Windmolens In de hele windmolendiscussie heeft 't Duumpje zich wat afzijdig gehou den. We zagen dat de Hoofdplaatse actiegroep dermate professioneel te werk ging, dat wij het gerust aan hen konden overlaten. Wel hebben som migen onze vereniging voor de voeten geworpen dat wij bij het totstandko men van de eerste 5 molens te weinig tegengas gegeven hebben. We moe ten vaststellen dat geen van de nu actieven in Hoofdplaat zich destijds voor het windmolengebeuren interes seerde. Dat leidt dan natuurlijk ook tot andere afweging. Overigens hebben wij grote twijfels over het nu door de gemeente gehan teerde 'laisser-faire tot 15 meter beleid'. Je kunt op je klompen aan voelen dat die 15 meter binnenkort oogluikend opgerekt wordt naar 20 meter omdat de molen dan net boven de bomen uitsteekt, bij elke windrich ting wind vangt, en daarmee rendabe ler wordt. Kapvergunningen en nieuwe APV De voortdurende ergernis over het kappen van zogenaamd kaprijpe bomen etc. heeft ertoe geleid dat een ambtelijke werkgroep waarin ook enkele Duumpjesleden zitting hadden, een concept opgesteld heeft voor een nieuwe APV waarin op een wat door zichtiger manier te bepalen is wat wel en niet gekapt mag worden. Onze vertegenwoordigers waren bijzonder te spreken over de constructieve wijze waarop men samen met de ambtena ren een voorstel heeft uitgewerkt. Het is nu aan de politiek dit voorstel over te nemen en we hopen niet dat het, net als in de gemeente Terneuzen, onder hun handen verwordt tot een slap aftreksel waarmee er geen enkele wijziging komt in een situatie die zowel voor ambtenaar als voor natuurbeschermer veel ergernis ople vert. Sluis aan Zee Het is stil aan het front en binnenkort zou men het nieuwe plan het licht doen zien. Het feit dat Graaf Lippens een deel van zijn Belgische gronden rond het Zwin aan de natuur verkocht heeft, en nu betrokken wordt bij Sluis aan Zee zou onze volksvertegenwoor digers de wenkbrauwen moeten doen fronsen. Maar we wachten af. Groede Podium Tot op heden is niet duidelijk hoe het er voor staat. We hebben geen bezwaar gemaakt tegen het wijzigen van het bestemmingsplan, in de wetenschap dat Flora- en Faunawet genoeg waarborgen biedt ter bescher ming van de vleermuiskolonies. Verder blijft het schimmig of nu wel of niet een aanvraag voor ontheffing gedaan is. Over de gang van zaken heeft u eerder uitgebreid in 't Duumpje kun nen lezen. Flora- en Faunawet en Natuurbeschermingswet. Wetgeving is tegenwoordig dermate ingewikkeld dat deze noch bij 't Duumpje, noch bij dienstdoende ambtenaren altijd even goed tussen de oren zit. En dat leidt dan weder zijds tot veel ongenoegen. Om deze fricties te beperken heeft gemeente Sluis het voorstel gedaan in samen werking met 't Duumpje een avond te beleggen om ten gemeentehuize enkele provinciale specialisten hun licht te laten schijnen over de gewij zigde wetgeving. Deze avond vond enkele weken geleden plaats. Landinrichting In de Gebiedscommissie is ook 't Duumpje vertegenwoordigd. Het Gebiedsplan is door alle geledingen akkoord bevonden en nu is men doende te komen tot hapklare brok ken die uitgevoerd kunnen worden. Waar mogelijk zoekt men hierbij samenwerking met andere projecten. Zo is er het landelijk Project Zwakke Schakels dat beoogt zwakke plekken in de Nederlandse kustverdediging aan te pakken. Door het ineenschui ven van projecten kan men beschikba re gelden effectiever inzetten. En er gaat nogal wat op de schop de komende jaren. De Sophiapolder is een heel eind gereed. Dat geldt ook voor de Verssche Polder etc. Momenteel staat het plan Waterdunen in het middelpunt der belangstelling. Alle plannen zijn erop gericht te komen tot 'robuuste natuur': grote brokken waarin weinig verstoringen optreden en die boven dien makkelijk te beheren zijn. Dus geen overhoekjes, die overlast opleve ren voor aangrenzende boeren etc. Verder is men ertoe overgegaan alle uitruil van gronden te laten plaatsvin den op basis van vrijwilligheid. Dat leidt tot minder weerstand in de agra rische sector, maar het kan dus ook voorkomen dat binnen een grote lap natuur een perceel bouwland blijft lig gen, waarop volop gemest en gespo ten wordt. Ontgrondingen Er blijken nog steeds lieden te zijn die, bijvoorbeeld als het donker is, allerlei ongeoorloofde zaken uithalen. Het bestrijden hiervan is, gesteld dat de overheid haar handhavende taak serieus neemt, een zaak van lange adem. In het geval Kerckhaert heeft intensief overleg met de gemeente ons geleerd dat, ook al is men van goede wil, een groot aantal hindernis sen genomen moet worden, voordat er resultaten geboekt kunnen worden. Varkens Aardenburg Recent heeft de rechtbank wederom een voor de natuur gunstige uitspraak gedaan en verdere ontwikkeling van de varkenshouderij aan de Bogaardstraat geblokkeerd. De gemeente had verzuimd gevolgen voor de nabijliggende natuur in kaart te brengen. Duurzaam Veilig Gestaag zien we het project vorderen. De weg Oostburg - Schoondijke is gereed, evenals de route van Oostburg via Draaibrug naar Sluis. Rondweg Breskens en Roofack zijn in de slotfase beland, en het traject Roofack - Schoondijke is nog volop in uitvoering. Bijna alle bonnen en bos schages zijn hier gesneuveld. Binnenkort begint men aan het traject Roofack - Groede. In al deze projecten streeft 't Duumpje ernaar dat er niet onnodig gekapt wordt, en dat er zoveel mogelijk groen terugkomt. Verder is het ons een doorn in het oog dat het onderwerp 'lichtvervui ling' voor de Duurzaamveiligtekenaars onbekend terrein is. Om deze lichtver vuiling tegen te gaan initieerde de ZMF vorig jaar actie 'Laat het donker donker.'

't Duumpje | 2005 | | pagina 31