Da sta dier nie fee bizonders zeker? Awie de Zwart Het groent weer in de wei dus tijd voor de plantenwerkgroep weer op pad te gaan, en een schets te geven waar men zich mee bezighoudt. Bent u geïnteresseerd, dan is het nu het moment u aan te sluiten bij dit gezelschap dat zich uitsluitend op zonnige momenten buitenshuis begeeft. Niet zelden gebeurt het dat wij als Plantenwerkgroep, terwijl we voorovergebogen door het land schap schuifelen, worden aange sproken door passanten. Nieuwsgierig informeren ze dan: "Wa verloor'n?" of "Wa bin jud der an't sjouwen?" En als we dan uitgelegd hebben wat we aan het doen zijn - dat we voor de liefhebberij plantjes kijken en onze bevindingen noteren op zogenaamde streeplijsten - is de reactie niet zelden "Da stadier nie fee bizonders zeker?" om daar met enige weemoed nog aan toe te voegen "Ik weet nog in m'n jeugd, toen zag et ier heel van de beuterblomm'n maar da sie je tegenwoordig nie mji, al verdween'n" Soms moeten we de passant hierin gelijk geven, dat het vroeger allemaal beter was. Maar soms ook kunnen we ze wijzen op de verborgen schoon heid in de vegetatie. Voor al diegenen die zich afvra gen wat zoal de bezigheden zijn van de plantenwerkgroep volgt hier onder enige uitleg op papier. De Plantenwerkgroep bestaat uit een klein groepje mensen dat in de periode mei tot september op donderdagavond het veld in trekt om uit liefhebberij naar planten te kijken. Soms in speci fieke natuurgebieden op zoek naar zeldzaamheden, dan weer Vlaamse Peterselie in een akkertje speurend naar akker(on)kruiden of gewoon in een doorsnee-polder zoveel mogelijk soorten scoren. Steevast gaan we het veld in met een streeplijst. Dit is een dubbel A4-papier waarop alle voor Nederland bekende plantensoor ten 1500) staan voorgedrukt. En steeds als we een nieuwe soort vinden wordt deze op de lijst aangestreept. Aan het eind van de avond tellen we het aan tal gestreepte soorten op. Wanneer daar zeldzame planten tussen zitten, wordt daar ook nog een bedekking aan toege voegd. Dat betekent dat we met een simpele code aangeven in welke dichtheid de plant voor komt. Floron Wat wordt er met deze resul taten gedaan? Aan het eind van het seizoen worden de streeplijsten opge stuurd naar FLORON FLO- Ristisch Onderzoek Neder-land) in Leiden. Deze organisatie ver zamelt en verwerkt alle gegevens die door professionals maar ook en vooral door vrijwilligers in het veld zijn genoteerd. Dankzij deze waarnemingen heeft FLORON een uitgebreide databank met verspreidingsgegevens van alle in Nederland voorkomende plan tensoorten. Deze gegevens wor den o.a. gebruikt voor het samenstellen van de Atlas van de Nederlandse Flora. In deze atlas wordt op kaartjes met een kilo meterindeling de verspreiding aangegeven, in vaktermen 'ver spreidingskaartjes' genoemd. Maar deze gegevens kunnen ook worden aangewend voor advies aan bijvoorbeeld natuurbeheren- de organisaties over beheer. Dit beheer kan erop gericht zijn een bepaalde plant die weinig voor komt of zelfs op uitsterven staat een zodanig plezierige leefomge ving te verschaffen, dat de soort zich uitbreidt. En door het inven tariseren is dan te zien of er een goed beheer gevoerd wordt, of dat er misschien wat bijgestuurd moet worden. Verder kunnen bepaalde trends worden gesignaleerd in verband met bijvoorbeeld de klimaatsver andering of men kan alarm slaan als een soort uit ons land dreigt te verdwijnen. Dit alles dankzij de vele liefhebbers die deze gegevens verzamelen. Nieuwe soorten Is het interessant om in West Zeeuws-Vlaanderen naar plantjes te kijken? Op het eerste gezicht lijkt het vooral een open polderlandschap wat niet direct grootse verwach tingen oproept. Maar niets is minder waar. Onze streek is een leuk gebied om floristisch actief te zijn. Zeker in deze tijden van klimaatswijziging waarin diverse soorten onstuitbaar aan het oprukken zijn. Onze regio is als het ware de voordeur voor deze soorten. Zuidelijke planten op weg naar het noorden passeren onze grens als een van de eerste. Mede dankzij de invloed van de zee die hier zorgt voor milde winters. Verder kent deze streek ook enkele lokale specialiteiten: plan ten waarvoor geldt dat de groei plaatsen niet buiten West Zeeuws-Vlaanderen zijn te vin- \0T 4 't duumpje V06

't Duumpje | 2006 | | pagina 4