Korte berichten De spiegel, arena van de kwikstaart.. Kwikstaarten daar kan je wat mee beleven, heb ik gemerkt. Alweer enige jaren terug was de gele kwik voor mij één van de sterren van de Neusiedler See. Dit kleine vogeltje gaf daar enkele voorstellingen ten beste die er mochten zijn. Allereerst was er het baltsgedrag. Het mannetje blaast zich hierbij op tot een waar paaskuiken. En dat precies in de goede tijd van het jaar. Dan was daar nog de verstarde of "bevroren paalhouding", een gedrag waarbij een exemplaar als versteend boven op een paal blijft zitten. Ik kreeg de indruk dat op deze wijze neerstrijkende insecten te grazen worden geno men (Het Vogeljaar, 31 (6) 1983, blz. 303. In beide gevallen lieten de uitvoerders van deze voorstel lingen zich dicht, dat wil zeggen tot 8 meter, benaderen. In 1980 was ik ooggetuige van een voorstelling van de witte kwik. Op Texel tussen De Cocksdorp en de vuurtoren bevindt zich een parkeerplaats. Het was april en nog vroeg in het seizoen dus. Een dode vogel aan de waterkant trok de aandacht. Het bleek een eidereend te zijn. Toen ik naar onze auto terugliep werd er behoedzaam naar mij gewenkt door de inzittenden van onze Golf. Er was iets aan de hand. Tijdens mijn wandelingetje was er nog een Golf gearriveerd. De chauffeur was aan een loopje begonnen. Nu bewoog een witte kwik zich zenuwachtig en agres sief over, op, achter en vooral voor het zijspiegeltje. Kennelijk zag hij in zijn spiegelbeeld een belager van zijn terrein. Wat zal zo'n diertje een vermoeiende dagen hebben gehad! Later hoorde ik van mijn mede reizigers dat dit vogeltje eerder al zijn spiegelbeeld in onze zij spiegel te grazen had genomen. We kregen de indruk, dat hij op de rand van zijn territoor zat te wachten tot er auto's kwamen, om dan in de aanval te gaan. Nog bonter maakte het een kwik in Heelweg, Gelderland in de periode 14-18 april 2005. Deze ging als een razende te keer. Hij viel de zijspiegels en de ruiten van twee auto's aan, hetgeen gepaard ging met de productie van veel witte droppings, die waarschijnlijk slecht zijn voor de lak van de auto's. Dus behalve marters, kunnen ook kwikken auto's belagen. Om de aanvallers weg te krijgen, werden doeken om de spiegels gedrapeerd. Maar die hielden de kwik niet tegen. De doeken werden ook aange vallen of van de spiegels gesleurd. Het nest hebben we niet gevonden, maar zal in de buurt hebben gelegen. We zagen immers een paar kwikken in de omgeving van de twee betrok ken auto's. Dit gedrag is niet uniek voor kwikstaarten. Bij de uitwisseling van ervaringen met vogelaars aan De Geul in Zuid-Texel hoor den wij bijvoorbeeld dat elders op het eiland een scholekster was betrapt op het uitvoeren van aanvallen op zijn door een kas tevoorschijn getoverd spiegel beeld. Dit soort verschijnsel is nog te benutten ook! Wanneer in gevangenschap gehouden fla mingo's in een te klein aantal bijeen zijn, komen zij niet tot broeden. Met spiegels kan men zo'n troep groter laten lijken dan hij is en zo alsnog de voortplan- tingsdrift in gang zetten. Aldus onlangs NRC Handelsblad. Waarschijnlijk kunnen spiegels nog wel meer invloed hebben op vogels en andere dieren. Soms in gunstige, andere keren in minder gunstige zin. Houders van kooi- vogels houden hun vogels ook vaak min of meer continu een spiegel voor, maar of dit echt goed is voor hun gevederde vrienden? Zouden ze er niet neurotisch van worden? Zien jullie ook vechtlustige en anderszins opvallende kwikken, laat het mij svp weten, misschien is er iets leuks mee te doen. Rob Jeltes, Groede Mei 2005, op basis van een versie van augustus 1990 Overige waarnemingen A.Goossens zag 23 februari 2005 een hermelijn in de Noordstraat te Biervliet. Huib van Iwaarden jr. nam 2 witte tamme konijnen waar op de voormalige vuilnisbelt in Groede. P. Dhaluin vond een Bahamapijl- staart langs het zuidelijk stukje van de Maagdenburgweg in de Sophiapolder. In de Groese Duintjes zag Karei Leeftink 26 mei 2005 een bun zing. De heer Bos nam 12 mei 2005 een vos waar in de buurt van de Gaternissekreek. Op 30 april werd 1 koninginne- page waargenomen bij de Telpost in Breskens door Peter Meiniger en op 12 mei zag Alain Kind daar wel 4 van deze prachti ge vlinders. Bij dezelfde Telpost werd nog meer gezien: 2 Bruinvissen en 1 grijze zeehond op 30 april door Peter Meininger en 1 wezel op 12 mei door Alain Kind. 19 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 19