World Birdwatch 2006 Jan Janssens Evenals vorig jaar organiseerde Birdlife International de World Bird Watch en op 7 oktober was ook de vogelwerkgroep van 't Duumpje wederom van de partij zoals uit deze bijdrage moge blijken. T Het is een dag waarbij gelijktijdig over de hele wereld vogelaars aan het trektellen zijn, en dit jaar werden de tellingen gecoördi neerd door de Italiaanse Birdlifepartner LIPU. Het doel van het geheel is ook niet-vogelaars een kijkje te geven in de vogel wereld en alles wat hiermee samenhangt, en vooral welk doel het dient: dat tellen. Want dat is voor de gemiddelde leek niet altijd even duidelijk. Jammer dat de weergoden het wel erg slecht naar de zin had den. Toen we om half acht de telpost betraden, vielen de laat ste druppels van een waterrijke nacht, was het zwaar bewolkt en woei er 5 Beaufort. Dat zal ervoor gezorgd hebben dat bij de geïnteresseerden de moed in de schoenen gezakt is, want alleen de harde kern van de vogelwerkgroep bemande de tel post op dat vroege uur. En we hadden de happening toch geor ganiseerd om juist andere belangstellenden te trekken. "Dit wordt niks" klonk het al snel. Luciën, Jaap, Petrus, Roger en Jan bijten het spits af en later komen ook Herman en Piet erbij. Maar aan de kust gebeurt soms het ongelooflijke: het houdt op met regenen en de zon breekt door. Gecombineerd met een niet te koude stevige bries en zo'n mooie uitkijkpost en je voelt je al snel weer de koning te rijk. Ondanks de straffe wind hoeven we niet lang te wachten op trek. Veel meeuwen en spreeuwen. Spreeuwen zijn lastig, want die trekken door, maar een deel trekt ook weer terug in oostelijke richting. En visa versa. Je blijft dus optellen, maar ook telkens weer aftrekken: een karweitje waarvoor Piet en Roger zich aan melden. Roger tikt ook de meeu wen aan de landzijde af met zijn tellertje, maar telt de kleine man telmeeuwen apart. Zeetrek wordt door Jaap en Petrus bijgehouden. Jaap meldt in het tweede uur een Middelste jager, wat best bijzonder is. Tegen de middag komt daar nog een Grote jager bij. Jagers zijn solitair levende zeevogels die een groot deel van hun leven op zee doorbrengen. Ze zijn gespeciali seerd in het opjagen van andere vogels met de bedoeling dat ze het zojuist gevangen visje laten vallen of zelfs uitkotsen. Petrus meldt twee groepjes Rotganzen van in totaal 27 vogels vliegend over de bran ding. Ook dat is interessant. Deze vogels hebben hun broedgebie den in het uiterste noorden en zijn dus al een tijdje onderweg. Jan schrijft alles op en geeft het door aan Vogelbescherming Nederland, die de Nederlandse gegevens verzamelt en weer doorgeeft aan Italië. Opmerkelijk waren de aantallen groenlingen. Een van de weinige zangvogels die er geen proble men mee heeft om pal tegen 5 Beaufort in te vliegen. In de vier uur dat we op de telpost ston den, telden we er 380. Ook de 125 Kleine mantelmeeuwen waren opmerkelijk tegen 65 Zilvermeeuwen en 84 Kokmeeuwen. Zo rond half tien wordt de tel post bezocht door een mevrouw uit Terneuzen. Die wil wel eens weten hoe dat nu allemaal in zijn werk gaat. Luciën neemt met haar de finesses van het trektel len door. Met behulp van een vogelgids worden verschillende soorten onder de loep genomen en ze kijkt eens door een teles coop en door een van onze kij kers, toch wel even iets anders dan met haar eigen kijkertje. In de loop van de ochtend komen er nog een paar passanten langs, aangetrokken door 't zonnetje, die geïnteresseerd vragen stellen en even blijven plakken. Komt 't toch nog goed met die bezoe kers. Een kleine greep: Aalscholver 19, Bergeend 2, Graspieper 19, Groenling 380, Grote jager 1, Grote Mantelmeeuw 8, Grote stern 2, Kievit 21, Kleine mantelmeeuw 125, Kneu 5, Kokmeeuw 84, Middelste jager 1, Rotgans 27, Spreeuw 2943, Steenloper 5, Stormmeeuw 2, Visdief 33, Witte Kwikstaart 1, Wulp 1, Zilvermeeuw 65, Zilverplevier 3. Dit jaar telden we 4395 vogels, verdeeld over 34 soorten. In 2005 waren dat er 12.098, verdeeld over 43 soorten en in 2004 3.520 verdeeld over 56 soorten. Zo zie je maar weer hoe het kan ver schillen, van jaar tot jaar, afhan kelijk van het weer. Enkele landelijke gegevens: Ondanks de stevige wind met plaatselijk zeer veel neerslag werd op 150 plaatsen geteld: in totaal 332.972 vogels over 193 soorten verspreid. Nummer 1 stond de Spreeuw met 116.622 ex., gevolgd door de Vink met 36.746. Enkele krenten in de pap: Witbuikrotgans, IJsduiker, Woudaapje, Zwarte Ooievaar, Grauwe Franjepoot, Roze Spreeuw, 17 Visarenden en 38 Slechtvalken. Naast onze Middelste en Grote Jager werd door de stevige westenwind een record van 1026 Jan van Genten, 65 Grauwe Pijlstormvogels en 68 Kleine Jagers naar de kust "geblazen". Er waren relatief weinig roofvogels vanwege het gebrek aan thermiek. In Europa werden in 33 landen 2.220.000 vogels geteld, waarvan de meeste in Litouwen (813.945). In Roemenië werden de meeste soorten genoteerd (200). Daar doen we in Nederland dus nau welijks voor onder. In Polen zijn de meeste tellingen verricht (182). In heel Europa waren 43.408 tellers actief, waarvan meer dan de helft in Spanje. In Nederland waren dat er enkele honderden. Zo werd het uiteindelijk toch nog een fantastische dag en wat mij betreft gaan we er volgend jaar weer voor. 8 't duumpje 3!'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 8