Terugblik op Low Tide Day (Eb-dag) In sommige streken binnen Europa wordt al jaren een Low Tide Day gevierd, en dit jaar voor het eerst is in Nederland op tamelijk gestructu reerde wijze aandacht aan deze dag geschonken. Gemeente Sluis had een aantrekke lijk programma samengesteld waar aan ook onze vereniging meewerkte. Rita de Ligt Jaap de Hulster Duistere wolken hingen boven de Groese Duintjes waar wethou der Leen Wille de aftrap zou geven voor deze Low Tide Day binnen gemeente Sluis. De gemeentelijke afdeling PR onder leiding van Tiny Maenhout had erg veel moeite genomen een aantrekkelijk dagprogramma samen te stellen, met hierin 'voor elck wat wils' Binnen het knusse café lag veel informatiemateriaal uitgestald en waren mensen beschikbaar om nadere uitleg te verschaffen. In de inlaag stond ook de Zeelandbus, waarin bijzonder veel natuurinformatie, die op een vooral voor kinderen zeer instructieve wijze gepresenteerd wordt. Het lijkt of je op een flip perkast aan het spelen bent, met knopjes en lampjes die aansprin gen, maar zo wordt op speelse wijze veel verteld over natuur, onze Zeeuwse delta en alle dier soorten die hierin voorkomen. Educatie ten top. Helaas zorgden de duistere wol ken ervoor dat de mensentoe loop waarop was gehoopt wat achterwege bleef. Dat het met dat weer achteraf best meeviel, is een constatering waar je op zo'n moment natuurlijk niets aan hebt. Een andere tegenslag was dat de geslaagden van de Zeegidsen- cursus op die dag een deel van het programma voor hun reke ning zouden nemen met een excursie en het in ontvangst nemen van hun diploma, maar een plots overlijden van één van hen leidde ertoe dat dit onder deel kwam te vervallen. Hoe dan ook: de aanwezigen gingen tewerk zoals ook de natuur altijd tewerk gaat: men probeerde er het beste van te maken en het werd dus toch die plezierige dag waarop gehoopt werd. De openingsspeech door Leen Wille was noodgedwongen een preek voor eigen parochie, waar na zo te elven de excursie een aanvang nam door de Groese Duintjes onder leiding van Duumpjesgids Petrus van't Westeinde. Zoals bekend zijn de Groese duintjes al jaren in het beheer bij 't Duumpje en diverse werkgroe- 6 't duumpje 212005 pen inventariseren het gebiedje dan ook uitgebreid. Gaande de excursie sloten zich nog wat geïnteresseerden bij het groepje aan, en met zo'n kleine 15 man doorkruisten we het gebiedje, dat sinds enkele jaren door geiten wordt bevolkt. Ooit liepen er schapen en vervol gens koeien, maar beide dier soorten zijn tamelijk kritisch in hun menukeuze, hetgeen ertoe leidde dat het gebied steeds ver der verruigde en dichtgroeide. Geiten vreten echt alles, dus hun 'beheer' biedt een betere oplos sing voor de beheersproblemen. Elders in deze uitgaaf leest u er meer over. Binnen het gebiedje liggen ook een aantal poelen, waarin ten behoeve van onderzoek een aan tal 'fuiken' uitgezet is. In de eer ste fuik die Petrus deskundig leegde, bleken o.a. een aantal kamsalamanders te zitten, een beschermde diersoort. Voor de aanwezige jeugd is het aanraken van zo'n eng beestje een erva ring die ze nooit meer zuilen ver geten. Net na twaalven verlieten we het reservaatje om te beginnen aan het volgende deel van de voor die dag opgezette activiteiten. Avontuur aan Zee Tijdens LowTide Dag Dag van het Getij stond ik Rita de Ligt- red.) op het programma om op pad te gaan met de rugzak 'Avontuur aan Zee'. De rugzak is door de Stichting Duinbehoud

't Duumpje | 2005 | | pagina 6