van de Buizerd van 16 naar 6. Omdat er nog maar nauwelijks jongen uitvliegen, zal de stand nog verder inzakken. Sommige jagers hebben een hekel aan roofvogels omdat ze die als concurrent zien. Dat komt omdat ook roofvogels wel eens een fazant, haas of konijn eten. Het is beslist niet zo dat alle jagers zich op zo'n beestachtige wijze van hun concurrenten ont doen. Het zijn de spreekwoorde lijke rotte appels in de mand die dat wel doen. En toevalllig lopen er van dit soort lieden enkelen in het Midden van Zeeuws- Vlaanderen rond. In de omgeving van Terneuzen, Hulst, Axel en Oostburg waar ook roofvogelon derzoekers actief zijn, zijn de laatste twee jaar geen vervelen de zaken geconstateerd en wordt in een aantal gevallen met jagers samengewerkt. Henk Castelijns, Roofvogelwerkgroep Zeeland 06-10911115 Vandaag werd op een dijk nabij Biervliet onder een buizerdnest een dode jonge buizerd gevon den. Het jong had door inslag van geweerhagel gebroken bot ten. Ook in de boomschors boven het nest was duidelijk de inslag van geweerhagel zichtbaar. Op 7 juni zaten nog twee levende, bijna vliegvlugge buizerdjongen op het nest. Iemand met een hekel aan roofvogels heeft kort nadien de jongen op het nest zien zitten en ze vervolgens maar afgeschoten. Een duidelijk geval van roofvogelvervolging. Het geval staat niet op zich. In en rondom de Braakmanpolder is de laatste jaren sprake van intensie ve roofvogelvervolging. In de laatste drie jaren werden meer dan 20 onder verdachte omstan digheden omgekomen Buizerds gevonden. In een aantal gevallen heeft een laboratorium de gevonden kadavers in samenwer king met de AID op gif onder zocht en kon onomstotelijk wor den aangetoond dat er van ver giftiging sprake was. Bovendien werden vier keer dode buizerds nabij een met gif volgespoten kadaver (duif, mol en bisamrat) gevonden. Het in het veld uitleg gen van met gif volgespoten die ren is een veel toegepaste methode om roofvogels uit te roeien. Jonge Buizerds Van de in Nederland voor zulke vergrijpen veroordeelden is meer dan 90% jager. Ook de roofvo gelvervolgers waar we hier mee van doen hebben, komen uit die kringen. Een aantal namen van verdachten is bekend. Maar omdat je voor zo'n vergrijp alleen veroordeeld wordt bij een heterdaad, is het nog niet gelukt ze in de kraag te vatten. Mocht dat binnenkort wel gebeuren, dan krijgen ze een boete en wordt hun jachtvergunning inge trokken. Bovendien lopen ze de kans uit de jagersvereniging te worden gezet. De laatste jaren zijn in Zeeuws- Vlaanderen heel wat roofvogel onderzoekers actief Tijdens het broedseizoen sporen zij de nes ten van broedende roofvogels op en controleren die regelmatig. Daaruit blijkt dat het over het algemeen goed gaat met de roofvogels. Alleen het gebied rondom de Braakman is daarop een uitzondering. Daar is het aantal broedparen van sommige soorten fors afgenomen. Het aantal broedparen van de Bruine Kiekendief is er de laatste vijf jaren gedaald van 19 naar 5 en Henk Castelijns Henk Castelijns is al jarenlang lid van de Roofvogelwerkgroep Nederland en hij strijdt al vele jaren tegen de laffe wijze waarop sommi ge jagers roofvogels 'vernichten'. 9 't duumpje 2/2005

't Duumpje | 2005 | | pagina 9