Natuurcompensatie Westerschelde - voortgang 2004 Eric Blaakman Er wordt voortdurend gesleuteld aan Westerschelde en omringende gebie den. Hoever staan we op dit moment, en wat staat ons nog te wachten Eric Blaakman schetst de stand van zaken. Op een flink aantal plaatsen is de afgelopen jaren gewerkt aan 'natuurprojecten' in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Niet bij iedereen is bekend hoe deze pro jecten tot stand komen en hoe ze betaald worden. Wel, een groot deel van deze projecten vallen onder het zogenaamde Natuur compensatieprogramma Wester schelde. Hieronder volgt enige uitleg en de stand van zaken medio 2005. Als bron hiervoor geldt de voortgangsrapportage 2004, uitgebracht door de Provincie Zeeland en Rijkswaterstaat Zeeland. Het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde komt voort uit de tweede verdieping van de Westerschelde, eind jaren '90. Voor die verdieping is een ver drag tussen de Nederlandse en Vlaamse regering opgesteld waarbij onder andere een geld bedrag is vrijgemaakt voor het compenseren.van natuur die ver loren is gegaan door de verdie ping. De verdieping zelf is allang uitgevoerd, maar het compense ren van de natuur is nog in volle gang. Het Natuurcompensatieprogram ma Westerschelde (verder: NCW) beschrijft op welke wijze de. natuurwaarden, die door de ver dieping zijn verloren, worden gecompenseerd. Daarvoor zijn binnen het programma drie cate gorieën projecten opgenomen: Categorie A: buitendijkse projecten: deze categorie projecten is bedoeld om het ecosysteem van de Westerschelde direct te ver sterken. Dit kan door nieuwe natuurgebieden aan de Westerschelde toe te voegen of de kwaliteit van bestaande natuurgebieden in de Westerschelde te versterken. Categorie B: binnendijks, direct grenzend aan de Westerschelde (nieuwe inlagen). Het streefbeeld van deze projec ten is gericht op zoveel mogelijk aan de Westerschelde gebonden (zoute) natuur. Categorie C: binnendijks kreekherstel. Deze projecten staan eigenlijk los van de Westerschelde en hebben als doel een extra impuls te geven aan de uitvoering van het provinciaal Natuurbeleidsplan en herstel van kreken. Met het uitvoeren van categorie A, B en C projecten wordt de ver loren gegane natuur volwaardig gecompenseerd. De projecten vinden (uiteraard) plaats in Zeeland, In de Westerschelde of zo dicht mogelijk daar in de buurt. De niet-buitendijkse pro jecten vinden plaats in Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaan- deren. Bij de uitvoering van pro jecten zijn vele organisaties betrokken. Voor de eenvoud wordt hier slechts vermeld dat in de voorbereiding en planvorming de regie ligt bij de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat Zeeland. De uitvoering, waaron der ook grondaankoop, wordt uitgevoerd onder regie van de Dienst Landelijk Gebied te Goes. Het projectbudget van het NCW kan aangewend worden tot uiterlijk 2008. Met name voor de buitendijkse projecten is dit tot nog toe niet eenvoudig geble ken. Al een aantal malen heeft de Europese Commissie Nederland hierover op de vingers getikt. Voor de categorie B en C projecten ligt het wat eenvoudi ger de hiervoor bestemde gelden te besteden. Hierna volgt een overzicht en een korte beschrijving van de projecten in West Zeeuwsch- Vlaanderen. Categorie A In het NCW is precies één project in West Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen voor de categorie A: het project Verdronken Zwarte Polder. Dit project betreft het uit graven van de Verdronken Zwarte Polder in combinatie met inrichting van de Herdijkte Zwarte Polder. Het project is in volle gang en als u dit leest is men bezig de hoofd geul en een aantal zijgeulen van de Verdronken Zwarte Polder uit te graven (te 'dotteren') zodat de Verdronken Zwarte Polder weer een zouter karakter zal krijgen. Het vrijkomende zand wordt direct achter de dijk in de Herdijkte Zwarte Polder gebracht. Omdat de Verdronken Zwarte Polder na enige jaren weer snel zal verzanden, lijkt dit project niet zo duurzaam. Om de duur zaamheid te vergroten, zullen tevens enkele strandvakken wes telijk van de Verdronken Zwarte Polder worden ontgraven. Deze uitgegraven strandvakken zullen dienst doen als zandvang voor de Verdronken Zwarte Polder en ze zullen regelmatig weer moeten worden leeggehaald. Een beetje vergelijkbaar met het Zwin dus. Een veel duurzamer methode zou zijn het polderwater weer af te voeren via een spuisluis in de Verdronken Zwarte Polder, zoals in het verleden. Dit afwateren zorgt voor een extra uitschuren- de werking van de hoofdgeul en vertraagt daarmee de verzan ding. Vooralsnog is deze oplos sing te kostbaar. 10 't duumpje 3!'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 10