vogels als tureluur, grutto, water snip en veldleeuwerik. Maar in zo'n verschraald stuk grasland schieten ook allerlei soorten planten op, en waar planten staan, is er voedsel voor vlinders, andere insecten en allerlei kleine zoogdieren. Dus als u binnenkort allerlei graafmachines aan het werk ziet, weet u wat er gaande is. Linie West, eerste fase Vanaf De Plate slingert de Passageule zich richting Waterlandkerkje, duidelijk zicht baar op onderstaand kaartje. Het project Linie West loopt tot net onder Waterlandkerkje. Plan Linie West I vormt een aaneenge sloten gebied van 125 ha. en wat natuurdoeltype betreft, wil men hier 'bloemrijk grasland' aanleg gen. Aandachtssoorten van het pro vinciaal soortenbeleid die zullen profiteren van de voorgestane natuurdoelen zijn: patrijs, veld- spitsmuis, dagvlinders, vleermui zen, duinvalleiplanten, libellen, boomkikker en kamsalamander en tot slot de steenuil. Ook cultuurhistorisch is hier één en ander te beleven, want de linie dijk met beplanting kleinschalig landschap met struweel en drinkpoel lage oeverlanden met vochtig grasland Passageule heeft ten tijde van de 80-jarige oorlog een prominente rol gespeeld. Vooral de liniedij- ken zijn in dit kader van belang. Om de historische rol te bena drukken worden de oude relicten waar mogelijk opnieuw in het landschap zichtbaar gemaakt, samenhangend met inrichting van nieuwe natuur. De oude linies worden geaccentueerd door het aanplanten van bijvoor beeld meidoornhagen en ook knotwilgen krijgen hier een plaats, mede omdat ze broedge- legenheid bieden voor bijvoor beeld de steenuil. De cultuurhistorische invulling maakt deel uit van het van het project Staats-Spaanse Linies en in het verlengde hiervan wordt een wandelroute uitgewerkt, die natuurlijk zijn beperkingen kent gedurende het het broedsei- zoen. Een praktisch nadeel van het langgerekte karakter van het gebied is dat je er geen rondje kunt lopen; het zij zo. Qua inrichting leidt het smalle karakter tot andere keuzes, want er is zoiets als goed nabuurschap en wel met de agrarische sector. Door het aanplanten van stru weel aan de randen tracht men het overwaaien van onkruiden te voorkomen. Op de schets hierboven ziet u hoe men zich de overgang van de Passageule naar de Liniedijk voorstelt, daar waar de strook voldoende breed is. Voortgang Op dit moment is nogal veel grond langs de Passageule in agrarisch gebruik. Bedrijfseconomisch gezien voor een boer minder interessant, want qua oppervlakte klein, smal en dus onhandig in gebruik. Bij de uitvoering zal er dus nogal wat grondverzet plaatsvinden, want de voedselrijke toplaag zit immers vol met residuen van mest en gewasbeschermingsmid delen. Men begint dus de karwei door in veel gebieden het maai veld met 20 cm te verlagen. Een andere reden voor deze bewerking is dat het terrein vochtiger wordt, en naarmate men dichter bij de Passgeule komt, wordt het nog natter. Juist deze overgangen van nat via vochtig naar droog, deze gra diënten, zorgen voor de gewens te gevarieerde en rijke planten groei. En omdat iedere plant zijn eigen insecten huisvest, neemt ook de soortenrijkdom hiervan toe. Voorzover het maaiveld niet verlaagd wordt, wordt extensief ingezaaid, en als struweel wordt aangeplant kiest men voor streekeigen soorten als Meidoorn, Hondsroos, Dauwbraam etc. Het beheer van de natuurvrien delijke oevers van de Passageule komt in handen van het water schap. Bronnen: Natuurontwikkeling de Plate. Werkgroep Natuurontwikkeling, rap- portnr. wno04/49. Natuurontwikkeling Linie-West 1e fase Rapportnr. wno05/51 (Beide rapporten kunt u downloaden via de internetsite van de provincie Zeeland) 15 't duumpje l/'06 begrenzing Natuurgebiedsplan 125 ha verworven deelgebied 3B ha

't Duumpje | 2006 | | pagina 15