*c Zevenslaper verkeerde slaapplaats kiest Oostkerke heeft ook een kasteel. Net zoals bij de kerk kende dit gebouw een paar eeuwen van grote bloei en rijkdom. Ooit was het zelfs een dubbelkasteel met een nederhof (voor personeel en dieren) en een groot opperhof met op iedere hoek een ronde donjon of woontoren. Daar woonden de adellijke Heren van Oostkerke. Door de vele oorlo gen in de Zwinstreek en de ver paupering bij de verzanding van het Zwin is het verwoest en eeu wenlang verloederd. Na de eer ste wereldoorlog was er slechts een ruïne van over. Baron Van der Eist kocht het, en herbouwde het stijlvol. Vooral de grote tuin is bijzonder; die werd namelijk ingericht door een tuinarchitect wiens naam klinkt als een klok in de wereld van de tuinaanleg: de Nederlandse Mien Ruis. Bij een boerderij vlogen de huis zwaluwen af en aan naar een tiental nesten met jongen. Opvallend was dat er een paar kinderen onmiddellijk vlinders op naam konden brengen: de invloed van een natuurgids voor de klas mist zijn effect niet. En op een vraag "meester Fraans kwam dan een uitleg als "wan neer je van jouw huis naar school gaat, en dan de eerste weg rechts bij het tweede huis links daar staat Tot besluit bezichtigen we de kerk. We worden ontvangen met stemmige orgelklanken en wat blijkt? Frans is ook nog de orga nist! (Foto) Op een vakantiereis in september naar een bestemming niet zo gek ver hiervandaan, had ons groepje een merkwaardige ontmoeting. We hadden in het noorden van de Ardèche (Midden Frankrijk), tussen lichte bossages, een huisje gehuurd dat zicht bood op heel wat natuur! Tijdens het douchen van een van ons begaf een fannetje het. Kortsluiting. Het ventilatortje werd aan een diepgaand onder zoek onderworpen. De oorzaak van de kortsluiting werd zo gevonden. Een of ander knaag dier had een lekker warm plekje gezocht en - jammer voor hem - deze plek gekozen. Een tik van de fan bleek dodelijk. Zo konden wij wel een interessant en mooi dier bekijken. Kortom, tijdens deze zonnige middagwandeling proefje vleug jes middeleeuwen, vermengd met hedendaagse Vlaamse gezel ligheid. Beter kan een sfeer tij dens een excursie niet zijn! Een hartekreet Bij onze redactie hebben we een woordenklutser. Zolang het bij woorden blijft, gaat alles goed, maar owé als er foto's bijkomen: dan raakt hij de kluts kwijt. Zo kon het gebeuren dat bij het vorige artikeltje "Een cursist ver haalt" door hem een paar eend jes en wat toeristen op het strand werden afgebeeld in plaats van de bijgeleverde foto. De foto die daarbij hoorde, tref je hopelijk nu aan. Wij vroegen ons af om wat voor soort knaagdier het hier ging. Het was een mijns inziens fraai typetje (de meningen hierover waren overigens verdeeld), dat zo uit de tekenfilms van Walt Disney zou kunnen zijn gestapt. Het diertje had blauwgrijze bovendelen en een witte onder kant. Het had heel veel weg van een eekhoorn (het had ook vrij grote oren en een behaarde staart). Wat deed ie in de fan? Omdat het september was, kon onze vriend op jacht zijn geweest naar een optrekje voor de win terslaap). Want het ging hier om een zevenslaper (Latijnse naam: glis glis), een slaapkampioen die - je raadt het al - wel zeven maan den onder zeil kan gaan. Hij kon ook de bedoeling hebben gehad om een enkel nachtje over te blij ven. Geen van ons had ooit zo'n beest gezien. De naam van deze soort was ons bekend uit de meubelindustrie. Onze slaper was immers een inspirerend voor beeld voor die branche. We hebben natuurlijk nog onder zocht of hij ook in Nederland voorkomt of voorkwam. Nu, dit was niet meteen duidelijk. Sommigen beweren dat deze sla per ooit in Zuid-Limburg heeft gebivakkeerd. Door anderen wordt dit weer ontkend. De Ardennen zou al waarschijnlijker zijn als verblijfplaats. Dus opge let, vandaag of morgen komen wij er misschien eentje in (Zuid)- Nederland tegen. Voor de Romeinen was ons knagertje een delicatesse. Een van de Engelse namen van het dier is dan ook vrij logisch: fat of edible (eetba re) dormouse (relmuis of zeven slaper). Hij wordt overigens her en der nog wel gegeten. Hij leeft graag in bossen (hij heeft boom- en andere holten nodig Wie weet, jaagt klimaatverandering hem naar het noorden en komt hij bij ons in Zeeuws-Vlaanderen langs. Als hij al niet gesignaleerd is. Voor meer achtergrondinforma tie: zie Walker's Mammals of the World Fifth Edition Volume II Ronald M. Nowak. Rob Jeltes, Groede. 19 't duumpje 3!'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 19