<r De kleine vuurvlinder Kleine vuurvlinder Anna Almekinders Met het mooie weer trekt ook de vlinderwerkgroep er weer op uit. In hun bijdrage ditmaal aandacht voor de kleine vuurvlinder en als afslui ting de aankondiging van hun geheel vernieuwde website. Wanneer er een koninginnenpa- ge rondvliegt, gaat dat veelal niet onopgemerkt. Dat is geen wonder. Het is een grote, prach tig getekende vlinder. Leuk dat deze vlinder hier meer en meer wordt gezien. In dit verhaaltje wil ik aandacht vragen voor een niet zo opvallen de vlinder, nl. de kleine vuurvlin der. Deze vlinder behoort tot dezelfde familie als de blauwtjes en is, zoals de meeste leden van die familie, klein van formaat. Hoewel de vlinder in zowel Nederlandse als Vlaamse boeken als algemeen voorkomend wordt genoemd, wordt hij in West Zeeuwsch-Vlaanderen weinig waargenomen. In 2005 zijn er twee exemplaren gezien en wel op de wallen van Sluis en in de Olieslagerspolder te Retranche- ment. In 2004 is er een exem plaar uit Breskens gemeld. In de jaren 1980 - 1985 is de vlin der vaker en ook wel in hogere aantallen gezien. Plaatsen waar er ieder jaar werden gezien, waren Retranchement bij het voetbalveld en de aangrenzende wallen en bij Eede vooral in De Biezen. De waarnemingen zijn afkomstig van de toenmalige vlinderwerkgroep. Nu is er van de huidige vlinderwerkgroep nie mand die in deze gebieden inventariseert. Het kan dus goed zijn dat de kleine vuurvlinder daar nog steeds zit, maar alleen niet in de tellingen terechtkomt. Beschrijving De kleine vuurvlinder is een beweeglijk vlindertje, oranje rood van kleur met bruine vlekjes en bruine achtervleugels die dan •weer oranje-rood zijn langs de randen. Ze zijn het best te zien als ze nectar drinken. Vaak is dat op bloemen van composieten als jacobskruiskruid of goudsbloem. Gedurende bijna het hele dag vlinderseizoen kan de kleine vuurvlinder worden gezien. De vlinder vliegt in twee generaties van eind april tot begin oktober. De piek van de eerste generatie ligt tussen 10 en 31 mei, die van de tweede generatie tussen 20 juli en eind augustus. Soms is er een derde generatie die tot in november kan vliegen. De leefgebieden bestaan uit schrale graslanden, heiden en duinen. De voedselplant voor de rups, schapezuring, komt vooral op deze plaatsen voor. Op min der schrale grond wordt ook wel genoegen genomen met veldzu- ring. De meeste kans de vlinder te zien in West Zeeuwsch-Vlaan deren is waarschijnlijk langs de kust en langs de Belgische grens, op de zandgronden. In de rest van Zeeland wordt hij voorname lijk gezien in de duinen en op de dekzanden in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen. Oproep Wanneer u een kleine vuurvlin der ziet, zouden we dat graag horen. Hierdoor kunnen we meer inzicht krijgen in het voorkomen van de vlinder. Meldingen Meldingen kunnen worden gedaan via e-mail: vlinders@vlin- derswestzeeuwschvlaanderen.nl of per post: Anna Almekinders, Olieslagersweg 1, 4525LC Retranchement. Het oude e-mail adres vlinders@duumpje.nl is vervallen. Nieuwe website De vlinderwerkgroep heeft ook een nieuwe website. Deze is te vinden op www.vlin- derswestzeeuwschvlaanderen.nl Op de website staan activiteiten aangekondigd die niet in het activiteitenprogramma zijn opge nomen, omdat vlinderexcursies afhankelijk zijn van goede weers omstandigheden. Dat maakt het lastig ze lang tevoren te plannen. We rekenen op u I 72 't duumpje V'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 12