-'.y-v)*-: -y^-_ Voortplantingslocaties zijn in alle gebieden toegenomen en boom kikkers aan de waterkant zitten in een stijgende lijn. Aan de hand van getelde roepende man netjes mag worden aangenomen dat er zo'n 1000 boomkikkers in de streek leven. Na René Beijersbergen komt zijn Vlaamse tegenvoeter Tom Vermeersch van provincie West Vlaanderen aan het woord. In Knokke-Heist is de laatste 10 tot 15 jaar de boomkikker terug gedrongen tot in de Oosthoek, de Oude Hazegraspolder tussen de Graaf Jansdijk en de Schapersdijk. In de natte klei is hij helemaal verdwenen. De hele populatie van 70 roepende man netjes heeft zich geconcentreerd in een poel van burgemeester Lippens. Deze is moeilijk bereik baar en ligt op particuliere grond, waardoor er op afstand geteld moet worden. Het boomkikkeractieplan moet daar verbetering in brengen. Een aantal punten daaruit: - het kerngebied Knokke uitbrei den richting Damme, nadat eerst de bestaande populatie is bestendigd; - aanleg van poelen en struwelen bij particulieren en in overleg ook bij landbouwers en verbe tering van bestaande poelen; - dijkenbeheer waarbij de ver spreidingsmogelijkheden verbe teren door onderhoud en aan leg van putten, hagen, struwe len en stapstenen in het land schap; - Er is pas een poel aangelegd bij Compagnie De Zoute, bij Damme en de bij Krinkeldijk; - De Zwinbosjes, eigendom van de Vlaamse overheid, krijgen grote prioriteit voor het aanleg gen van grote poelen; - Het realiseren van diverse com municatieve projecten, waar de pas uitgegeven boomkikkerver jaardagskalender een goed voorbeeld van is. Middagexcursie Er is keuze uit een fietsexcursie richting Knokke en een wandel excursie over de wallen van Retranchement. Er staat een forse wind, maar op een luw plekje vertelt onze gids Fred Schenk van het Zeeuwse Landschap iets over de historie van deze bijzondere plek. We wandelen langs de drieling (grenspalen) van Retranchement, de vroegere haven van Retranchement of is het Terhofstede, langs het huisje waar Napoleon heeft gelogeerd. We passeren het grote, bijna zwarte hek, dat zo kenmerkend is voor gebieden van het Zeeuwse Landschap en we staan bij de eerste poel. Er worden een aantal fuiken gelicht waar kleine watersalamander in zit, maar ook stekelbaars. Brenda de Haan presenteert intussen de nieuwe leskisten Amfibieën, een initiatief van Natuur Zo. Deze leskist is eigenlijk een forse rugzak die gevuld is met bakjes, loeppotjes, zoekkaarten, informatiemateriaal en opdrachten. Ze zijn bedoeld voor groep 7 en 8, maar ook geschikt voor het voorgezet onderwijs. gesignaleerd. Camera's klikken alsof het om een beroemde film ster gaat. Ze zijn ook zo fotoge niek. Voor de liefhebbers is er nog een rondje langs de Verssche en Willem-Leopoldpolder, twee nieuw aangelegde gebieden in een verschillend stadium van ont wikkeling ten noorden van Retranchement en dan is het tijd voor de Vlaamse maaltijd. De boomkikkerverjaardags kalender Rond een uur of acht gaat het verder met de officiële presenta tie van de boomkikkerverjaar dagskalender. Aan het woord is Kees Kostense, voorzitter van het Boomkikkerfonds. Een van de eerste en misschien wel de belangrijkste vraag voor het boomkikkerfonds was "Hoe brengen we de boomkikker onder de aandacht". Dat was heel hard nodig omdat er een dramatische achteruitgang had plaats gevonden. Het is een laagdrempelig pro duct, dat een kwartier tot een half uur voorbereiding vraagt en waarbij deelnemers worden gestimuleerd door zelfstudie, ervaren, observeren en opzoeken tot meer kennis en inzicht te komen. Ze zijn na de zomerva kantie gratis beschikbaar en ver krijgbaar via de bibliotheken. Dan arriveren we bij De Boo z'n put en René heeft niets teveel gezegd: het is een schitterende put. Uit de fuik komen niet alleen kleine watersalamander, maar ook kamsalamander en al gauw worden er boomkikkers Je moet daarbij bedenken dat het hier niet alleen om de boom kikker gaat. De boomkikker is een indicatorsoort voor ons milieu. Als de boomkikker het goed doet, betekent het dat de natuur gezond is. Het idee ontstond om een ver jaardagskalender te maken en die aan te bieden aan de inwo ners in de drie kernen waar boomkikkers voorkomen. Eric van Rootselaar bestudeert de boom kikker al vijf jaar en maakte de schitterende illustraties, die nu als losse platen per maand staan uitgestald in het dorpshuis. Tom 11 't duumpje 2!'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 11