en verder Luc van Beijsterveldt Het groeit, bloeit, en spruit aan de bomen, maar niet alleen daar. Ook het onkruid, of zo u wilt, de vuulte, tiert welig en velen grijpen naar het tovermiddel bij uitstek: Roundup. "Amfibieën sterven door onkruidverdelger. Het massale af- en uitsterven van amfibieën wereldwijd wordt waarschijnlijk veroorzaakt door onkruidverdel gers met glyfosaat, zoals het bekende Roundup. Dat zeggen wetenschappers in het vakblad Ecological Applications. Niet het glyfosaat zelf, maar een stof die bijge mengd wordt om het middel makkelijker in de plant te laten doordringen, zou de schuldige zijn. "Amfibieën ademen deels door hun huid die dan ook erg doorla tend is. Wereldwijd zijn ze de jongste jaren schrikbarend ach teruit gegaan". Bron: Knack. Wat is RoundUp? RoundUp heeft als voornaamste werkzame stof glyfosaat, een stof die in planten vorming van bepaalde enzymen blokkeert. Dit leidt ertoe dat alle planten die niet resistent zijn, gedood wor den. RoundUp is een merknaam van Monsanto, een van de grootste bedrijven ter wereld op het gebied van genetisch gemanipu leerde zaden. Het middel wordt vaak aangeboden en gebruikt in combinatie met soja-, tarwe- en maïsvariëteiten die met behulp van genetische manipulatie resis tent zijn gemaakt tegen glyfo saat. Monsanto presenteert het middel als 'milieuvriendelijk', omdat het snel afbreekbaar en daardoor kort in het milieu aan wezig zou zijn. Milieuorganisaties plaatsen hier duidelijke vraagtekens bij. Is RoundUp schadelijk? Amerikaanse onderzoekers bren gen glyfosaat in verband met verhoogde risico's op lymfklier- kanker, miskramen en ADHD. Ander onderzoek geeft aan dat glyfosaat kan leiden tot vermin dering van de productie van geslachtshormonen. Verder kan directe blootstelling aan glyfo saat lijden tot hoesten, oogirrita tie, diarree, kortademigheid, overgeven en vermoeidheid. Dieren Recent onderzoek van de univer siteit van Pittsburgh wijst erop dat het bestrijdingsmiddel Roundup leidt tot sterfte van kik kers en andere amfibieën. Onderzoeker Rick Relyea stelt dat het bestrijdingsmiddel extreem giftig is voor amfibieën. Eerder toonde men al aan dat glyfosaat genetische schade en schade aan immuunsystemen kan toebren gen. Milieu? Glyfosaat kan tot een meter in de bodem doordringen, waar door het via grondwater kan uit spoelen naar de oppervlaktewa teren. Onbedoeld kan het effect zich dus veel verder uitstrekken dan die plant waarvoor het eigenlijk bedoeld werd. Resistentie Wereldwijd wordt Roundup al bijna dertig jaar gebruikt, met name in de teelt van genetisch gemanipuleerde (GM) gewassen. Het totale oppervlak waarop GM-gewassen worden verbouwd, is in 2004 met 20% gestegen, van 67,7 miljoen naar 81,0 miljoen hectare. Met de uitbreiding van het areaal GM-gewassen neemt ook het gebruik van RoundUp toe. Driekwart van alle GM- gewassen betreft variëteiten die resistent zijn gemaakt tegen RoundUp of andere middelen met glyfosaat. De nieuwste gene ratie GM-gewassen is ook in staat om het middel af te breken. Een gewas als maïs of tabak ver draagt daardoor 6 maal de hoe veelheid glyfosaat vergeleken met de eerste reeks GM-varian- ten, aldus vakblad Science van 20 mei 2004. Deze toenemende resistentie staat haaks op de belofte van de gentechnologie om de landbouw groener te maken. In Amerika daalde het bestrij- dingsmiddelengebruik na legali sering van GM- maïs, -soja en - katoen, maar de laatste vier jaar is er sprake van flinke stijging. Men wijt deze stijging aan het gebruiken van slechts één soort herbicide, glyfosaat, hetgeen resistentie bevordert. Hierdoor moet weer meer gespo ten worden: 62.000 ton méér dan acht jaar geleden. Sommige planten zijn inmiddels volledig resistent tegen Round Up. Nederland Ook in Nederland is Roundup het meestgebruikte middel, mede omdat Monsanto actief reclame maakt waarin het middel als "milieuvriendelijk" wordt aange prezen. Roundup wordt vooral gebruikt in plantsoenen omdat in Nederland (nog) geen GM- gewassen worden geteeld. Soorten als klaver en wikke zijn al vrij goed bestand tegen glyfo saat. Het is een kwestie van tijd voordat compleet resistente, moeilijk te bestrijden onkruiden ontstaan. Info: http://home.wanadoo.nl_/natuurverrij- king www.natuurenmilieu.nl www.pesticide.org/glyphosate.pdf Bronnen: Artikel René Houkema, Milieudefensie, Juni 2005 16 'tduumpje 7/2 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 16