planten als Rode waterereprijs. Moeraskers en vele jonge wilgenzaai lingen een klein, laagblijvend groen plantje. Nauwelijks hoger dan een halve centimeter drukte het zich tegen de natte bodem. Het bleek een alleraardigst plantje te zijn met de weinig eervolle naam Slijkgroen. Deze plant is een echte rivierbegeleider en grotendeels ook beperkt tot het rivie rengebied waar men er toch ook niet over struikelt. Tot deze vondst was de soort nog nooit gemeld uit onze streek. Een primeur dus! Toeval of niet, later in het seizoen is de plant op nog twee locaties in West Zeeuws-Vlaanderen gevonden. De totale populatie van deze kortlevende nazomerplant betrof meer dan tien duizend exemplaren. Alle drie de groeiplaatsen betreffen natte natuur ontwikkeling. Al met al is het weer een mooi jaar geweest. Ongetwijfeld zal 2006 ook weer leuke verrassingen in petto hebben. Aan ons de taak deze op te speuren. Awie de Zwart Verslag vlinderwerkgroep 2004 Begin 2005 is de Vlinderwerkgroep nieuwe stijl gestart. Dat betekent dat een ieder kan inventariseren op een manier die goed in het eigen werk schema past. leder jaar wordt opnieuw bekeken wie wat gaat doen. In 2005 zijn acht telroutes gelopen. Daarnaast zijn er op zes locaties tuin- tellingen gedaan en op twee plaatsen is globaal onderzoek gedaan. Bij dat laatste wordt een plaats vier maal gedurende het vliegseizoen bezocht. De algemene dagvlinderexcursie in het Bos van Erasmus op 21 mei werd voornamelijk bezocht door leden van de werkgroep. Slechts enkele niet- werkgroepleden waren aanwezig. Daarnaast was er een excursie voor werkgroepleden op 19 juni bij Breskens aan de Veerhaven. Een geplande "veldvergadering" half augustus is niet doorgegaan. Als gevolg van de slechte weersomstan digheden waren er plots nauwelijks nog vlinders. Wel is met een kleine groep op 10 september onder leiding van een gids de Vlindertuin in Knokke bezocht. De nachtvlinderaars zijn met ingang van 2005 begonnen aan een serieuze klus, nl. het inventariseren van nacht vlinders in alle uurhokken van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit zal naar verwachting een jaar of vier - vijf in beslag nemen. Het project maakt onderdeel uit van een provinciaal onderzoek naar nachtvlinders. Na inventarisatie zullen de gegevens ver werkt worden en gebundeld in nacht vlinderatlassen. In 2005 is regelmatig geïnventariseerd in 5 uurhokken. De nachtvlinderexcursie van 26 augustus in de Kievittepolder is matig bezocht door 4, maar wel enthousi aste, mensen. Daarnaast hebben de nachtvlinderaars nog twee nachtvlin derexcursies verzorgd op twee cam pings waar dit jaar is geïnventariseerd. Bij de eerste avond waren ongeveer 20 mensen en dat terwijl heel lang onzeker was of het door kon gaan wegens het matige weer. Op de twee de avond waren er 30 a 40 personen. Op 2 en 3 oktober zijn er door Omroep Zeeland televisieopnames gemaakt van het nachtvlinders van gen. Het programma is enkele weken later uitgezonden. Anna Almekinders. Verslag excursiewerkgroep Al sedert enige jaren is er in het excursieprogramma van 't Duumpje speciale ruimte voor zogenaamde zomerexcursies. In de vakantiemaan den juli en augustus, alsmede met Pasen en in de herfstvakantie, worden er excursies georganiseerd gericht op de mooie landschappen van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Naast onze eigen inwoners en leden vormen de recreanten hierbij een belangrijke doelgroep. Het gehele programma wordt jaarlijks vastgelegd in een mooie brochure, in samenwerking met andere organisaties als de Steltkluut, NME, SBB en het Zeeuws Landschap. Het zomerexcursieprogramma van 2005 omvatte veel excursies in de kustzone. Voorbeelden zijn: Voorland Nummer Eén, Strijdersgatpolder, Groese Duintjes, Breskens strand, Eiland van Cadzand en Breskens- Hoofdplaat. De laatste twee waren fietstochten, de eerste vier waren wandeltochten. Meer 'in het binnenland' waren er fietstochten rond Groede, in de Hoofdplaatpolder en het krekenge- bied van Sint-Kruis, terwijl er nog wandeltochten waren in Biervliet, Aardenburg en de Pyramide. De meeste excursies vinden doorgaans 's avonds tussen 19:00 en 21:00 uur plaats. Met Pasen en in de herfstvak antie wordt 's middags gewandeld. In totaal werden er 171 excursiegangers rondgeleid op zo'n 17 excursies. Dat is minder dan in voorgaande jaren. Ongetwijfeld heeft dat te maken met de magere zomer van 2005, althans toch in het hoogseizoen: weinig mooie zomeravonden, vaak bewol king en soms regen. Dat de excursies aanspreken, blijkt uit de vele positieve reacties van excursie gangers. Ook de excursieleiders zelf zijn er goed over te spreken. Regelmatig wordt er na 21:00 nog even nageborreld in een naburig eta blissement. Verder is er een aantal keren aandacht aan de excursies geschonken door Omroep Zeeland en de PZC. Eén van onze vaste excursieleiders meldde de anekdote dat met regel maat iemand uit Vogelwaarde deel neemt aan de excursies. Op zich niets bijzonders, ware het niet dat deze man dan op zijn fiets naar het westen komt en ook nog eens terugfietst 's avonds laat! Het mooiste is dan nog dat hij eerst een Duveltje neemt alvo rens hij de terugtocht aanvangt Ook zijn we wel eens excursiegangers kwijtgeraakt toen tijdens een excursie een discussie ontstond over het beheer van bermen waarbij een paar excursiegangers een andere mening hadden dan de excursieleider! Ook voor 2006 is er weer een gevari eerd zomerexcursieprogramma, dank zij de bereidwillige inzet van Frans,

't Duumpje | 2005 | | pagina 28