*r te zijn, maar dan in de eerste ver schijningsvorm. Bij iedere vervel ling, dat zijn er vijf tot zes, werd de rups steeds meer herkenbaar. Uiteindelijk na een week of drie is hij vertrokken op zoek naar een plaats om zich te verpoppen. Nu maar afwachten wat er dit voorjaar komt. Het rupsje bleek bij nader inzien nog twee broer tjes/zusjes te hebben. Die waren trouwens al groter en iets verder ontwikkeld. Een van die twee is, vrees ik, voortijdig om het leven gekomen. De andere is waar schijnlijk verpopt. Jammer dat mijn vader niet meer heeft kun nen zien hoe er vijftig jaar later toch weer koninginnenpages in diezelfde tuin verschenen. Antigastra catalaunalis Nieuw Zoals ook in het vorige Duumpje was te lezen, was 2006 een heel bijzonder jaar vooral voor nacht vlinders en dan met name de trekvlinders. Enkele vlinders zoals de viervlakvlinder (Lithosia quad ra) zijn voor het eerst sinds vele jaren weer gezien. Dat geldt ook voor het micro vlindertje Diasemiopsis ramburialis, dat al heel lang niet meer in Nederland en België was gezien. Echt nieuw voor Nederland was een nog kleiner vlindertje nl. de Antigastra catalaunalis. Deze vlinder was nooit eerder in Nederland of België waargeno men. In West Zeeuwsch- Vlaanderen is hij tweemaal op dezelfde locatie gezien. Tussen die twee waarnemingen in werd hij ook op Zuid-Beveland gevan gen. In België (Kempen) ver scheen hij enkele dagen eerder dan bij ons. Maar dat was nog niet alles. Begin oktober zat er een macro nachtvlinder in de val die ner gens in het boek te vinden was. Hij leek op een huisuil (Paradrina clavipalpis), een soort die vaker voorkomt, alleen de kleur klopte niet en hij was ook wat groot. Het bleek om een soort te gaan die bezig is vanuit het zuiden van Europa naar het noorden op te rukken. De vlinder heet Platyperigea kadenii, een Mediterraan familielid van de eerder genoemde huisuil. Deze vlinder heeft nog geen Nederlandse naam. Even dachten we de eersten te zijn, maar al snel bleek dat op Walcheren een week eerder al een exemplaar gevangen was en naar we later te horen kregen was er nog eer der een op Noord-Beveland gesignaleerd. Maar toch, twee soorten die voor het eerst in Nederland en in België zijn waar genomen. Platyperigea kadenii Dagvlinders. De vlinderwerkgroep heeft nieu we activiteiten op het oog. Een belangrijke activiteit is het tellen van dagvlinders in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Een gron dige telling van het hele gebied is er tot nu toe nog niet geweest. De werkgroep zoekt mensen die een deel van het gebied willen tellen. Neem voor verdere informatie contact op met Hans van Kuijk, telefoon 0117-420910. E-mail: vlinders@vlinderswestzeeuwsch- vlaanderen.nl. Rups koninginnepage f5't duumpje 2/'06

't Duumpje | 2007 | | pagina 5