ALV, de Plate en Linie West fase 1 Jaap de Hulster 27 maart vond de jaarlijkse Algemene Ledenvergadering plaats, ditmaal in Waterlandkerkje. Na afloop van huishoudelijk deel en pauze, gaven we het woord aan Hans van Hage, medewerker van Staatsbosbeheer, die ons nader informeerde over een aantal natuur gebieden die rond Waterlandkerkje uitgebreid en opnieuw ingericht worden. De plannen waren pas gepubli ceerd, dus ook voor Hans nog wat nieuw. De gang van zaken is dat de werkgroep natuurontwik keling van de provincie de plan nen maakt, en na goedkeuring richt DLG (Dienst Landelijk Gebied) de gebieden in. Tot slot wordt het terrein overgedragen in beheer aan ofwel Het Zeeuws Landschap ofwel Staatsbosbe heer. In dit geval dus de laatste club, waarvoor Hans de honneurs waarneemt. Ecologische Hoofdstructuur Zoals u weet verbond ooit de Passageule Het Zwin met de Braakman en in dit traject is men voortdurend bezig de oude ket ting van toen te herstellen. Eerder in deze uitgaaf kwam de Sophiapolder aan de orde die ook een voorname schakel vormt. U ziet de keten gebieden in het kaartje linksonder. Als het oostelijk deel van de Sophia gereed is, sluit dit gebied naadloos aan bij De Plate en De Plate weer via plan Linie West bij de natuurontwikkeling richting Waterlandkerkje. Aan de zuid kant van het gebied De Plate mondt alles uit in de Sint Kruiskreek. Door aanschakelen van individuele gebieden bereikt men de binnen de EHS nage streefde robuuste natuur. Natuur die een stootje kan velen. De Plate Dit gebied heeft altijd wat moei lijk gelegen omdat er hier nogal wat particulier eigendom ligt en wel van zoals men dat in de streek noemt, "een Franse eige naar". Dat het meestal Walen betreft, speelt verder geen rol. In het verleden hebben contacten tussen natuurbescherming en de eigenaar weinig resultaten opge leverd, maar nu heeft men blijk baar toch zaken kunnen doen en maakt particulier eigendom onderdeel uit van hetproject. Het gebied heeft een omvang van 160 ha in totaal en er is 41 ha nieuw verworven, die dit jaar ingericht zullen worden. Hiernaast wordt 34 ha door mid del van particulier natuurbeheer ingericht en beheerd. Tot slot is een stuk van het in te richten gebied eigendom van het Waterschap. Streefbeeld: Bij het maken van plannen wor den een aantal natuurdoeltypen gedefinieerd. Dat betekent dat men bespreekt welke soort natuur men wil hebben: bos, moeras, bloemrijk grasland etc. En tevens komt de vraag aan de orde welke dier- en plantesoor- ten een steuntje in de rug kun nen gebruiken door een gebied zo in te richten dat de soort opti maal kan voortbestaan. En als al deze keuzes gemaakt of gecombineerd zijn, slaat men aan het tekenen. Zoals in de Plate. In onderstaande tekening heb ben we even de Linieput aange geven, opdat u zich beter kunt oriënteren. In grote lijnen bestaat (het lichter gekleurde) middendeel uit rietland en moe ras dat afhankelijk van het jaar getijde af en toe deels droogvalt. Aan de rand van zulke gebieden schieten moerasplanten als riet, lisdodden en biezen op die broedgelegenheid bieden aan soorten als rietgors, rietzanger, blauwborst, dodaars etc. Omdat de enkele waterpartijen zeer ondiep zijn, warmt dit water snel op in de zomer en dat is weer gunstig voor amfibieën als boom kikker en kamsalamander. Het donkerder deel op de teke ning bestaat uit bloemrijk gras land en struweel. Dat grasland is van belang voor het in Nederland sterk teruglopende aantal weide- St. Kruis Weg Ocstb St.Margrieti 74 't duum/jje 1/'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 14