Nieuws van de schaapskudde Jaap de Hulster Zoals u weet staat 't Duumpje op de bres voor natuur en landschap en de Zeeuwsvlaamse schaapskudde ver vult hierin al bijna een decennium een voorname rol. Vandaar in deze bijdrage aandacht voor het wel en wee van de schaapskudde. Het is al bijna 10 jaar geleden dat herder Jan Klomp het Zeeuwvlaamse betrad met zijn schapen om hier op natuurvrien delijke wijze een handje te hel pen met het beheer van natuur terreinen. Voorheen werd in natuurterreinen machinaal gemaaid, maar we zitten in een toeristische streek, dus wat spreekt onze gasten meer aan dan een rondtrekkende schaaps kudde? En ook de eigen bewo ners zullen liever een schaap zien dan een cirkelmaaier. Voor de terreinbeheerder zou het niet mogen uitmaken of hij de nota van de loonwerker of van de schaapherder voldoet, als het werk maar gebeurt. Je zou den ken: 'kat in het bakkie'. Helaas gaat het pad van een schaapsherder niet over rozen. Het is niet zonder reden dat bijna alle Nederlandse schaaps kuddes onder een stichting of vereniging vallen. En ook al is de kudde bezit van Jan Klomp, ook hier in Zeeuwsvlaanderen wer den door het inschakelen van een stichting deuren geopend, die je als nieuwe eenling zelfs niet op een kier zou krijgen. We doelen daarbij op het verkrijgen van subsidies en het overhalen van terreinbeheerders als Zeeuws Landschap, provincie, waterschap etc. om hun beheerswerk uit te besteden aan de schaapskudde. In die beginfase, waarin hij al spoedig geholpen werd door Lia Helmers - de Regt, is het onmo gelijk een efficiënte schapenhou derij op poten te zetten. We illus treren het even aan de huisves ting van de kudde. De eerste jaren zat men overal een beetje bij diverse particulieren die nog wat schuurruimte over hadden. Hierna vertoefde men een twee tal seizoenen in de werkschuur van Het Zeeuws Landschap aan Het Grote Gat. De schuur was zo overbevolkt dat het Landschap elders hun materieel moest stal len, want in de winterperiode was de schuur het domein van de schapen. Het laatste jaar aan Het Grote Gat was trouwens hele maal een rampjaar door het uit breken van de MKZ-crisis. De schuur huisvestte de schapen die moesten lammeren; de ande re schapen waren her en der door de streek verspreid onder gebracht. Ook die situatie was eigenlijk onwerkbaar, maar soms is het niet anders. Gelukkig kon men hierna de hand leggen op 'de schuur van Punt' aan de Oostburgse Oude Haven, die gesloopt zou worden voor de verbreding van de weg Oostburg - Zuidzande en aange kocht was door de provincie. De werkzaamheden zouden nog enkele jaren op zich laten wach ten en de provincie, op voor spraak van gedeputeerde Jaap Hennekeij, stemde erin toe dat de schaapskudde de schuur kon gebruiken. Ook gemeente Oostburg leverde een bijdrage aan deze tijdelijke oplossing. En er kwam opnieuw weer een hel pende hand bij: Marjolein van Viegen. Ondertussen werd koortsachtig naar een permanente oplossing gezocht, maar dat wilde niet echt vlotten. Maar als de nood het hoogst is, is de redding nabij. Een particulier investeerder was bereid de schuur met enige aan- 8 't duumpje 2I'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 8