Bericht uit het oosten reptielen amfibieën visse Rob van Westrienen Onze Duumpjeslid Rob van Westrienen, voorheen te Aardenburg, heeft weer al een ruim aantal jaren de streek verlaten. Zijn oude roots heeft hij echter niet verloochend en momenteel is hij directeur van Ravon: een landelijke organisatie die hij hieronder aan u voorstelt. Een leuke vraag van de jarenlan ge trouwe redacteur Jaap: kan je niet een stukje schrijven voor het blad over je nieuwe werk: stich ting RAVON? Nou Jaap, dat doe ik graag, 't Duumpje heb ik in mijn hart gesloten. En als er een nieuw nummer op mijn deurmat ligt, sla ik het altijd direct open; een beetje Zeeuws-Vlaanderen opsnuiven en bijblijven. Ik ben al lang geleden uit 't land je vertrokken, dus vooraf toch maar even een korte introductie van mezelf. Ik ben Rob van Westrienen, geboren in Nijmegen en op mijn vijfde naar de mooie stad Aardenburg verhuisd. Ik heb er 13 jaar gewoond, veel rondge fietst en vogels geteld. Ik ben dan wel geen Zeeuw, maar ben er wel geworteld. In Amsterdam biologie gestu deerd en via verschillende banen bij het Ministerie van Landbouw bij Wetlands International terecht gekomen. Vervolgens manager geworden bij Het Natuurloket, een organisatie die aanbieders en vragers van natuurgegevens bij elkaar brengt. En sinds begin vorig jaar ben ik als directeur in dienst getreden bij RAVON. RAVON verzamelt gegevens over reptielen, amfibieën en vissen en probeert deze diergroepen en hun leefgebieden duurzaam te behouden voor Nederland. RAVON is een vrijwilligersorgani satie. Honderden enthousiaste vrijwillige tellers gaan jaarlijks het veld in om beekprikken, ringslangen en vuursalamanders te tellen. Al deze data worden in een landelijke databank opgesla gen. Met deze kennis worden voor allerlei soorten en in allerlei regio's beschermingsacties op touw gezet. Inmiddels kunnen we beschikken over meer dan 350.000 data. Met deze data hebben we van veel soorten een goed beeld waar ze in Nederland wel of niet voorko men en of ze voor- of achteruit gaan. Zo is inmiddels duidelijk geworden dat de laatste jaren de zandhagedis is toegenomen, maar de levendbarende hagedis juist is afgenomen. De toename van de zandhagedis is wellicht mogelijk geworden door de inzet van grote grazers in heide- en duinterreinen. De grazers zorgen voor meer open zandige plekken, waarin de zandhagedis haar eieren kan afzetten. De afname van de levendbarende hagedis is waarschijnlijk het gevolg van ver droging en de afname van heide. Door al deze gegevens is het ook mogelijk een nieuw en geactuali seerd beeld te schetsen van de verspreiding van reptielen en amfibieën in een nieuwe landelij ke verspreidingsatlas. Hebben we van reptielen en amfibieën een redelijk goed zicht op hun verspreiding en trend, met onze zoetwatervissen is dat vooralsnog niet het geval. De gegevens die beschikbaar zijn, zijn fragmentarisch en liggen bij diverse organisaties. RAVON is bezig samen met het Ministerie van Landbouw het verspreidings- onderzoek structureel op te zet ten en streeft naar één landelijke databank voor zoetwatervissen. Zonder data geen kennis, zonder kennis geen goede bescherming. Naast de honderden vrijwilligers zijn er in de jaren negentig 2 ves tigingen van RAVON gekomen: één in Amsterdam en één in Nijmegen. Vanuit Amsterdam 72 't duumpje 3T05-V6

't Duumpje | 2005 | | pagina 12