*r >e Jubileumuitgave Telpost Breskens Wat u waarschijnlijk niet wist, was dat de telpostactiviteiten al zo'n 30 jaar plaatsvinden. Want zo lang is het al geleden dat in de nabijheid van de vuur toren Duumpjescoryfeeën als Jan de Zwart en Thijs Kramer, weer en wind trotserend, stonden te noteren wat zoal tijdens het trek- seizoen passeerde. Gezien het beperkte aantal vrij willigers in die dagen mocht dat tellen, vergeleken met de huidi ge activiteiten, amper een naam hebben. In de loop der jaren kwam men steeds meer tot het inzicht dat deze gegevens van groot belang waren als basis voor wetenschap pelijk onderzoek, want "meten is weten". Met het toenemen van de vrije tijd van de gemiddelde Nederlander sinds de zestiger jaren kon er steeds meer geteld worden. Het leidde soms bijna, hoe Nederlands, tot een schisma binnen de vogelaars: zij die graag een veraf vliegend silhouet op naam brengen, en die ande ren die graag in alle rust naar kleur en gedrag van een rond scharrelende vogel kijken. In de loop der jaren is de vlag van de telpost steeds meer overgeno men door leden van de Vogelwerkgroep Walcheren, omdat de vogelaars binnen 't Duumpje liever inventariseerden in binnendijks gelegen natuurge bieden dan te tellen op de tel post. Bij het op Deltahoogte brengen van de dijk kwam de oude betonnen radarpost te vervallen die nogal eens als schuilgelegen- heid diende als het fors regende of stormde. Met subsidie van de provincie heeft 't Duumpje in 1991 een nieuwe beschutting voor de tellers kunnen realiseren, de huidige 'windroos'. De 'ope ning' vond destijds plaats in een drachtige samenwerking tussen gedeputeerde Greet de Vries - Hommes en dijkgraaf Conny Almekinders. De vele gegevens die in de loop der jaren vergaard zijn, vormden de basis voor veel wetenschappe lijke publicaties en binnen genoemde Telgroep Walcheren zijn er dan ook een aantal pure wetenschappers doende, zoals dr. Peter Meininger, werkzaam bij het Rijksinstituut voor Kust en Zee, een onderdeel van Rijkswaterstaat. Peter heeft er de afgelopen decennia voor gezorgd dat telgegevens gepubli ceerd werden en bovendien gedrukt uitgegeven in een vijftal zogenaamde 'telpostboekjes'. Deze uitgaven zijn ook regelma tig in dit blad aan u voorgesteld. Omdat deze telpostboekjes toch wel erg specialistisch waren, is 't Duumpje altijd wat aan de zijlijn gebleven. Zo langzamerhand werd het weer tijd voor een nieuw 'tel- postboekje' maar de tijd staat niet stil. Via Internet en aanver wante 'snelle' media zijn cijfers veel gemakkelijker toegankelijk en deze uitgaaf zou wel eens de laatste kunnen zijn in de huidige vorm. Het was dus zinnig de kop pen bijeen te steken en te zien of we van deze uitgaaf dan ook niet iets speciaals konden maken en bovendien voor een groter publiek dan alleen de tellers. Nu is het zo dat naast ontzettend veel getallen de telpost in de loop der decennia ook een onge kend aantal anecdotes opgele verd heeft. Tot voor kort waren die niet op schrift gesteld, maar voor deze gelegenheid zijn ze overal opgediept bij tellers die inmiddels in Limburg wonen, diep in Duitsland, net over de grens in België of nog steeds aan 'de Sluuze'. En deze mix van getallen, vogelartikelen en uit het leven gegrepen situaties maakt het geheel aantrekkelijk voor ieder die de natuur in de meest brede zin een goed hart toedraagt. Vandaar ook dat het bestuur van 't Duumpje het verantwoord vond de uitgaaf met de toepasse lijke titel '(Ver)telpost Breskens' mee te sturen met ons blad aan al onze leden. Qua financiën ver gde dit ook voor onze vereniging een flinke bijdrage, maar deze (of was het de vorige) jaargang kende door omstandigheden een nummer minder, waardoor u nog wat tegoed had. Bovendien mag bij een jubileum wat dieper in de buidel worden getast. Dat vond gelukkig ook Provincie Zeeland die een flinke duit in het zakje gedaan heeft. En last but not least heeft Telgroep Walcheren nog wat bijgepast, onder de bezielende leiding van eerder genoemde Peter Meininger en onze oud-Duumpjesvoorzitter Eric Marteijn. Zij hebben ook bijna al het werk aan de uitgaaf voor hun rekening genomen. In de uitgaaf is opgenomen een DVD-Rom die voorzien is van veel beeld- en geluidsmateriaal, waar op u o.a. kunt beluisteren hoe de Bresjaanse formatie Crash Boogie de "vuurtoor'n" ooit eerder bezongen heeft. We wensen u veel genoegen toe met deze "(Ver)telpost Breskens" en we hopen op deze wijze natuurjaar 2006 op passende wijze te hebben ingeleid. Jaap de Hulster Regelmatig hebben we u via dit blad, maar ook via de Eenhoornkrant en andere media geïnformeerd over de Telpost Breskens. 4 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 4