andere natuurvriendelijke inkle ding aan kunt geven. En is een opzet met 5 woningen bijeen omringd door een aaneengeslo ten 30 ha. natuur niet veel vruchtbaarder en effectiever? Maar ja: hoe zit het dan met het behoud van de typische klein schaligheid van de Biezen? Cultureel erfgoed en vaart der volkeren En toen was het tijd voor de quiz. "Zoek de Dopersdijk". De Dopersdijk herinnert aan de Doopsgezinden, die om geloofs redenen uit Vlaanderen vluchtten en in de 16e/17e eeuw o.a. in de Biezen neerstreken. De beschermde Dopersdijk zélf bleek met instemming van gemeente Sluis ineens afgegraven ten gun ste van bedrijventerrein De Vlasschaard. Het terrein is offi cieel alleen bedoeld voor lokale bedrijven, maar in de praktijk is ieder welkom: hoe meer hoe lie ver, en vooral Vlaamse bedrijven vinden er onderkomen én gemeentelijk welkom. Dat Eede voor Vlaamse bedrijven aantrek kelijk is, is niet vreemd. Vlamingen, doopsgezind of niet, zoeken hun heil wel vaker over de grens. Vooral als de gemeente Sluis de grondprijs vaststelt op een net iets lager niveau als in België gangbaar is. Het politiek tamboereren op 'lokale bedrijvigheid' lijkt dan ook meer op het leggen van een rookgordijn voor de provincie, dan op een eis die gesteld wordt aan een zich aandienende onder nemer. En of de juiste procedures ge volgd zijn (archeologisch onder zoek, Flora Faunatoets, land schappelijke inpassing?) laten we dan maar even onbesproken. Want terwijl menig Duumpje "an 't ènde van zi'n strienk heraokt", ploegt de wethouder rustig ver der. Over wethouders gesproken. Het nieuwe college wil snel verder met de rondweg Aardenburg. Na wegvallen van de bootverbinding Vlissingen en Breskens en alleen een lokaal bedrijventerreintje speelt voor Duumpjes de vraag niet of de verkeersdruk nood zaakt tot aanleg van de rondweg en rechtvaardigt dat het land schap rondom en het aanzien van Aardenburg ingrijpend aan getast worden. Om maar te zwij gen van de boomkikker, wiens overlevingskansen toch al niet rooskleurig zijn. Dit keer géén "Ja, maar..."., maar een ferm "wij zijn en blij ven tegen!" Water-, weidevogels, birdies en eagles De weidse watervlakte van de Sophiapolder met talrijke water vogels als plevier en grutto vorm de een verademing. De eerste fase, de meest waterrijke, is gere aliseerd en op de rol staat nog een minder waterrijk stuk, over gaand in een moerasachtig deel. Sommigen vonden er wel erg veel water staan, maar de komende fases zorgen voor het evenwicht. Hoewel: plan en bestek maken is één, uitvoeren volgens bestek twee. Het verle den heeft ons een gezond wan trouwen bezorgd. Via de hop-over van de duur zaam veilige parallelweg komen we bij de golfbaan. Een volgend voorbeeld van een vinger geven en een hand nemen Een golfbaan leek landschappe lijk inpasbaar, maar zo'n Amerikaans protserig clubhuis hoort misschien dan wel op een golfbaan, maar toch niet in Zeeuws Vlaanderen. Is een beetje gevoel voor "couleur locale" teveel gevraagd van een gemeentelijk planoloog? Het had voor de Duumpjes waarvan slechts een enkeling bedreven is in de sport van birdies en eagles ook wat minder gemogen. Via de Reep belanden we bij de Blikken, een open natuurgebied waar het voor weidevogels goed toeven is. En cultuurhistorisch horen dan daar in onze streek meidoornhagen in thuis. Deze hagen werden van oudsher gebruikt als afscheidingen voor weiland. Maar laten nou net die hagen een doorn in het oog zijn van een aantal vogelaars Ze zijn ongeschikt als broedplaats voor vogels (terwijl er veel andere organismen in huizen) en de hagen (b)lijken het zicht op de weidevogels zelf te ontnemen. En ook op enkele predatoren die de haag gebruiken als uitkijk post. Met argumenten als "ik vind het mooi" en "ik vind het foeilelijk..", wordt het niet een voudiger om de discussie te beslechten. De kust Na de prima lunch en enige ver fijnde etymologische wetens waardigheden bij de Morelle- dan wel Marolleput, rijden we naar de Verdronken Zwarte Polder, waar we een kijkje nemen bij de nieuwe, (her)uitgediepte •'j ~m> 9 't duumpje V'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 9