monumentale boerderij. Bij een tem peratuur van 1 graad C. en een zuid oostenwind gingen soep en appeltaart er goed in. Onze kersverse nieuwe kracht Kees Pel viel met z'n gat in de boter. We hebben hier in totaal 12 wilgen geknot en 30 staken gemaakt. Op 19 februari werd geknot bij familie Van Riel en hun buurman Beun. Roger Blaakman was de voorman omdat ikzelf geveld was door griep. Volgens het mailtje van Roger was dat niet zo erg, want het weer was ook ziek: krachtige buien met hagel en een harde noordenwind. Toch werden er 10 wilgen geknot en een paar flinke takkenrillen aangelegd. Ook de jeugd moet aan de bak kun nen komen en zodoende knotten we samen met de scouting van Aardenburg bij de familie Van Harten, die uit Rotterdam naar Aardenburg is verhuisd. Ze wonen naast het clubge bouw van de scouting dus dat was nog makkelijk ook. De scouting was aanwezig met 16 man en samen met onze 7 eigen knotters kon er behoor lijk wat werk verzet worden. Tussen de middag zelfgemaakte soep van de scouts en eten in hun hoofdkwartier. We hebben hier 18 wilgen geknot waarvan 5 met achterstallig onder houd. Of het nu door de vorstperiode kwam of wat dan ook, de zware tak ken braken onverwachts af boven de zaagsnede die toch vakkundig was aangelegd. Gelukkig maar dat we altijd voorzichtig tewerkgaan. Je weet het maar nooit met zoveel man. Ook het afzetten van een meidoorn haag behoort tot ons werk en dat konden we op 19 maart bij familie Van Gorp aan de Maaidijk laten zien. Een adres waar we zo langzamerhand kind aan huis zijn. Het was een prachtige dag, volop zon, en nage noeg geen wind. We hebben 2 meter meidoornhaag afgezet, 16 wilgen geknot en 24 staken gemaakt, 's Middags hadden we hulp van 6 kin deren uit de jeugdwerkgroep van 't Duumpje die het ook prima naar de zin hadden. Op 2 april, onze laatste knotdag van het seizoen, nogmaals terug naar de familie Vermue. Het wordt nu zo lang zamerhand ook te warm om intensief bezig te zijn. 's Morgens 4 wilgen geknot en 's middags alle musters die her en der in de wei lagen naar de menne gebracht. Rond vier uur waren we allemaal het gat af, en eigenlijk was iedereen wel blij dat we nu weer even onze zaterdagen met andere bezighe den kunnen vullen. Per slot van reke ning is de zomer in aantocht. Johan Kesteloo was opnieuw zo bereidwillig om met zijn vrachtwagen de 25e juni op de kop af 255 musters naar Groede te brengen, waar nu weer een prachtige houtvumme staat voor het Vlaams Erfgoed. Daar kun nen weer heel wat ovenkoeken mee gebakken worden. De landelijke natuurwerkdag is voor ons altijd de start van het nieuwe sei zoen. Dit jaar op 5 november. Aanmeldingen voor deze dag waren er niet, maar toch konden we 1 dame welkom heten die speciaal voor deze dag gekomen was. En natuurlijk waren onze eigen knotters ook alle maal van de partij: 11 man zelfs. In het Erasmusbos hebben we ongeveer 418 vierkante meter essenhakbos afgezet. Ook in de Biezen hebben we zo ons werk gehad. Bij Bea van de Driessche aan de Lievestraat 5 te Eede hebben we op twee zaterdagen maar liefst 35 wilgen geknot, 3 gerooid, en zeker 40 meter takkenril aangelegd. Zoals daar in de streek gebruikelijk, was er ook op erg plezierige wijze voor de inwen dige mens gezorgd. De laatste knotdag in 2005 was nog slechter dan de eerste. Wederom een harde wind, maar nu met hagel en natte sneeuw. We waren bij Marjolein van Viegen, Cathelijneweg 1 te Oostburg, waar we 7 wilgen op hoog te hebben afgezet en nog 21 staken gemaakt. Het werk aan de nieuwe schaapskooi, dat voor die middag was gepland, hebben we vanwege de vele buien moeten afgelasten. Rest mij nog te vermelden dat over het gehele jaar genomen de opkomst van de knotters goed was, met gemiddeld 8 man per werkdag. Hiervoor mijn dank en hopelijk kun nen we nog vele jaren prettig samen werken om zo het Zeeuwsvlaamse landschap nog mooier te maken dan het al is. Gerard van Daele, januari 2006. Verslag plantenwerkgroep 2004 Volgens traditie zijn er ook in 2005 acht plantenexcursies georganiseerd. Het aantal deelnemers aan deze bij eenkomsten varieerde tussen de 4 en 7 per avond. In totaal namen 13 per sonen deel aan de verschillende excur sies. We openden het seizoen in de Groese duintjes op zoek naar de vroege voor jaarsplantjes. Omdat deze zogenaam de miezepieters buitengewoon klein zijn, moesten we door de knieën om ze goed te kunnen aanschouwen. Sommigen lagen languit op de buik met de neus tussen het gras. Dan pas zie je hoe fraai de bloeiwijze van bij voorbeeld het Ruw vergeetmenietje is. We bezochten verder het kleine akkerreservaatje in Aardenburg en diepten 57 verschillende soorten "vuulte" op van tussen het graan. Helaas nog geen zeldzaamheden. Die vonden we wel bij de "Putjes van Piet" in de Oudelandse polder. Langs de oevers van deze twee recent gegraven poeltjes op duinzand troffen we onder meer Selderij en Borstelbies aan. In de Groedse duintjes West en de Cletemspolder noteerden we alles wat ons voor de voeten kwam. Dit in het kader van een totaalinventarisatie van KM-hok 022-380 waar beide gebie den grotendeels in vallen. Aan het eind bleek dat we 245 soorten had den aangestreept. Een respectabel aantal, dat wel, maar het eveneens volledig onderzochte KM-hok rondom de oude haven van Cadzand-Bad ging daar nog overheen met maar liefst 283 verschillende plantensoorten! Toch moeten we het hoogtepunt van dit seizoen elders zoeken en wel op de kale beslikte bodem van de Sophiapolder. Daar vonden we op de avond van 28 juli tussen "ordinaire"

't Duumpje | 2005 | | pagina 27