Lammetjesdagen 2006 •r Marjolein van Viegen Het is al even geleden dat u wat hoorde van de schaapskudde, maar los van de aanstaande lammetjesda gen, die we u van harte aanbevelen, zijn er nog een aantal ontwikkelin gen die ons zeer verheugen. We laten herder Marjolein aan het woord. De maand december staat voor de meeste mensen in het teken van Kerst en Sinterklaas. Behalve voor de herders van de schaaps kudde. Voor hen is december de maand van de voorbereidingen op het lammerseizoen. De voer bakken worden opnieuw geplaatst, duizenden kilo's scha penbrokjes, hooi en stro besteld en nieuwe kraamhokjes worden getimmerd. De kudde met drach tige ooien loopt nu nog buiten over de dijken en eet nog met graagte van het gras en de krui den. Het is een van de laatste weken van dit jaar dat we hoe den en we kijken met plezier terug op een goede hoedperio- de. De dijken komen er ieder jaar mooier bij te liggen dankzij de schaapskudde, de ruigtekruiden zoals bramen, distels en brandne tels verdwijnen steeds meer en we zien een grotere diversiteit aan kruiden op de dijken. De opdrachtgevers zijn dan ook erg tevreden. Een dezer dagen gaat de kudde met drachtige ooien naar de stal aan de Oude Haven want vanaf begin januari verwachten wij de eerste lammeren. De lammeren van vorig jaar zijn uitgegroeid tot mooie grote stevige jaarlin gen. Ze hebben zeker een half jaar met hun ooien in de kudde meegelopen en daarna hebben ze in natuurgebieden, dijken of weilanden gelopen. De allerbeste dieren die we aanhouden, zullen daar ook de winter doorbrengen en zodra de kudde in het voor jaar gaat lopen, komen ze er weer bij. Sinds een paar jaar hebben we niet alleen Drentse Heideschapen (die met de horens) maar ook Vlaamse Kuddeschapen. U heeft ze op de lammetjesdagen begin 2005 al op stal kunnen zien. Het is een ras dat in Belgié ontwik keld is uit een schapenras dat hier in deze streek, onder andere op het Zwin, gelopen heeft. Het is een mooi, stevig, rustig schaap dat het hier in deze streek erg goed doet. Zij is beslist niet kies keurig met eten, zij eet even graag van de brandnetels, distels en bramen als van het malse gras. Tevens heeft zij een sterk kudde-instinct. En er zit meer vlees aan wat om economische reden erg gunstig is. Dus in de kudde zal langzamerhand het Drents Heideschaap vervangen worden door het Vlaamse Kuddeschaap. Er is nóg een grote ontwikkeling binnen de schaapskudde:, dit is het laatste jaar dat we gebruikmaken van de stal aan de Oude Haven. Wij hebben hier 4 jaar lang met erg veel plezier gewerkt en we zijn de provincie dankbaar dat we de stal zolang mochten gebruiken, maar nu krij gen wij een eigen onderkomen. Een vaste, eigen stek voor de enige schaapskudde in Zeeuws Vlaanderen. Het is de locatie aan de Mosterdweg in Oostburg: het voormalige bedrijf van Jan de Zwart. De komende tijd worden de schuren omgebouwd tot een grote, praktische, moderne schaapskooi met voldoende ruim te voor de schapen, opslagruim ten en een onderkomen voor de herders. Er is tevens een mooie grote wei bij. U begrijpt dat we erg blij zijn met deze kooi. Dit jaar worden de lammetjes- dagen nog gehouden op de oude locatie in de stal aan de Oude Haven nr. 46. Noteer vast de datums: zaterdag 18 en zondag 19 febru ari en zaterdag 25 en zondag 26 februari vanaf 13.00 tot 16.00 uur. 20 't duumpje 3!'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 20