*e Günther Prang Voor het voetlicht kerk in de jaren '90 wil renove ren om te gebruiken als exposi tieruimte en voor culturele doe len. Even dreigen de gierzwalu wen teloor te gaan bij de renova tie, maar Prang maakt van de dreiging een kans. De renovatie plannen werden aangepast om de gierzwaluwen te behouden én via een extra zolder konden de nesten zelfs bezichtigd gaan worden. Een droomwens voor Prang omdat het aantal locaties waar gierzwaluwnesten van bin nenuit te bezichtigen zijn, zeer gering is. In de inmiddels opgerichte Stichting Gierzwaluwwerkgroep Nederland is men eveneens onder de indruk van het werk van Prang. In 1999 organiseerde deze werkgroep de landelijke coördinatiedag in de Lutherse Kerk te Groede, in 'het project van Prang'. Met als verassende uitsmijter de uitreiking van een ereteken namens Hare Majesteit door toenmalig wethouder Bolijn. Prang is er stiekem trots op! Bij het doorlopen van al die spe ciale herinneringen blijft Prang bescheiden. En bescheidenheid siert de mens. Het is ook duide lijk te merken dat Prang gewoon volledig gefascineerd is door de gierzwaluw. Hij noemt hem de 'heimwee-vogel', omdat hij maar zo kort in Nederland is en dus al Rob Jeltes schudt Günther Prang de hand Eric Blaakman Wie bij 't Duumpje aan gierzwalu wen denkt, denkt onmiddellijk aan Günther Prang. Al vele jaren zet hij zich in voor de gierzwaluwen vooral door het creëren van extra nestgele genheid voor deze vogels. Inmiddels is Prang 79 jaar en doet de ouderdom zich gelden. Hij kan zijn liefhebbende werkzaamheden voor de gierzwaluw al enige jaren niet meer uitvoeren. Rob Jeltes uit Groede is onder de indruk van het werk van Prang en wil een en ander voortzetten. Samen met Eric Blaakman ging Rob op bezoek bij Prang in het bejaardentehuis te Oostburg. eigenlijk nadat de toenmalige 'biologische werkgroep' van 't Duumpje werd opgedeeld in een aantal specialistische werkgroe pen, waaronder een vogelwerk groep. De vogelwerkgroep sluit beter aan bij de interesse van Prang en bovendien treft hij daar in de persoon van Eric Marteijn iemand die hem organisatorisch helpt en stimuleert. In 1987 start het Gierzwaluw project van Prang via het Adver tentieblad en 't Duumpje. Particulieren, die de gierzwaluw willen helpen met het aanbren gen van nieuwe broedgelegenhe- den, kunnen een speciale gier zwaluwdakpan bestellen bij Prang tegen een aanschafprijs van 35 gulden, waarvan 't Duumpje dan ook nog 10 gulden zelf voor zijn rekening neemt. Prang brengt de dakpannen ver volgens gratis aan op het dak van bestemming. De actie loopt en diverse particulieren melden zich. In 1993 zoekt Prang het let terlijk hogerop. In mei van dat jaar plaatst hij, met behulp van enkele andere Duumpjes-leden, in totaal 75 gierzwaluwdakpan nen op het dak van de voormali ge Lutherse Kerkte Groede. Een behoorlijk karwei waar hulp van een hoogwerker voor nodig was. Je moest er evenwel geen hoog tevrees bij hebben! De Lutherse Kerk is in het bezit van de Stichting Groede, die de Het is even wennen bij binnen komst. Maar al snel blijkt dat Prang nog helder van geest is. Stukje bij beetje vertelt hij zijn verhaal. Prang komt oorspronkelijk uit de omgeving van Utrecht. In de stad Utrecht kun je niet om de gier zwaluw heen en daar raakt Prang al gefascineerd door deze wat geheimzinnige vogel die zulke grote afstanden aflegt van de overwinteringsplaatsen naar de broedplaatsen en terug. Het is ook in Utrecht dat hij voor het eerst naar de nok van een kerk toren klimt om nestelende gier zwaluwen te vinden. Het kostte hem een paar gevilde konijnen voordat hij toestemming kreeg van de koster In de jaren '50 komt hij naar Zeeland als stukadoor. Hij ont moet daar Enkelaar en zo begint langzaam zijn vrijwilligerswerk voor de vogels in West-Zeeuws- Vlaanderen. Maar het duurt nog tot de jaren '80 voordat Prang zich echt kan onderscheiden voor de gierzwaluw. Dat gebeurt 72 't duumpje 1/2 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 12