Enkele excursies Eric Blaakman Bestuurslid Eric Blaakman is ook aan het excursiefront doende, en doet hierbij verslag van een tweetal activiteiten Tijdens de vogeltrekexcursie, 26 maart, werden we weer eens geconfronteerd met de wet van Murphy: in de week vóór 26 maart nog oostenwind en goede vogeltrek, maar in het weekend was de wind naar het westen gedraaid en zondag 26 maart was van gestuwde vogeltrek geen sprake meer. Toch heeft dat ook een voordeel, want als excur sieleider heb je ruim de tijd om iets uit te leggen over het feno meen 'vogeltrek'. En dat werd zeer gewaardeerd door de 13 deelnemers die op deze excursie waren afgekomen. Hoe is het ooit zo gekomen dat vele vogels ieder jaar 2x een enorme afstand moeten afleggen naar hun broedplaats (voorjaar) en naar hun overwinteringsplaats (najaar)? Ongetwijfeld heeft men hierover allerlei theorieën ont vouwd, maar absolute zekerheid is er niet. Maar het gebeurt nu eenmaal. De vogels zijn er op ingesteld. Tijdens de trek veran dert de energiehuishouding van de vogels, ze voelen feilloos aan wanneer het tijd is om 'te gaan' en tijdens de tocht oriënteren ze zich op b.v. zon en sterren, land schappen of het aard-magneti- sche veld. Dan denk je dat je vogeltrek een beetje snapt maar: hoe weet een jonge Koekoek, die zijn ouders nooit heeft gezien en door een andere vogelsoort is opgevoed, waar hij heen moet Wat is dat voor een super instinct? Bij Breskens wordt de vogeltrek in het voorjaar goed zichtbaar als de wind tijdens de trekperiode langdurig uit het (zuid)oosten komt. De vogels worden dan op hun tocht 'van zuid naar noord' door de wind naar het westen gedreven ('gestuwd'), totdat ze de Atlantische Oceaan tegenko men. Vanaf dat moment blijven ze de kustlijn volgen en steeds meer afgedreven vogels sluiten zich zo aan. Daarom wordt er gesproken van gestuwde vogel trek. Bij Breskens aangekomen gaan de vogels zich weer meer verspreiden op hun route, uit waaierend over het Deltagebied en verder. Breskens is daarmee een bijzonder concentratiepunt in de vogeltrekroute en wat dat op kan leveren, heeft u in het jubileumnummer van de trekpost Breskens enige maanden geleden al kunnen lezen. Zondag 26 maart was er dus geen sprake van stuwing want er heerste westenwind. Al wat er aan vogeltrek plaatsvond, was zeer verspreid over land. Omdat de vogels dan de wind mee heb ben, zitten ze bovendien erg hoog in de lucht. Gelukkig viel er op de excursie nog heel wat te genieten van de vogeltrek. Vooral de Kauwen trokken in aardige groepen voorbij. Af en toe een Graspiepertje en een Spreeuw, en ook nog een late groep Kolganzen. Na 11 uur gingen we nog even richting Nieuwe Sluis. Daar zagen we twee Boerenzwaluwen, voor velen de eerste Zwaluwen van het voorjaar. In het Killetje zaten een Dodaars en twee Kuifeenden. Op de zeedijk terug lopend richting vuurtoren zagen we rechts in de duinen een Roodborsttapuit en links op het talud, tussen de Scholeksters, een Steenloper en een Paarse Strandloper. Die werden mooi even ontdekt door Sandra de Nooijer, een jong talent in het vogels kijken. Al met al een leuke, gezellige excursie. Paaswandeling 17 april Onder leiding van Rein Coster begonnen we paasmaandag 17 april aan een wandeling vanaf Sint-Kruis richting De Biezen. Het was prachtig wandelweer en eigenlijk was het doodzonde dat er slechts 7 deelnemers waren. Als altijd was Rein in vorm om te vertellen over de NH-kerk te Sint- Kruis (de Peperbusse), hoe Sint- Kruis is gesticht door monniken en dat het precies op een zand- rug is gelegen. Buiten Sint-Kruis maken we direct al kennis met het kreken landschap. Dit is ontstaan door het doorsteken van de Sint- Pietersdijk waardoor het Grote Gat van Sint-Kruis en enkele kreekuitlopers zijn ontstaan. Rein vertelde boeiend over de ontlui kende planten in de bermen zoals Hondsdraf en Smeerwortel. De vogels deden het rustig aan deze middag, maar toch zorgde een enkele Veldleeuwerik voor de juiste voorjaarssfeer. Ook een aantal Bruine Kiekendieven was present, als broedvogels van de rietkragen. Het laatste stuk van de wandeling ging over de Heirweg, langs het Grote Gat van Sint-Kruis. De daar aanwezige bremstruiken zijn typerend voor een zandige ondergrond. Het was een leerzame en heerlijke wandeling. 13 't duumpje 1/'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 13