Cursus inventariseren worden de vrijwilligers onder steund die jarenlang eenzelfde gebied tellen: de monitoorders. Vanuit Nijmegen worden de vrij willigers ondersteund die ver- spreidingsonderzoek doen; elk jaar in andere gebieden kijken welke soorten daar zitten. Het professionele deel van de organi satie is de laatste jaren sterk gegroeid. Momenteel zijn er 21 betaalde krachten. Naast het monitoring- en ver- spreidingsonderzoek coördineert RAVON diverse landelijke en pro vinciale soortbeschermingsplan- nen. Eén van die plannen is die voor de boomkikker. Al een paar jaar zijn we actief met de aanleg van poelen en landbiotoop bij de diverse kernpopulaties, waaron der uiteraard die in ons landje. We volgen de ontwikkelingen rond de rondweg van Aardenburg op de voet. Welke invloed hebben de verschillende varianten van de rondweg op de boomkikkers en welke maatrege len zijn er in het plan opgeno men om de populatie duurzaam te laten voortbestaan. Als we 't Duumpje of de Zeeuwse Milieufederatie van advies kun nen dienen, springen we bij. RAVON is ook mede-onderteke naar van 't Haogepuutstatuut, een plan om de boomkikker in Zeeuws-Viaanderen er weer bovenop te krijgen. Opvallend is dat populaties in de Achterhoek en Overijssel door de diverse activiteiten weer aan het groeien zijn, maar in 't Zeeuws- Vlaamse wil het maar niet vlot ten. De populaties rond de Kievittepolder, Retranchement en Aardenburg weten net stand te houden, maar alle andere popu laties zijn uitgestorven. Al jaren lang is het een zorgwekkende situatie, waarin - ondanks inzet van veel vrijwilligers - maar geen verbetering wil komen. De boomkikker in Zeeuws- Vlaanderen blijft de komende jaren ook voor RAVON een belangrijk aandachtspunt. Als ander voorbeeld van wat RAVON doet: recent is ons pro ject AMBITION (totale budget E 1,3 miljoen) door de Europese Commissie goedgekeurd. Met Staatsbosbeheer als hoofdaanvra ger zijn we begonnen om voor een aantal sterk bedreigde soor ten beschermingmaatregelen uit te voeren. Het gaat onder andere om de geelbuikvuurpad, knof- lookpad en vroedmeesterpad en de hier veel voorkomende kam- salamander. Een leuk project dat in 2004 van start is gegaan is de Inhaalslag; oude waarnemingen van beschermde of bedreigde soorten worden geactualiseerd. Zit de soort er nog of is de soort ver dwenen? Dit jaar hebben meer dan 200 mensen aan dit onderzoek mee gedaan uit alle uithoeken van Nederland. Eén vrijwilliger heeft op zijn fiets heel Terschelling geïnventariseerd op rugstreep- padden. Het bovenstaande geeft een indruk van het werk waar RAVON zich mee bezighoudt. In het begin schreef ik al dat ik een band heb met 't landje van Cadzand. Alle polderweggetjes afgefietst, veel geteld, veel geleerd over de natuur, veel ver gaderd met de biologiewerk- groep en later de vogelwerk groep, elk jaar de Duumpjes- avond, veel geknot met opper- knotter Sjaak. Al deze activitei ten hebben mij mede gevormd tot wat ik nu ben. Ik heb daar goede herinneringen aan. Dit alles, telpost Breskens, maar nu dus ook mijn nieuwe werk zijn allemaal redenen om regelmatig weer terug te gaan en van de mooie Zeeuws-Vlaamse natuur te genieten. Meer weten over RAVON? Teller worden? Kijk dan op www.ravon.nl. Wilt u ons werk ondersteunen? Meld u zich dan als donateur door een mail te sturen naar kantoor@ravon.nl of schrijf een briefje naar RAVON, Postbus 1413, Nijmegen. Het is puur toeval dat een aantal in de grensstreek werkzame organisaties gezamenlijk een cur sus geven over het inventariseren van kikkers, padden etc. En daar hoefje helemaal geen weten schapper of bioloog voor te zijn. Als je van natuur en gezonde buitenlucht houdt, kun je je steentje bijdragen. Tijdens de korte cursus van 3 bij eenkomsten maak je kennis met diverse amfibieënsoorten. Aan bod komen soorten die je in de streek kunt tegenkomen. Verder leer je enkele eenvoudige tech nieken om deze diertjes te inven tariseren en van dichtbij te bekij ken. Tenslotte wordt uiteengezet hoe je kunt meewerken aan wetenschappelijk onderzoek. En als je over de grens in België rondloopt zijn onze zuiderburen geïnteresseerd in je waarnemin gen en zitje op Nederlands gebied, dan neemt de Ravon graag kennis van je wedervaren in de natuur. Donderdag 16 maart 2006 Theorie en herkennen soorten Plaats: De Tol: Middelburg. Tijd: 19.30- 22.00 uur Donderdag 23 maart Overzicht vorige en lopende onderzoeken. Afspraken hoe te inventariseren. Plaats en tijd: als boven. Zaterdag 1 april 206 Praktijkdag: zoektechnieken, zelf fuiken maken, invullen van inventarisatieformulieren etc. Plaats: als boven. Tijd: 9.30 - 12.30 uur. Inschrijven: VOOR 10 maart. Info: Natuurpunt Hyla t.a.v. Robert Jooris Michiel Coxiestraat 11 B 2800 Mechelen robert.jooris@natuurpunt.be Tel.: 00 32 9 3694228 In het project werken samen organisaties als Euregio Scheldemond, Landschapsbeheer Zeeland, Provincie Zeeland, Provincie Oost- en WestVlaanderen, 't Duumpje e.a. 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 13