Slijkgroen schiet w Zeeuwsvlaamse bo <c Awie de Zwart Slijkgroen is een weinig complimen teuze naam voor een plant. Toegegeven, erg opvallend en fleu rig is het allemaal niet. Toch is de vondst ervan bijzonder, want het is (voor zover bekend) voor het eerst dat dit nietige plantje in West Zeeuws-Vlaanderen is aangetroffen. De eerste ontdekking dateert van eind juli 2005 toen Slijkgroen werd aangetroffen in natuurontwikke lingsgebied de Sophiapolder. Later in het seizoen doken nog twee groeiplaatsen op in onze regio. Daarmee is deze typische rivierbege leider behoorlijk buiten de oevers van haar verspreidingsgebied getre den. Streeplijst De eerste vondst van Slijkgroen vond plaats op een donderdag avondexcursie van de planten- werkgroep in de Sophiapolder: een nieuw en jong natuuront wikkelingsgebied tussen Oostburg en Draaibrug. Enkele jaren terug is het gebied 'ingericht' door het graven van nieuwe geulen en het verwijde ren van de bestaande voedselrij ke bovenlaag. Hierna is het gebied in beheer gegeven van Het Zeeuws Landschap en inmid dels heeft de vegetatie zich spon taan kunnen ontwikkelen. Om deze ontwikkeling goed te kunnen volgen zijn we als werk groep, gewapend met Flora en streeplijst het gebied ingetrok ken. Gezellig keuvelend noteren we alles wat ons voor de voeten komt. Leuke soorten soms, maar geen verrassingen. Totdat we bij een drooggevallen oever komen.... Hier staan de pioniers soorten als haren op een hond. Eénjarigen die in de nazomer de kale oevers in rap tempo' bév ken. Een van deze soorten/isIhet Rode Waterereprijs. Als een opzwellende deken bedekt de plant een groot deel van de drooggevallen grond. Op één van de schaarse open plekken valt ons oog op een ander der mate klein en onopvallend plant je dat bijna aan de aandacht zou ontsnappen. Maar de vreugde is groot, want in een fractie van een seconde herken ik het onooglijke plantje als Slijkgroen. Zeldzaam Slijkgroen is een zeer kleine één jarige plant. Het groeit in rozet jes en heeft spatelvormige lang gesteelde blaadjes. De zeer klei ne witte bloeiwijzen ontspringen in de bladoksels en zijn kleiner dan een speldenknop. Evenals aardbeien vormt het boven grondse uitlopers waarmee het in snel tempo flinke oppervlak ten maagdelijke grond kan kolo niseren. Na enige tijd verliest de plant het van andere planten of het stijgende water. Veelal heeft de plant in die korte periode de zaadproductie reeds voltooid waarmee het nageslacht is veilig gesteld. Het zaad is stoffijn - een zaadje weegt eenhonderdste mil ligram - en de verspreiding lijkt voornamelijk door watervogels te gebeuren. Plakkend aan poten en verenkleed liften de zaadjes mee naar andere waterrijke gebieden. Het zwaartepunt van de versprei ding in Nederland ligt in het Gelderse rivierengebied. Daarbuiten is het een zeldzame verschijning. Uit onze provincie zijn amper waarnemingen bekend: alleen langs de afgeslo ten zeegaten in de noordelijke delta wordt de soort met enige regel(naat waargenomen. Vliegverkeer Enkele dagen na de vondst keer ik terug om de groeiplaats nog maals te bekijken en vast te leg gen op dia. Dan blijkt dat enkele tientallen meters verderop meer dan 10.000 exemplaren groeien en in vele vierkante meters de macht gegrepen hebben. Deze grote groeiplaats spoorde me aan om mijn ogen ook in de rest van de Sophiapolder eens goed de kost te geven. De vele watervogels onderhouden name lijk een druk vliegverkeer tussen de diverse waterplassen. Deze inspanning werd enkele weken later beloond. Tijdens het maaien van wilgenopslag stuitte ik op een zeer kleine populatie van enkele plantjes. Ook hier weer pioniert het plantje op de lage door verdamping droogge vallen oevers. Ook de rest van het groeiseizoen blijf ik alert. En met succes. Half september tref ik tijdens inventa risatiewerkzaamheden in de Willem Leopoldpolder opnieuw een kleine populatie aan. Niet meer dan tien rozetjes sieren op bescheiden wijze de oever langs een van de vele watertjes. Hiermee is de derde groeiplaats in West Zeeuws-Vlaanderen een feit. En het valt niet uit te sluiten dat Slijkgroen op nog meer plaatsen opduikt. Alles overziend kunnen we stel len dat Slijkgroen in onze streek dankzij natte natuurontwikke ling succesvol aan lager wal is geraakt. 5 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 5