sen en cocons in de vegetatie zit ten, maar dit jaar was dat niet het geval. Zo'n 45% van de rup sen was niet uitgegroeid tot vlin der. Uit onderzoek van de cocons bleek dat in de meeste gemum mificeerde rupsen zaten en in enkele poppen in een min of meer gevorderd stadium van ver andering. Vermoedelijke oorzaak is koude. Het geringe aantal rupsen in Breskens dit jaar had een andere oorzaak. Begin 2004 bleek een deel van de rolklaver ondergesto- ven te zijn door zand. Daardoor was er weinig eten voor de rup sen. Die hebben de rolklaver bijna volledig opgegeten, waar door er weinig rolklaver was om eitjes op af te zetten en dus wei nig rupsen. Op dit moment staat er veel rol klaver dus voor volgend jaar is er in ieder geval voldoende voedsel, maar of er ook rupsen zullen zijn? Op de locatie aan de Korte Heerenstraat in Oostburg werden begin mei dit jaar zo'n 800 rup sen geteld. Het terrein is van Rijkswaterstaat, maar een boer met aangrenzend land maait er regelmatig vanwege de distels, naar eigen zeggen. Half mei heeft hij gemaaid en het gemaai de is direct door een andere boer afgevoerd als veevoer. Die maai- beurt heeft zo'n 300 rupsen het leven gekost. Was het maaisel enkele dagen blijven liggen, dan hadden de rupsen nog een goed heenkomen kunnen zoeken. Van de 500 resterende rupsen hebben er zo'n 120 op grassten gels cocons gemaakt om te ver poppen. In deze periode is dus al een grote slachting aangericht. In juni zijn er enkele 10-tallen vlin ders geteld. Uit onderzoek van de cocons bleek dat ook hier 45% van de rupsen niet uitge groeid was tot vlinder. Op de derde grote locatie aan de Cathalijneweg hetzelfde beeld. 300 rupsen leverden uiteindelijk enkele 10-tallen vlinders op. Hier speelde naast koude ook een tekort aan voedsel een rol. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen ver toont ongeveer hetzelfde beeld. Alleen enkele locaties rond Hulst toonden een vooruitgang ten opzichte van 2004 als gevolg van een beter maaibeleid. Werden in 2004 in heel Zeeuwsch-Vlaanderen nog rond de 2000 vlinders geteld, dit jaar is dat aantal rond de 200 waarvan de helft in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is niet overdreven te stellen dat de vijfvlek ernstig in zijn voortbestaan wordt bedreigd. Actiepunten om de vijfvleks te behouden Allereerst willen we een uitbrei ding nastreven van het aantal locaties waar de vlinder kan voortbestaan. Zoals gezegd is de vlinder volledig afhankelijk van rolklaver. Er moet vrij veel rolkla ver bijeen staan voordat de vlin der zich op zo'n plek vestigt. Dat is de afgelopen jaren gebleken op plaatsen waar rolklaver staat maar waar deze, doordat er niet gemaaid werd, niet kon uitbrei den en zelfs achteruit ging. Dit gebeurde onder meer in akker randen maar ook in een deel van het gebied bij de Veerhaven in Breskens. De rolklaver heeft enkele jaren nodig om zich goed te ontwikkelen, dus moet uitbrei ding van het aantal locaties op permanente plekken gebeuren. Vergoedingen voor akkerranden worden voor een periode van 6 jaar toegekend. Daarna lopen ze het gevaar te worden omge ploegd. Die gebiedjes vallen dus als mogelijke locatie af. Verder beschikken de meeste boeren niet over de machines om het maaisel af te voeren, terwijl dit wèl nodig is voor het voortbe staan van de vijfvlek. We hebben de provincie gevraagd middelen beschikbaar te stellen voor aanleg en beheer van nieuwe vliegplaatsen. Verder gaan we inventariseren waar in ons gebied rolklaver voorkomt naast de al bekende plekken. Een ander actiepunt is overleg voeren met beheerders/eigena ren van de huidige vliegplaatsen over het maaibeheer. Vooral loca ties aan de Veerhaven in Breskens en de Korte Heerenstraat in Oostburg baren ons zorgen. Tot slot moeten we per locatie bezien hoe vaak en wanneer er gemaaid dient te worden; wan neer te weinig wordt gemaaid, vergrast het rolklaverveld. Anderzijds moeten we ervoor zorgen dat als de vlinders ver poppen er voldoende hoge gras stengels in de buurt zijn. Verpopping laag in de vegetatie is amper succesvol. We hopen dat de populatie zich door deze maatregelen herstelt en zich hopelijk kan uitbreiden. 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 7