Wolkers schrijft ais eerste zijn naam en geboortejaar op de kalender, gevolgd door politici van beide kanten van de grens. Aan alle aanwezigen wordt gevraagd om hetzelfde te doen en vervolgens een eigen exem plaar te komen ophalen. Daarmee is de kalender officieel gepresenteerd. Aogeputpries Na een kort muzikaal intermezzo van Tom Wolkers is het tijd om voor de eerste keer de "Aogepuutpries" uitte reiken. Deze prijs is bedoeld voor parti culieren, die op hun eigen erf iets extra's hebben gedaan voor de boomkikker. Jacq Paridaen en Marian Blaakman uit Aardenburg wordt gevraagd de prijs, een prachtige aquarel van Awie de Zwart met gedicht van Jan Wolkers plus oor konde, in ontvangst te komen nemen. Hun tuin is een paradijs voor mens en dier. Het is een plaats van rust en beschutting, waar de boomkikker zich prima thuis voelt, waar ze terecht trots op zijn. Een gedachtenexperiment Tenslotte is het woord aan Nanning-Jan Honingh, die een gedachtenexperiment wil voor leggen. Bij het opstellen van het actie plan 2001-2005 werden de zeven kerngebieden waar nog boom kikkers voorkwamen in West- Zeeuws-Vlaanderen als uitgangs punt genomen. Nu het plan eind datum 2005 bereikt heeft, heeft de boomkikker geen voortgang geboekt. Integendeel: hij komt nog slechts in drie van die zeven gebiedjes voor. De grote vraag is: "Hoe komt de boomkikker uit z'n bolwerk en wat kost het om de situatie van 2000, waarop het actieplan is gebaseerd, opnieuw te berei ken?" Die zeven kerngebieden zijn naast de bekende gebieden in Aardenburg, Retranchement en Cadzand ook nog Sluis, Strijdersgatpolder, Austerlitzpolder en de Passageule (de Plate). Wat is er nodig? De boomkikker zal het op eigen houtje moeten doen en de kern gebieden moeten aaneengeslo ten worden door een stuk of zeven, acht verbindingszones. Een kerngebied moet bestaan uit een goede poel als voortplan- tingsbiotoop en daarnaast moet er ook een goede landbiotoop aanwezig zijn. 90% van de tijd brengt de boomkikker daar door, zonnebadend of jagend op insec ten. Een verbindingszone bestaat uit lijnvormige beplanting (zoals een beplante dijk) tussen basisbioto pen, met om de 500 meter een basisbiotoop. Boomkikkerdetails Een boomkikker is volwassen op 3 a 4 jarige leeftijd en wordt 8 a 10 jaar oud. De dispersie (ver plaatsing binnen een generatie) vindt plaats via het landbiotoop in de periode april tot oktober en bedraagt 500 meter. Elke 3 jaar is er een nieuwe generatie. Er staat ons nog heel wat te doen om een voor de boomkik ker gewenste situatie te berei ken. In totaal moeten 65 basis biotopen in kerngebieden en 75 basisbiotopen in verbindingszo nes worden aangelegd met 100 km beplanting. Daarnaast moe ten ook basisbiotopen in kernge bieden verbeterd worden. In Aardenburg bijvoorbeeld zijn op 50 ha 25 poelen nodig. Er zijn er nu 27, waarvan 8 bezet. Er zullen dus 17 poelen verbeterd moeten worden. Met het herstel is geruime tijd gemoeid. Om een verbindingszo ne tussen bijvoorbeeld Aardenburg en de Plate aan te leggen, een afstand van 5 kilo meter, zijn 10 basisbiotopen nodig (iedere 500 m.). Elke 4 jaar zal een nieuwe generatie zich een basisbiotoop kunnen ver plaatsen. Als we dus in 2007 beginnen, zullen de eerste boom kikkers de Plate bereiken in 2047. Dat was ook ongeveer de perio de die de populatie nodig had om zo sterk af te nemen. Het aanleggen van een basisbio toop kost 3000 euro. Er zijn 140 basisbiotopen nodig. Die kosten samen 420.000 euro. Exclusief de grondaankoop komt dat over een periode van 40 jaar op 10.500 euro per jaar. Alleszins acceptabel. Stellingen: - De kwaliteit van bestaande basisbiotoop in kerngebieden wordt sterk overschat; - De betekenis van landbiotoop wordt onderschat; - Op korte termijn moet worden geinventariseerd in de kwaliteit van de kerngebieden; - Er moet meer water komen (peilen omhoog); - Er moet meer struweel komen; - Er zijn te weinig verbindingen; - De uitvoeringskosten vallen mee; - Het vergt veel tijd vanwege planvorming en vergunningpro cedure - Het lot van de boomkikker ligt in vele handen, maar vele han den maken licht werk. Er ontstaat een korte discussie waarbij de vraag rijst of het niet beter is om te werken aan een kleinere robuste verbinding in plaats van aan een systeem met zoveel kleine zijverbindinkjes. Dagvoorzitter Peter Maas sluit af met het voorstel om voortaan te spreken over moederpoelen, want daar begint het allemaal Ondanks de wind en de regen neemt een select gezelschap toch nog deel aan een nachtexcursie waarbij nog dertig roepende mannetjes geteld worden en zich ook een paar boomkikers laten bekijken. Aan hen zal het dus niet liggen. Tot slot Als u nog geen boomkikkerver jaardagskalender opgehaald hebt bij VVV of bakker Basting, ze zijn er nog. Haal 'm op, zolang het nog kan. 't duumpje 2!'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 12