Korte en planologische berichten Sinds kort is een nieuw lid tot de planologiewerkgroep toegetre den die voor zijn pensionering bij een grote randstedelijke gemeente belast was met be stemmingsplannen, waterhuis houding enz. en met deze kennis in huis heeft hij het nieuwe plan Deltahoek II eens onder de loep genomen. Hieruit blijkt dat er ten gemeentehuize ook positieve zaken te melden zijn. Deltahoek II Breskens De gemeente Sluis heeft het bestemmingsplan voor de uitbrei ding van het bedrijventerrein Deltahoek te Breskens ter inzage gelegd. Uit het conceptplan blijkt dat voortschrijdend inzicht ook hier is toegepast. Het plan valt op door de inpassing van het plangebied in de omgeving en door de riooltechnische uitrus ting. Er wordt zo efficiënt moge lijk afvalwater afgevoerd en tegelijk zoveel mogelijk rekening gehouden met kansen voor natuurontwikkeling. Er is name lijk ruimte gereserveerd voor gecombineerde groenstroken en waterpartijen langs de randen van het gebied en in een centrale zone. Het water wordt met name langs de Duivelshoekweg gedacht en heeft een zodanige breedte, dat er eilandjes in gepland zijn. Die vormen door hun isolatie een perfect broedgebied voor kleine re vogels en/of rustgebied voor watervogels. De hellingen van de waterpartijen worden flauwer dan wat men tot nu gewend was. Ook dit is veel natuurvrien delijker. Tevens wordt de water huishouding aangepast qua doorstroming, wat de waterkwa liteit verbetert in de bestaande en toekomstige sloten. Kortom een veelbelovend samen gaan van bedrijvigheid en natuurkansen. Mijn ervaring heeft geleerd dat deze aanpak tot mooie dingen kan leiden. Hulde aan de gemeentelijk advi seur en de gemeente zelf voor het ontwerp van dit plan. De Groene Specht Misschien herinnert U zich het artikeltje over het ijsvogeltje in onze tuin, 28e jaargang. Nr 2/2002. In dit stukje gaat het over mijn tuin, helaas is mijn vrouw recent overleden. Zij was het die vooral de tuin inrichtte en onder hield, zij zag meestal het eerst de bezoekende vogels. Plagerig wees zij mij er soms op dat je om van de natuur te genieten heus niet (ver) op stap hoefde te gaan. Dit stukje is mede ter harer nage dachtenis geschreven. Reeds geruime tijd hebben we we een gast in onze tuin: de groene specht. Deze prachtige vogel bezoekt de tuin regelma tig. Zijn scharlakenrode kruin, gele stuit, van boven groen ve renkleedniet te missen, een groene specht In de handboeken lees ik verder dat hij broedt in open bossen. Dat zou dan hier in de bosscha ges langs de Philipsweg vlakbij het clubgebouw moeten zijn of de populieren aan de overkant van het Grote Gat. Soms zie ik hem wel eens vliegen, een diep golvende vlucht, met aangelegde vleugels tussen de vleugelslagen door. Soms hoor je dan ook zijn luide, schallende lach. Maar wat doet hij dan op het gazon? Volgens dezelfde boekjes eet hij mieren, beurtelings in de grond pikkend en alert om zich heen kijkend. Bij het minste onraad vliegt mijn groene specht op en gaat in de platanen langs het grind-wandelpad achter het huis zitten. Is de kust veilig, dan komt hij weer terug. Ook 's winters is hij een trouw bezoeker. Volgens mij zal hij dan weinig mieren vinden, maar hij verticuteert het gazon op zoek naar emelten, de larven van de langpootmug. Deze hamels of grauwe wormen knagen aan de wortels van het gras en zijn er mede de oorzaak van dat het gazon nooit de schoonheidsprijs verdient. Met een exemplaar uit een graszode ben ik eens naar het tuincentrum gegaan. Het geschikte gif mag niet meer aan particulieren verkocht worden en mij werd aangeraden eens naar een boer te gaan; die had nog wel van dat spul. We hebben het er maar bij gelaten. Het zal duidelijk zijn dat de groe ne specht geen strobreed in de weg wordt gelegd: hij is het behoud van het gazon! Ton Albregts. Een krassende geelgroene vink In het voorjaar kunnen we genie ten van de zang van onze broed- vogels. Daarnaast is er het machogedrag van verschillende soorten. Dat zie je bij sommige soorten meer dan bij andere. Van een soort had ik dit gedrag niet zo verwacht: de geelgroene Groenlingvink. Een soort die doorgaans een wat teruggetrok ken leven leidt en zich niet zo op de voorgrond dringt. In de win ter valt hij dan ook niet zo op. Hij is dan wat flets van kleur, vind ik. Hij vertoeft graag tussen de rozen en lust de rozenbottels rauw. In het voorjaar is dat heel anders. Ze zijn dan prachtig op kleur en laten uit volle borst hun preve lend liedje en hun aparte schorre 16 't duumpje 2/'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 16