*r Vlinders Hans van Kuijk en Anna Almekinders Ditmaal biedt onze vlinderwerk groep u op deze plaats 'fait divers' zoals onze zuiderburen het noemen. Oftewel 'korte berichten'. Nu de laatste jaren weer meer koninginnenpages worden gezien heb ik de wortelloofin spectie weer opgenomen. En jawel, half september zat daar een rupsje dat vooral op een vogelpoepje leek, zwartrood met in het midden een witte band. Het leek in de verste verte niet op de bekende rups van de koninginnenpage. Bij opzoeken in het rupsenboek bleek het toch de rups van de koninginnenpage Diasemiopsis ramburialis door zijn er soorten vlinders te vinden die als vlinder actief zijn, zo ook in de wintermaanden. Het weer moet daarbij wel aan bepaalde minimumeisen voldoen anders houden ze even rust. Een voorbeeld van een soort die alleen in de winter te zien is, is kleine wintervlinder (Operophtera brumata). Deze vlinder behoort tot de familie van de spanners. Deze familie kenmerkt zich door het kleine lijf met relatief grote vleugels, althans in de meeste gevallen. Bij de kleine wintervlinder zijn alleen de mannetjes gevleugeld en in staat om te vliegen. De vrouwtjes hebben enkel vleugelstompjes en kunnen niet vliegen. Vrouwtjes zijn te vinden op boomstammen of paaltjes waar ze mannetjes hopen te ont moeten. Om deze mannetjes te lokken verspreiden de vrouwtjes een sexlokstof, een zg. fero moon. De gevleugelde mannetjes komen daar vaak massaal op af. De vlinders paren, waarna de mannetjes snel sterven. De vrouwtjes zetten vervolgens de eitjes af in spleten van de bast van een boom en sterven ook. Het grappige van deze vlinder is dat de vrouwtjes weliswaar niet zo mobiel zijn, maar de rupsen wel. Zij maken hiervoor een spin- seltje dat de rups als aan een bal lon op de wind meevoert. Hierdoor kunnen plots winter- vlinders verschijnen op plaatsen waar ze eerder niet bekend waren. Niet iedereen is blij met deze winterbeestjes. De rupsen vreten aan de knoppen van veel loofbomen, waaronder fruitbo men, vooral appels. Omdat ze de ene knop na de andere leegeten en soms ook op reis gaan, kun nen ze flink schade aanrichten. Jeugdherinneringen Vroeger, in mijn kinderjaren, vlo gen er ook vlinders. In mijn her innering waren er veel minder soorten dan nu. Zo vlogen er koolwitjes in de moestuin, veel kleine vossen en later ook nog atalanta's. En op de luzernevel- den veel icarusblauwtjes. leder jaar inspecteerde mijn vader het loof van de worteltjes in de moestuin. Hij vertelde dat er vroeger, voor de oorlog, mooie rupsen op de peen zaten waaruit later prachtige vlinders kwamen, koninginnenpages. Hij heeft het lang volgehouden dat zoeken, maar het is nooit gelukt rupsen te vinden. Jammer. Vlinders in de winter. De wintertijd wordt niet echt geassocieerd met vlinders. Dat komt doordat het vlinderleven zich in de winter veelal op ver borgen plaatsen afspeelt. Veel dagvlinders overleven deze perio de als pop of als rups in rust. Hoewel, bij sommige soorten gaan de rupsen op warme dagen op zoek naar voedsel. Weer andere vlinders, zoals de bekende dagpauwoog, brengen de winter als vlinder door in een donker hoekje in een schuur of iets dergelijks. Bij nachtvlinders ligt dit wat genuanceerder. Het hele jaar b Jf >K' Rups koninginnepage 4 't duumpje 2/'06

't Duumpje | 2007 | | pagina 4