Afscheid van oppergids In die periode kregen organisa ties als Staatsbosbeheer en Zeeuws Landschap steeds meer gronden in beheer met hiernaast de opdracht de terreinen via excursies toegankelijker te maken. Natuurlijk beschikten Steltkluut en Duumpje over des kundige mensen die wel eens een excursie gaven, maar binnen de vereniging bleef het altijd een ondergeschoven kindje. Het was dus zaak op korte termijn een flink aantal gidsen klaar te sto men. De opleiding tot natuurgids via het IVN duurde 2 jaar, maar kon alleen gegeven worden in een gebied waar ook een zelf standige IVN-afdeling bestond. Een beetje eigenaardig in een gebied met twee prima draaien de clubs als Steltkluut en Duumpje nog een derde natuur- club op te richten, maar het was niet anders. Rein heeft zich veel moeite getroost om deze oprichting niet te doen uitmonden in verdere versnippering aan het groene front, maar juist te komen tot een sterkere bundeling van alles wat met excursies te maken had. De excursiegids die de afgelopen jaren verspreid werd, bevatte dan ook alle excursies, ongeacht welke organisatie ze organiseer de, en tot welke club de excursie leider zelf behoorde. Inmiddels zijn de excursiewerk groepen binnen Duumpje en Steltkluut net zo ingebed als een vogel- of planologiewerkgroep, en staat het IVN op een zacht pitje. Rein maakte niet alleen naam als voortrekker van de gidsen, maar ook in het gidsenwerk zelf heeft hij zijn sporen verdiend. Waar excursiegangers vroeger altijd dwars door een natuurgebied struinden, zag Rein het als uitda ging excursies te geven over een gebied zonder het te betreden. Hij vertelde zijn discipelen lopend langs de rand van het gebied, of kijkend vanaf een hooggelegen punt. Vernieuwend was Rein ook in de keuze van de excursieterreinen, want het is niet alleen over bekende natuurgebieden dat veel te vertellen is. Ook een ver geten dijkje waar je iedere dag 2 keer langskomt, of een oude ver vallen en begroeide muur mid den in een dorp kunnen aanlei ding vormen een boom op te zetten. Bovendien dragen deze onder werpen extra bij aan het besef van de luisteraar dat natuur over al voorkomt, ook bij hem om de hoek. Helaas vormde Reins gezondheid de laatste jaren een steeds groter belemmering voor zijn werk als gids, dus was de tijd gekomen het aan een jongere generatie over te laten. Toch twijfelen we er niet aan hem nog vele jaren tijdens excursies te kunnen ver welkomen. En petit comité hebben de gidsen Rein uitgeluid en hem dank gezegd voor al de energie die hij de afgelopen jaren besteed heeft aan de educatieve tak van o.a. 't Duumpje. Jaap de Hulster De gidsenwerkgroep is een al vele jaren goed geoliede en bijna profes sioneel draaiende werkgroep, maar dat zijn geen verworvenheden die je zomaar komen aanwaaien. Om dat voor elkaar te krijgen is veel tijd en energie geïnvesteerd, en nu het geheel goed draait, vindt voortrekker en nestor van de gidsen, Rein Coster, het moment aangebroken om de fakkel over te dragen. Rein had al een bewogen leven achter de rug toen hij in het Zeeuwse verzeilde. Hij is geboren in Nederlands Indië, waar hij zijn vader verloor, en na de oorlog keerde hij naar Nederland terug om zijn schoolcarrière af te ron den met een studie medicijnen. Na enige decennia als huisarts in de Randstad te hebben gewerkt, kwam hij richting Zeeuwsch- Vlaanderen waar hij zijn werk zaam leven afsloot als uitermate gewaardeerd geneesheer-direc teur van verpleegtehuis Ter Schorre. Na zijn pensionering in Aardenburg aangeland, begon hij zich via cursussen en zelfstu die te verdiepen in de plantkun de waarbij hij zich vooral toeleg de op heemplanten. De theorie werd in praktijk gebracht in de aan zijn woning grenzende heemtuin van het Aardenburgse museum, die mede door zijn toe doen werd tot was het nu is. En als je het over inheemse planten en kruiden hebt, kom je natuur lijk in aanraking met 't Duumpje. 10 't duumpje 3!'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 10