*r Boomkikkers o grenzen heen 70 't duumpje 2T06 In de vorige uitgaaf kondigden we in de rubriek Korte Berichten de boomkikkersvrijwilligersdag reeds aan. En ook dat we in een volgend Duumpje verslag zouden doen van de memorabele dag. Bij deze Aantallen De Kievitte- en Oudelandse pol der kent een stijgende trendlijn (gemiddelden), met af en toe grote fluctuaties. Dit jaar was er zo'n dip met slechts 30 roepende mannetjes, maar dat is niet iets om je direct zorgen over te maken. Er is al eens eerder een dieptepunt van 50 mannetjes geteld, terwijl de trendlijn nog steeds stijgende is. Retranchement is de beste plek. Daar werden dit jaar 250 tot 300 mannetjes geteld. De Boo z'n put is een zeer belangrijke poel, met zo'n 160 tot 200 mannetjes. Deze put wordt regelmatig schoonge maakt, waarbij dan alle vis wordt verwijderd. Als deze put zou wegvallen, zou dit een enorme impact hebben op het voortbe staan van de populatie. Er worden ook nieuwe poelen aangelegd. Deze nieuwe broed- kamers zijn bij voorkeur voed- selarm met veel waterplanten. Nieuw aangelegde natuur moet altijd een paar jaar rijpen voor dat er grote aantallen andere dier- en plantesoorten zich heb ben gevestigd. Later komt er vee in, dat een te grote verruiging tegen gaat en veel insecten aan trekt. Als de boomkikker zich daar dan vestigt, heeft het micro klimaat zich goed ontwikkeld. In de Willem-Leopoldpolder die enkele jaren geleden werd aan gelegd, zijn nu ook boomkikkers aangetroffen, terwijl in de pas aangelegde Versche polder nog nauwelijks boomkikkers zitten. De trendlijn in Aardenburg is voor erg positief ingestelde men sen neutraal. Veel locaties zijn in gebruik bij particulierenm, met het risico dat deze zijn tuin anders inricht, en de poel dempt. Zaterdag 20 mei 2006 stroomde het Dorpshuis in Retranchement vol met enthousiaste bezoekers van de Boomkikkervrijwilligersdag, geor ganiseerd door de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. In dit walhalla van de boomkik ker stonden een aantal sprekers, een uitreiking, twee excursies en de muziek van Tom Wolkers op het programma. Hij nam in naam van Jan Wolkers het eerste exem plaar van de Boomkikkerverjaar dagskalender in ontvangst. Deze uitgave, met prachtige illus traties van Eric van Rootselaar en vormgeving van Kristiaan Daled mag er zijn. Op de eerste plaat staat een wondermooi gedicht van Jan Wolkers, beschermheer van dit bijzondere kikkertje, dat door hem persoonlijk telefonisch ingesproken, de hele dag te horen was op Omroep Zeeland. Wie kan mijn groene vel Rimpelend van angst Beschermen Tussen de stekelige bermen Van bramen Ben ik verlaten Als een juweel Van marsepein Wie helpt mij eeuwig en voor even Te overleven Jan Wolkers Dagvoorzitter Peter Maas, van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, geeft het woord aan twee sprekers. Allereerst komt René Beijersbergen van het Zeeuwse Landschap aan het woord over de huidige situatie in Zeeuws- Vlaanderen. Van de vroegere gebiedsdekken- de populatie in West-Zeeuws- Vlaanderen zijn er nog enkele boomkikkerbolwerken die stand houden. Die vind je in Cadzand in de Kievitte- en Oudelandse polder, op de wallen van Retranchement en in Aardenburg, dat een geïsoleerde op zichzelf staande populatie kent. De boomkikker

't Duumpje | 2006 | | pagina 10