w geul en het nieuwe natuurge biedje. Hier moet de natuur een vrijer spel en meer ruimte krij gen. Een ingreep die niet op zichzelf staat: de aanleg van een 'bruggetje' over de verdiepte stroomgeul, een nieuw wandel en fietspad op de dijk en waar schijnlijk of bij voorkeur ook nog zo'n pad onder aan de dijk in de Tienhonderdpolder liggen in het verschiet. We passeren de Cletemspolder, die zo langzamerhand op een écht recreatienatuurgebied begint te lijken, en Camping Groede. Hier is de uitbreiding van de camping gepaard gegaan met aanleg van nieuwe natuur, het 'rood-voor-groen'-principe. Het 'groen' ligt achter de cam ping en blijft dus buiten (ons) beeld. Verder richting Breskens zal bij wat nu nog Napoleon hoeve is, straks het plan Water- dunen in uitvoering genomen worden. Brede duinen, recreatienatuur, veel speels aangelegde watertjes, slingerend rond nieuwe wonin gen, en dat alles ingepast in het project Zwakke Schakels en in de beoogde kwaliteitslag van Natuurlijk Vitaal. We maken ken nis met het bestaan van 'warme' grond, bestemd voor recreatie en dus duur, en 'koude'. De laatste dient voor aanleg van natuur en is dus goedkoper. Verder blijken de plannenmakers te moeten opboksen tegen een toenemende weerstand bij boeren en grondei genaren. Niet iedereen wil huis en haard verlaten, ook niet als er een redelijke prijs geboden wordt. Terloops wordt nog even gemeld dat er inmiddels sprake is van 600 woningen, tegen eerder 400. Weer een ander gaf aan hiervan nog niets gehoord te hebben. Of is het verhoogde aan tal de wandelgangen nog niet ontstegen In gedachten gaan we even naar Sluis aan Zee. Om hoeveel woningen ging het daar ook al weer in het allereerste plan? "Houdt het dan nooit op?" vragen we ons af. Even afgedwaald in een discussie terzijde en weer terug bij de les, vertelde Hans van Kuijk bij het Veerplein over de Vijfvleks St. 10 't duumpje 1I'06 tise hebben kunnen profiteren. En dat zoiets ook een een bijdra ge levert aan efficiënt en een drachtig opereren van de vereni ging mogen we zeker niet verge ten. Jansvlinder. Hierbij gaf hij een mooi voorbeeld van natuurbe scherming op micro-niveau. Maar wat blijft ervan over als het hele Veerplein binnenkort op de schop gaat? Discussiepunten en hoofdlijnen Na afloop dringt zich dan de vraag op: "Wat zijn nu de hoofd lijnen?". Ik zie er drie. Ten eerste: 70% van het werk van de plano- logiegroep gaat over regelgeving en handhaving (vergunningen, toezicht van de gemeente of meer het ontbreken hiervan) waardoor er amper tijd rest om zélf een bijdrage te leveren aan toekomstvisies zoals we dat met 'Kust in Kleuren' gedaan hebben. Ten tweede: de gouden eieren van de kip heten in West Zeeuws- Vlaanderen: rust en ruimte. Dat weet iedereen en dat uitgangs punt lijkt ook in plannen als 'Natuurlijk Vitaal' goed tot haar recht te komen. En iedereen weet dat het onverstandig is de kip met gouden eieren te slach ten. De rondrit door de streek laat echter zien dat er sprake is van én bedrijventerreinen, én woningbouw, én wegenaanleg,, én recreatieontwikkeling, én natuur(ontwikkeling). Zo wordt de kip niet geslacht, maar lang zaam kaal geplukt. Ook in eigen gelederen rijst twij fel, want als 't Duumpje Sluis aan Zee megalomaan vindt, waarom hebben we dan een ander oor deel over Waterdunen En hoe veel Waterdunens kan onze streek nog dragen Ten derde: tijdens de bustocht bleek dat er nog meer hooi op onze weg ligt dan we dachten, terwijl het aan tal vorken hetzelfde gebleven is. Het dilemma blijft dus: welk onderwerp krijgt onze aandacht, en welke zaken krijgen een lage re prioriteit. Positief was in ieder geval dat alle werkgroepen vertegenwoor digd waren en van eikaars exper Enkele reacties van mede reizigers: Als hagelnieuw lid van Duumpje ben ik met de excursie meege gaan. Zo'n kans om het werk van de werkgroep Planologie te leren kennen mocht ik niet missen. De busrit voerde langs de onderwer pen waar de werkgroep zich de laatste tijd mee heeft bezig gehouden. Het resultaat was in meer dan een opzicht verbluffend. Het scala aan onderwerpen waar de groep zich mee bezig houdt, is enorm groot en zeer divers. Daarbij viel het me op dat de leden zeer terzake kundig blijken te zijn. Ik was dat in de achter me liggende dertig jaar Randstad niet gewend. Daar zat ik zo gezegd aan de andere kant van de tafel en kreeg als ambtenaar een amorfe groep schreeuwers tegenover me. Dat is hier in West Zeeuws Vlaanderen gelukkig totaal anders. Maar daar zijn we Zeeuwen voor. De excursie zelf voerde langs de mooiere plekken van het ZeeuwsVlaamse landschap en voor mij was dat een bijzonder aangename wijze om de voor mij (deels) nieuwe leefomgeving leren kennen En van een andere reisgenoot: De bustocht was erg verhelde rend voor een aantal zaken waar de planologiewerkgroep zich mee bezig houdt. Ik heb het als zeer nuttig erva ren, en hoop dat dit initiatief herhaald wordt. Het is een belangrijk instrument om meer wederzijds inzicht te bereiken tussen de werkgroepen. Ideaal zou zijn als iedere werkgroep tij dens zo'n tocht één of meer items zou belichten. Daarbij denk ik aan een tweejaarlijkse tocht voor alle leden die actief werk zaam zijn binnen een werkgroep.

't Duumpje | 2006 | | pagina 10