<r Kwekerij de Bierkr Els Voet Onze vaste verslaggeefster is weer de boer op geweest en laat haar licht schijnen op de ecologische rozenkwekerij de Bierkreek. Heel opvallend in een bocht van de N61 ligt het bedrijf van Geertje van der Krogt, Eric de Milliano, Hans van Hagen en Marianne Lundahl. 2 echtparen die beide werkzaam zijn in de natuur in de ruimste zin des woords. Wel grotendeels met het hoofd, niet met de handen. En ieder bij een heel andere baas. Het idee om samen iets te begin nen is geboren op een mooie, rustige avond met een pintje ergens in België. Het besluit dat idee ook echt in praktijk te bren gen werd in november 1999 genomen en zo werden ze part ners. De naam was zo gevonden; want dwars door deze 4 hectare loopt een overblijfsel van een oude kreek, de Bierkreek gehe ten (modderkreek). Geertje wilde ter afwisseling van het vele binnenzitten met com- puterwerk en vergaderen iets compleet anders, Eric had als landbouwer grond die wel wat beter zou kunnen renderen, Hans had verstand van rozen en Marianne zocht net als Geertje een afwisseling voor haar kan toorbaan. Dus een rozenkwekerij, maar niet zo maar een; die vind je overal. Het moest iets innovatiefs zijn, met toegevoegde waarde en zo ontstond het idee om biologisch rozen te gaan kweken. Voorzover bekend is hun kweke rij de enige die in Nederland op deze manier rozen kweekt, de tweede in Europa en waarschijn lijk ook op de wereld. Biologisch betekent kweken zon der onkruidbestrijdingsmiddelen en zonder kunstmest. Ze produ ceren onder het EKO-keurmerk. Dit is een keurmerk dat gevoerd wordt door de Stichting Skal, een organisatie die toezicht houdt op de onder dit keurmerk produce rende bedrijven door middel van inspectie en certificatie. Ze startten het bedrijf met het aanschaffen van 10.000 rozenon- derstammen bij een gewone kwekerij. Dit zijn zaailingen die uit het zaad van bottels worden opgekweekt. Op deze zaailingen werden vervolgens verschillende rassen geoculeerd (geënt). Ook deze geënte rassen werden gekocht bij collega's en zo kweekte de Bierkreek zijn eerste rozen. Biologisch geteeld waren deze rozen dus nog niet. Het predi kaat biologisch mag je van Skal pas voeren na een zogenaamde omschakelingsperiode van 3 jaar zonder bestrijdingsmiddelen en kunstmestgebruik. Na die perio de kun je er zeker van zijn dat alle resten chemische middelen zijn verdwenen. Op dit moment heeft de Bierkreek 50.000 rozen verdeeld over 900 soorten, die worden vermeerderd. Elk jaar 6 't duumpje 3!'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 6