Vlinderwerk groep Hans van Kuijk We hebben de eerste helft van het jaar weer achter de rug, en over dit seizoen is weer al aardig wat vlin- dernieuws opgetekend, en hier voor u uitgestald. Porseleinvlinder Dit jaar is een moeilijk jaar voor de vlinders, vooral de dagvlin ders. Het was een aantal maan den te koud, soms extreem nat en vaak te veel wind. Daardoor zijn er gedurende de eerste 6 maanden weinig dagvlinders gezien. Begin juni was er in delen van het gebied een enor me hagelbui die de meeste dag vlinders het leven kostte. Pas eind juni, toen soorten als het bruin zandoogje en zwartspriet- dikkopje gingen vliegen, nam het aantal vlinders weer toe. Van de trekvlinders werden al vroeg koninginnepages en koli brievlinders gezien, maar distel vlinders tot nu toe (half juli) zijn nauwelijks waargenomen. Het tellen van nachtvlinders voor het Zeeuwse project is in volle gang en kende eveneens een moeizame start als gevolg van de weersomstandigheden. De nacht vlinders schijnen minder last te hebben van het slechte weer dan de dagvlinders. Hier speelt echter het probleem dat bij (kans op) slecht weer de nachtvlinderval niet kan worden gezet. De nu gevangen aantallen wijken niet erg af van de aantallen die vorig jaar werden geteld. Er wordt momenteel op 12 locaties, ver spreid over 6 uurhokken (een uurhok is een gebied van 5 bij 5 km) geteld, waarvan op 10 loca ties door 4 leden van de vlinder werkgroep van 't Duumpje. Bij aanvang van het project was het de bedoeling elk jaar op één plek in een uurhok te tellen maar gaandeweg is het aantal telplaat- sen per uurhok uitgebreid. Dit komt enerzijds doordat steeds meer mensen vragen of er in hun gebied/erf kan worden geteld, anderzijds hebben we geconsta teerd dat tellen op slechts één plek in een uurhok geen goed beeld geeft van het onderzochte gebied. Uit de tellingen tot nu toe blijkt dat waarnemingen op korte afstand van elkaar gedaan grote verschillen kunnen verto nen. De redenen daarvoor zijn nog niet duidelijk al zijn er aan wijzingen dat voedselaanbod, maai- en spuitbeleid een rol spe len. De plaatsen waar nu geteld wordt zijn 2 plaatsen in de bebouwde kom, 4 boerenerven, 2 campings, en 4 plaatsen elders in het buitengebied. De locaties op de campings bieden de moge lijkheid om naast tellen vorm te geven aan de aspecten educatie en voorlichting. Bij het leegma ken van de val komen vaak cam- pinggasten kijken en vragen stellen. Daarnaast worden op beide campings avonden georga niseerd waarbij vlinders met behulp van een laken, waar een speciale lamp op schijnt, worden gevangen. Volgend jaar wordt geteld in de uurhokken 53-28 (Bewester Eede), 48-51 (Marolleput), 54-24 (Pyramide) en 54-14 (Biervliet). In elk van deze uurhokken beschik ken we over één tellocatie. We willen in elk uurhok graag nog minstens een tellocatie erbij heb ben. Mocht u een geschikte loca tie hebben of weten laat het ons dan horen. In een uurhok wordt in principe eenmaal per 14 dagen geteld. Dus als er twee locaties zijn wordt op elk van de locaties eens per 4 weken geteld. In de praktijk wordt er in sommige perioden, zoals in de winter en bij langdurig slecht weer minder geteld en bij goed weer meer. 8 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 8