ImamMl Ictlf tandt Rot kBruruurtnrlditmg ■I f«oof[ 'Omwiktolinguchets 20 Categorie B Van de categorie B projecten zijn er twee in West Zeeuwsch- Vlaanderen gesitueerd. Het eer ste is het project Oud-Breskens- polder. Dit betreft de karrevelden ter hoogte van de vogeltrekpost, net oostelijk van de vuurtoren te Breskens. Dit project beslaat een oppervlakte van 40 ha. De voor bereidingen starten in 2005 met een natuurontwikkelingsplan voor dit gebied. Dit plan zal aan gepast worden aan het plan 'Waterdunen' uit de koker van Het Zeeuwse Landschap en omarmd door de Gebiedscom- missie West Zeeuwsch-Vlaan- deren. Onbekend is nog wanneer het zal worden uitgevoerd. Het tweede project betreft de Baarzandse kreek. Er is aangren zend aan de kreek 5 ha grond aangekocht waarvoor Het Zeeuwse Landschap (de beheer der van de kreek) een inrichtings voorstel heeft gemaakt. Volgens planning zouden de werkzaam heden nog in 2005 kunnen beginnen. Categorie C De meeste projecten uit het NCW vinden plaats in deze categorie. Reeds afgerond zijn de volgende projecten: Inlaag Hoofdplaat: 14 ha grondwerk om natuuront- pro<Jés wikkeling te bevorderen; Piaskreek: 8 ha grondwerk om de ontwikke ling te bevorderen van natte schraallandvegetaties, overgaand in bloemrijk grasland en rietkra gen langs de kreek; Baarzandse kreek: kreekherstel waarbij de kreek een eigen peilbeheer heeft gekregen, enkele overlanden zijn verlaagd en een geheel verland gedeelte van de kreek weer is uitgegraven; Willem-Leopoldpolder: 46 ha ingericht als een reliëfrijk en deels schraal grasland met drinkputten en opgaand stru weel; Linie Midden/Pyramide: 66 ha ingericht als plas-drasge- bied, schrale graslanden en natte schraallanden; Actueel zijn de volgende projecten: Zwartegatsche kreek, onder de Groese Duintjes. In 2005 zal 12 ha aansluitend aan de Zwarte gatsche kreek worden ingericht als een afwisselend oeverland schap van kreken met moerasve getaties en natte en droge gras landen overgaand in struweel. Herdijkte Zwarte Polder. 18 ha wordt ingericht als zoete, vochti ge graslandpolder op de over gang tussen kust en polders. Een gebied van belang voor weidevo gels, ganzen en steltlopers. Dit project wordt uitgevoerd in samenhang met het project Verdronken Zwarte Polder (cate gorie A). Het zand, dat vrijkomt bij het uitgraven van de geulen in de Verdronken Zwarte Polder, wordt gebruikt bij de inrichting van de Herdijkte Zwarte Polder. Uitvoering najaar 2005. Sofiapolder, tussen Oostburg en Draaibrug. 25 ha ingericht als plas-drasgebied met schraalgras- landen. Hierbij zijn ontgrondin gen gerealiseerd en is het uitwa teringskanaal omgelegd. De inrichting is helemaal uitgevoerd in 2005 alleen het zanddepot moet nog worden afgevoerd. Verschepolder, ten noorden van Retranchement. 13 ha wordt ingericht als nat tot matig voch tig grasland met poelen en ruige hoeken, dat naar het westen toe overgaat in droog bloemrijk gras land. Dit project zal in 2005 wor den afgerond. Toekomstig zijn mogelijk de vol gende projecten: Sofiapolder midden, Aarden- burgse Havenpolder, Strijders- gatpolder west, de Blikken, Piaskreek noord, Sofiapolder oost en Zwinpolder. Dit zijn op dit moment de klasse 1 en 2 projec ten waar vanuit het provinciaal natuurbeleidsplan en vanuit kreekherstel in West Zeeuwsch- Vlaanderen prioriteit aan is toe gekend. Voor zover deze projec ten nog binnen de looptijd van het NCW vallen (dus uitvoering uiterlijk 2008), kan voor deze projecten nog een bijdrage uit het NCW worden vastgesteld. Resumerend: wie in de streek rondloopt, fietst of rijdt, kan con stateren dat er gewerkt wordt bij de Zwarte Polder en de Zwartegatse kreek, terwijl de Sofiapolder en de Verschepolder zo goed als klaar zijn. Projecten bij de Oud-Breskenspolder en de Baarzande zijn aanstaande. Allemaal projecten uit het pro vinciaal natuurbeleidsplan en kreekherstelplan, die mede gefi nancierd worden uit het NCW. Alleen de Verdronken Zwarte Polder is daarbij een echt zout project. 11 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 11