*r Ési" Slotwoord De resultaten van de slakkenin ventarisatie zijn kwalitatief gezien niet bijzonder, slechts 18 levende soorten. Verbazend is het rijke voorkomen van de recent ingeburgerde bolle duin horen. De plek biedt ook ruimte aan andere kenmerkende kust- soorten: fijngeribde grasslak en bolle duinslak. De ligging nabij de zee, het hoge kalkgehalte van de grond en de overwegend lage vegetatie maken dit mogelijk. De bolle duinhoren is een Mediterrane soort die de weg naar het noorden heeft gevon den en daarbij misschien wat is geholpen door de mens. Introductie elders heeft zeker plaatsgevonden. Op internet zijn mooie voorbeelden te zien van optredende plagen, onder ande re in Australië. Of we hem hier met vreugde kunnen verwelko men is me niet bekend. Volgens de Rode Lijst (De Bruyne, c.s., 2003) is de verspreiding na de ontdekking min of meer beperkt gebleven. Overigens werd deze zeldzame soort conform de toen gehanteerde definities als niet- ingeburgerd beschouwd, waar door een eventuele plaats op de Rode Lijst niet aan de orde was. De inventarisatie is niet intensief geweest; één middagje bij win terdag met twee slakkenrapers geeft onmogelijk een totaalbeeld van de slakkenfauna. De beheer der van dit terrein, het Zeeuwse Landschap, mag dus uitgaan van nog veel meer vertegenwoordi gers uit dit veelal ondergewaar deerde gezelschap van trage medeschepselen! Tenslotte gaat onze dank uit naar het Zeeuwse Landschap voor de geboden mogelijkheid dit terrein buiten de paden te betreden. Bronnen: Bruyne, R.H. de, H. Walbrink A.W. Gmelig Meyling, 2003. Bedreigde en verdwenen land- en zoetwatermollusken in Nederland (Mollusca). Basisrapport met voorstel voor de Rode Lijst. - EIS-Nederland, Leiden St. Anemoon, Heemstede. Cornelis, J.Ch., 1943. Ons eigen landje. Geïllustreerde beschrijving van het land van Cadzand speciaal ten dienste van het onderwijs. - Bronswijk, Oostburg. Dobbelaar, S., 2002. Bericht over waarnemingen van Cochlicella's in West Zeeuws-Vlaanderen in de rubriek landschap in 't kort'. - Zeeuws Landschap, 18(1): 20. Mooij, R.M. (samenst.), 1986. De vegetatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. P.P.D. voor Zeeland, Middelburg. Wesselingh, F. P. Moerdijk (red.), 2000. Verslag van de determinatie bijeenkomst van 10 juni 2000. - De Fossielenatlas Nieuwsbrief, No. 5. Slakkeninventarisatie vestingwal Retranchement (km-hok 15-374); inventarisatie 20 februari 2007, slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden; rapport nr. 52, d.d. 28-2-2007 levend dood juv ad juv ad Landslakken Aegopinella nitidula Bruine blinkslak 2 - 5 1 Candidula gigaxii Fijngeribde grasslak - - (2) Cepaea nemoralis Gewone tuinslak 1 3 1 - Cernuella virgata Bolle duinslak - - - 1 Cochlicella barbara Bolle duinhoren 7 - 14 7 Cochlicopa lubrica Glanzende agaathoren 1 1 - - Deroceras panormitanum Zuidelijke akkerslak - 1 - - Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak - 1 m - Discus rotundatus Boerenknoopje 12 2 1 - Helix aspersa Segrijnslak - - - 1 Oxychilus draparnaudi Grote glansslak 2 2 2 - Succinea putris Gewone barnsteenslak 1 1 - - Trichia hispida Haarslak 8 - 2 1 Vallonia costata Geribde jachthorenslak 3 3 - 1 Vallonia excentrica Scheve jachthorenslak - 2 - - Vitrina pellucida Doorschijnende glasslak 1 - 1 - Zoetwaterslakken Galba truncatula Leverbotslak 1 - - - Gyraulus crista Traktorwieltje 3 2 - - Physella acuta Amerikaanse blaashoren 3 2 - - Potamopyrgus antipodarum Jenkins' waterhoren 2 - - - Radix ovata/ peregra Ovale poelslak s.l. 1 - - - gegevens tussen haakjes hebben betrekking op verweerd materiaal. 16 't duumpje 3/'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 16