<e Wij bezochten voor 11 Els Voet Onze reporter is weer voor u op stap geweest, en ditmaal wordt u door haar rondgeleid op Kaasboerderij De Vos, vlakbij Driewegen. Dankzij hun website met een routebeschrijving was ik op mijn brommertje binnen 20 minuten op de kaasboerderij aan de rand van Driewegen. Aan het begin van de straat staat een ijzeren koe, dus je kunt het niet missen. De rondleiding wordt verzorgd door Marlies. Voordat ze enthou siast aan haar verhaal over kaas begint, lopen we even over het erf. Dit is een gemengd boeren bedrijf, 70 ha. waarvan 23 ha. mais, 7 ha. bieten en de rest grasland. Alles wat verbouwd wordt, is bestemd voor de onge veer 120 melkkoeien en 80 stuks jongvee. Het woonhuis staat verscholen onder de bomen, maar dan komen we bij een enorme grote bakstenen schuur, ooit de groot ste in deze omgeving. Deze is in de oorlog neergezet. Het is oor spronkelijk een graanschuur (boven) en beneden waren de paarden-, koeienstallen en de opslag van de akkerbouwgewas sen, zoals aardappelen en uien. De huidige bewoners hebben op de graanzolder 2 vakantiewonin gen gemaakt en beneden is er een grote ontvangstruimte voor groepen. De bezoekers krijgen dan een video te zien, een rond leiding en men kan er iets nutti gen. Buiten staan lange tafels en banken voor de schuur met uit zicht op een drinkput, waar kip pen, eenden, zwanen en kaapse kezen rondlopen. Het aantal kaapse kezen was in het voorjaar genoeg gehalveerd door de aanwezigheid van een vos, die zelfs op klaarlichte dag zijn slag sloeg. Zo zie je maar weer hoe slim vossen kunnen zijn; deze kon zelfs lezen en dacht misschien zijn eigen familie (de Vos) met een bezoek te vere ren. Gelukkig is het aantal kaap se kezen nu weer op peil: Vaste gasten hier zijn elke zomer de zwaluwen. Dit jaar verzamelden zich hier enige honderden om op 28 augustus weer zuidwaarts te trekken. Volgens Marlies vertrok ken de zwaluwen dit jaar extreem vroeg. De koeien. De 120 melkkoeien staan van half april tot half november bui ten. Als ze binnen staan (in de nieuwe schuur), kunnen ze gewoon los lopen. Het gras wordt gemaaid voor kuilgras; vooral in het voorjaarsgras zitten veel voedingsstoffen. In juni wordt er gehooid; vanwege de lange dagen is het gras dan snel droog. ongeveer 30 liter per dag. Met 12 machines wordt er gemolken en de melk gaat gelijk in een koel tank, waar er een temperatuur van 3 graden heerst. Drie keer per week wordt de tank geleegd door een melkauto, die meestal 's nachts komt. De hoeveelheid melk wordt in een computer opgeslagen. De prijs van de melk wordt bepaald door het eiwit- en vetgehalte; eiwit is belangrijk en het vet heeft een ongunstige invloed op de melkprijs. De voeding Elke koe draagt een halsband met een chip. Er zijn een paar voederboxen in de schuur, waar de koeien tussen twee ijzeren rekken op een betonnen plateau kunnen staan; dan steken ze hun kop in een soort trog en de voe dercomputer leest hoeveel eten deze koe krijgt en op is op. Ze staan rustig in een rijtje te wach ten tot ze aan de beurt zijn. Het hele jaar door krijgen de koeien, naast het gras wat ze eten, volop mais en verder kuilgras, minera len, bierbostel, pulp en soja. De melk Twee keer per dag leveren ze de grondstof voor de kaas, de melk, De voortplanting. Het hele jaar door worden er kalfjes geboren, die naar een 8 't duumpje 3/'05-'06

't Duumpje | 2005 | | pagina 8