palende weitjes van Jan de Zwart aan de Mosterdweg aan te kopen en beschikbaar te stellen aan de schaapskudde. Omdat dit de vaste stek wordt, wil men het nu natuurlijk tiptop in orde heb ben, en er komt ook een infor matiecentrum. Naarmate je meer aanloop hebt, wordt de gedra genheid in de streek groter, en hiermee ook de kans dat zich vrijwilligers aandienen. En dat kan dan weer een verlichting betekenen voor de toch zware taak van de herders die vele uren draaien met de kudde, bij mooi weer, maar ook tijdens striemen de regen. Voor dit informatieve deel is subsidie ontvangen van Europa en ook van het Stimule ringsfonds van de Rabobank. Gedurende de snikhete weken van juli is men druk doende geweest met het uitruimen van 'de schuur van Punt' waar men toch een vijftal jaren een prima onderkomen gevonden heeft. Hemelsbreed ligt het nieuwe onderdak maar enkele honder den meters verwijderd. Terugkijkend ben je dan toch 10 jaar bezig voordat je een goed stekje hebt om je bedrijf op effectieve wijze te runnen. En dan hebben we alleen nog maar over het onderdak gesproken. Hetzelfde geldt natuurlijk de basis van het bedrijf: de schapen. De kudde van Jan bestond oor spronkelijk uit Drentse heidescha- pen, die in plaats van op de hei rond te struinen, nu op een dijk met tronken hun draai moesten zien te vinden. Ook hier ontwik keling en binnen de kudde nemen steeds meer "Vlaamse kuddeschapen" de plaats van hun Drentse collega's in. Het 'Vlaamse kuddeschaap' is van nature wat meer aangepast aan de streekeigenaardigheden. Het is een erg oud ras dat hier in vroeger tijden, rond 1100/1200, rondgehuppeld moet hebben. De soort brengt aanmerkelijk meer vlees en wol voort dan het heide- schaap. De wol speelt in deze overweging amper een rol, want het scheren is een verliesgevende bezigheid. De tijd dat schaap scheerders kwamen scheren en als tegenprestatie de wol meek regen, ligt ook al enige tijd ach ter ons. Het vlees is een ander verhaal, maar ook hier niet alleen rozen geur, want voor de schapenhou der geldt hetzelfde als voor een koeienboer: de prijs die de boer maakt staat in geen verhouding tot de winst van de tussenhandel die in hoge mate de verkoopprijs voor de consument bepaalt. Om die reden zoekt men naar een opzet om direct aan particulieren en restaurants te kunnen leveren. Veel hoop is gevestigd op de nieuwe locatie. Door de optimale inrich-ting van het nieuwe onder komen heeft men veel minder kopzorgen en komt er tijd beschikbaar om nieuwe mogelijk heden te ontginnen en op poten te zetten. En naarmate de kudde meer verdient, wordt men min der afhankelijk van subsidies. Want daar gaat het om. Nu in het zomerseizoen kun je de schapen overal tegenkomen, zoals in een groot aantal uitge- rasterde gebieden als Zwarte Polder, Zwin, Tragel, Wallen van Sluis en stukken zeedijk. De kudde zelf trekt rond over de dij ken die in beheer zijn. Dat vergt heel wat meer mankracht, want er is permanent een herder met enkele honden nodig. De schapen die in de afgezette gebieden rondlopen, krijgen trouwens ook dagelijks aandacht. Tijdens deze warme weken lever de Jan iedere ochtend 1500 liter water af bij deze schapen. De kudde bestaat in het seizoen uit een 880 dieren (volwassen schapen èn lammeren) en naar het begin van de winter toe wordt dit aantal geleidelijk teruggebracht tot 520 dieren. In dit selectieproces worden oudere en mannelijke dieren verkocht en ooien (de vrouwelijke schapen) en jongere dieren blijven behou den. De aantallen in de zomer worden ieder jaar weer afge stemd op het aantal te begrazen hectares. Als er gebieden in beheer bijkomen, zijn er ook meer schapen nodig in het sei zoen. Neem je dan in ogen schouw hoeveel nieuwe natuur er recent bijgekomen is en nog op de rol staat om ingericht te worden, dan besef je dat de schaapskudde goede perspectie ven heeft. Het nieuwe permanente onder komen is daarbij een middel om te komen tot een optimale bedrijfsvoering en het vormt een extra stimulans nieuwe wegen te bewandelen en op deze wijze een bijdrage te leveren aan het verhogen van de toch al niet geringe charme van ons Zeeuwsvlaamse landschap. Info: Jan Klomp, Casembrootstraat 32, 4503 AN Groede. Tel. 0117 - 371991 of Lia Helmers - de Regt, 0117 - 450416. schaapskuddezvl@kpn- planet.nl 9 't duumpje 2!'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 9