<e De roep van steenuil in en 2005 de 2004 Alex de Smet In de periode 2000-2003 is door een aantal leden van 't Duumpje 'ons' werkgebied op steenuilterritoria onderzocht. Nadien is er een harde kern van tellers overgebleven die zich hebben voorgenomen om jaar lijks de tellingen voort te zetten. Een overzicht. Als het weer meezit en de winter niet te streng is, krijgen deze mensen begin februari de krie bels om steenuilen uit hun tent te lokken. Steenuilen beginnen in februari hun territorium af te bakenen. Dit doen ze door het ten gehore brengen van hun onmiskenbare territoriumroep. De territoriumroep is tot begin april te horen. Hierna begint het vrouwtje te broeden. In dit arti kel worden de telresultaten besproken van de inventarisaties die in 2004 en 2005 zijn uitge voerd. Aanvullend is ook gezocht naar nieuwe vestigingen. Deze kun nen ontstaan als gevolg van de verplaatsing van een paar naar een nieuwe locatie als gevolg van het verdwijnen en/of aantasten van hun oorspronkelijk territori um of jonge vogels die zich elders hebben gevestigd. De onderzoeksmethodiek is dezelfde als die in 2000-2003 is gebruikt. Deze komt in het kort op het vol gende neer. Met behulp van een cassetterecorder of Cd-speler wordt het geluid van de territori umroep van de steenuil afge speeld. Zodra hierop een reactie van een steenuil volgt kan met een grote mate van zekerheid worden vastgesteld dat er sprake is van een territorium. Hiermee is nog geen uitspraak gedaan of er De onderzoeksgebieden bevin den zich rondom IJzendijke, Sint- Kruis, Aardenburg, Heille, Zuidzande, Sluis, Retranchement en ten zuiden van Oostburg. In 2005 is het gebied ten zuiden van Oostburg en ten zuiden van IJzendijke niet of slechts gedeel telijk geteld. In de onderzochte gebieden komen van oudsher veel steenuilen voor. Als basis voor de inventarisatie zijn de tel gegevens uit de periode 2000- 2003 gebruikt. Dit betekent dat gecontroleerd is of de bestaande locaties nog bezet waren. De in 2004 en 2005 onderzochte gebieden zijn in figuur 1 en 2 grijs weergegeven. In de witge kleurde gebieden zijn slechts inci denteel of helemaal geen waar nemingen gedaan. 1: geteld in 2005 6 't duumpje M'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 6