Wj J snel weer heimwee lijkt te heb ben naar warme oorden. Prang vertelt ook dat hij regelmatig 's avonds en 's nachts naar de Lutherse Kerk ging om de vogels te bekijken. En wat hij ook graag deed, was 's avonds tegen de muur van de kerk stil gaan staan; de gierende en scherende vogels vlogen dan rakelings langs hem heen, ze vlogen zijn "hoed bijna van zijn hoofd". Na de nodige herinneringen zo te hebben opgehaald, kijken we even naar het heden. Want waar voor kwamen we ook al weer op bezoek? Om Rob Jeites voor te stellen als nieuwe gierzwaluw peetvader. Het doet Prang zicht baar plezier om te horen dat zich een nieuwe vrijwilliger heeft gemeld voor dit nobele werk. Jammer dat zij elkaar niet eerder hebben ontmoet; dan had hij Rob veel meer van zijn ervarin gen kunnen meegeven. Rob woont in Groede en vertelt dat hij vooral onder de indruk is van de Lutherse Kerk. Hij is con tactpersoon namens 't Duumpje voor de Stichting Groede en wil er zo voor zorgen dat de gier zwaluwen in de Lutherse Kerk een goed onderkomen blijven houden. Hij vertelt er wel bij dat hij geen 'technicus' is en zich niet direct op een ladder op 5 meter hoogte dakpannen of nestkastjes ziet plaatsen. Daar heeft hij dan zeker hulp bij nodig. Prang is in zijn nopjes en advi seert ons om Marjos Mourmans, landelijk trekker van de gierzwa luw-werkgroep, eens uit te nodi gen voor een verhaal of een gesprek. De naam 'Marjos' komt overigens herhaaldelijk voor in het gesprek, duidelijk iemand die grote bekendheid heeft op het gebied van gierzwaluwen en veel respect van Prang verdient omdat ze zich enorm inzet voor de gierzwaluw. Aan het eind van het gesprek geven Rob Jeites en Prang elkaar de hand als symbool van 'over dracht'. Prang besluit met een vriendelijke glimlach dat "hij het prachtig zou vinden als er ergens weer eens nieuwe dakpannen of nestkasten zouden worden geplaatst". We beloven hem te informeren als het zover komt. 't Duumpje bedankt Prang voor zijn jarenlange inzet voor 't Duumpje, en specifiek voor de gierzwaluw. Bij diverse bouwpro jecten is hij erin geslaagd nestge legenheid voor gierzwaluwen te behouden of uit te breiden. Van de natuur genieten is één, maar er ook echt iets voor betekenen is twee en daar is Prang voor wat betreft de gierzwaluw fantastisch in geslaagd. Een voorbeeld voor anderen! We hopen dat hij nog lang van de gierzwaluwen mag blijven genieten. Gierzwaluw - apus apus Lijkt veel op andere zwaluwen maar behoort tot een aparte familie van de gierzwaluwen. De gierzwaluw, 16-17 cm lang, is bruin-zwart van kleur met een lichte keelvlek. De gierzwaluw brengt het grootste deel van zijn leven door in de lucht en is dan te herkennen aan een sikkelvor mig silhouet met vrij korte, gevorkte staart. Daarbij zijn ze op mooie zomeravonden te bewonderen als ze in groepen langs en tussen de huizen sche ren, luid 'gierend'. Ze hebben zeer korte poten waarmee ze zich 'net' aan een muur kunnen Gierzwaluwdakpannen vastklemmen, meer ook niet. Ze broeden vooral onder dakpannen en dakconstructies of in gaten/spleten van gebouwen. De gierzwaluw overwintert in Afrika, verschijnt eind april in Nederland om te broeden en ver trekt weer in augustus aan een tocht van zo'n 7.000 km. Resten van nest op dakbeschot Gierzwaluwdakpan Een gierzwaluwdakpan is een dakpan met aan de bovenzijde een cilindervormige koepel met invliegopening van ongeveer 70 bij 35 mm. In het midden van de pan, onder de koepel, bevindt zich een doorgang waardoor de gierzwaluw in de ruimte kan komen tussen dakpan en dakbe schot. En daar nestelt de gier zwaluw. 13 't duumpje 1/2'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 13