<e Over vlinders Dit jaar kregen we een melding van de heer Leenhouts uit Sluis. Hij had een boom die geheel ingesponnen was en een paar andere die deels ingesponnen waren. Hij vroeg zich nieuwsgie rig af welke rupsen erop zaten. We gingen een kijkje nemen. Het bleek om een vogelkers te gaan, en de rupsen waren van de vogeikersstippelmot. Zoals de naam al zegt beperkt deze zich tot vogelkers en tast andere voor mensen maar dat is zelden het geval. De haren van de rup sen van de bastaardsatijnvlinder kunnen irritant zijn. De rupsen van de bastaardsatijnvlinder wor den voornamelijk in de duinen gevonden en als je van de rupsen en spinsels afblijft is de kans op problemen erg klein. Hans van Kuijk Vogeikersstippelmot Grote nachtpauwoog. Om een bijzondere vlinderwaar neming te doen hoefje geen expert te zijn. Zo zag Renée Jopp uit Breskens op 10 mei een erg grote vlinder met een spanwijdte van ca. 13 cm. bij de Gamma in Oostburg. Ze maakte er foto's van, keek thuis in een vlinderboek en snuf felde wat rond op internet. Ze kwam tot de conclusie dat het ging om een grote nachtpauw oog (Saturnia pyri). De foto's kwamen via een omweg bij de vlinderwerkgroep terecht die de waarneming bevestigde. De grote nachtpauwoog is een vlin der uit Mediterrane streken. Heel af en toe wordt er in Nederland een exemplaar gezien. Meestal betreft het dan een ontsnapt exemplaar uit een vlindertuin of is er een rups met een transport meegekomen. De laatste jaren wordt er iets vaker dan voorheen één gezien. Volgens een deskun dige op trekvlindergebied is het goed mogelijk dat de nacht- Ingesponnen boom Stippelmotten. Elk jaar in mei/juni komen er bij de vlinderwerkgroep meldingen binnen over bomen of struiken die deels of soms helemaal zijn kaalgevreten en ingesponnen door rupsen. Mensen in de omgeving maken zich dan zor gen over hun bomen of planten en zien al een schrikbeeld voor zich van een kaalgevreten tuin. Die zorg is onterecht. De meeste rupsen hebben voorkeur voor een enkele boomsoort of struik en gaan niet op andere planten zitten. Ook de boom of struik ondervindt geen blijvende scha de. Meestal zie je die na een tijd je weer nieuwe bladeren krijgen en het volgende jaar is hij weer helemaal hersteld. Ook is er soms angst dat de haren van de rups schadelijk zijn bomen niet aan. De rupsen had den zich grotendeels al verpopt en er waren ook al vlinders uit gevlogen. De boom die geheel ingesponnen was geweest, was al nieuwe bladeren aan het vormen en leek weinig geleden te heb ben onder de rupsen. Bij de deels ingesponnen bomen zagen we dat een deel van de rupsen opge geten was door vogels, koolme zen in dit geval. Rupsen zijn een belangrijke voedselbron voor deze vogels. Als ze een nest met jongen hebben, schijnen ze er wel 9000 per broedperiode te verorberen. Het advies is dus niets doen en alleen kijken hoe de natuur z'n gang gaat en zich weer herstelt. pauwoog in Oostburg op eigen kracht, met behulp van de sterke zuidenwind die er kort daarvoor was, hierheen is gekomen. We hebben de waarneming doorge stuurd naar de Vlinderstichting die hem met foto op hun site hebben geplaatst. Ziet u ook wei eens een vlinder die u niet kent. Als u die fotogra feert en de foto mailt naar vlin- ders@vlinderswestzeeuwschvlaan- deren.nl krijgt u zo snel mogelijk antwoord. Als het gaat om een niet-digitale foto kunt u hem opsturen naar Olieslagersweg 1, 4525LC, Retranchement Grote nachtpauwoog 7 't duumpje 2!'06

't Duumpje | 2006 | | pagina 7