Korte en planologische berichten M'n eign taole, een boekaan kondiging. De redactie van 't Duumpje kreeg het ver zoek binnen om aandacht te schenken aan dit boek, dat 3 november a.s. zal verschij nen. Gezien het bijzondere karakter willen we deze informatie graag doorgeven. M'n eign taole/mijn eigen taal is het ver haal van een jeugd op een boerderij in Waterlandkerkje. Je bent daar als lezer bijna lijfelijk bij aanwezig. Het argeloze kind toont haar ongerepte wereld, die echter niet ongerept blijft naarmate ze ouder wordt en haar blik verandert. De kleine din gen uit het dagelijks leven, maar ook zware thema's omtrent lijden en dood, worden met gevoel voor humor en op lichte, dyna mische toon verwoord. De relatie van men sen met planten en dieren en ook het milieu toen spelen er een belangrijke rol in. Het boek kun je zien als een drieluik. Deel I, de linkervleugel, legt uit waarom het gedicht (deel II) alleen in het dialect geschreven kon worden. Het middenstuk, deel II, is het belangrijkste, met het grote gedicht in dialect en de bewerking daarvan in het Standaardnederlands. Voor 'n west Zjiws-Vlaoming ist gewoon om West Zjiws- Vlaoms te woorn praotn. Maar 'n gedicht in je dialect? Vat de moed en lees dit gedicht in j'n eign taole maar eens! Het zal al heel snel vertrouwd zijn. En als je onbekend bent met het West-Zeeuws-Vlaams, spiek je even in de vertaalde passages en de bewerking. Of je leest alleen de versie in het Standaardnederlands. Als extraatje zijn twee cd's bijgevoegd, waarop de schrijver laat horen hoe het gedicht in haar moeder taal klinkt. Vóórintekening: Als u dit boek vóór 1 sep tember 2007 bestelt bij Boekhandel Basting in Oostburg krijgt u E 5 korting. U betaalt dan geen E 22,50, maar slechts E 17,50 per exemplaar. Vanaf 3 november kunt u het bestelde boek dan ophalen. Bij verzending worden verzendkosten in rekening gebracht. Vanaf 3 november is het boek verkrijgbaar voor E 22,50 bij alle erkende boekhandels in Nederland. ISBN: 978 90 808871 3 8. Opportunisme in de dierenwereld en andere waarnemingen Wat dieren voor de bek komt en hun eet baar lijkt, gaat erin als koek. Vroeger - ik spreek nu over 50 - 60 jaar geleden - trok ken paard en wagen door stad en land om bijvoorbeeld schillen voor de paarden te verzamelen. Je zag toen ook overal kauwen die in paarden - en hondenpoep grasduin den, om zo eetbaar ogende resten te selec teren en naar binnen te werken. Eet smake lijk... Tegenwoordig zie je dit in ons land niet of nauwelijks meer, maar mijn vrouw en ik zagen de afgelopen zomer wèl zilvermeeu wen, die uitwerpselen van henzelf en hun soortgenoten van de planken afschraapten op een van de terrasjes aan de haven van Breskens. En ze lieten zich dit gerecht goed smaken. Wij hadden zoiets nog nooit gezien, terwijl we toch vaak aan zee komen en de zilvermeeuw bepaald niet zeldzaam is. Zo kan de meeuw onder andere eventu ele zouttekorten bestrijden, denk ik. Een ander voorbeeld van opportunis me. Aan boord van een veerboot van Denemarken naar Zweden - ook alweer een tijdje geleden - gaven wij brood aan zilver meeuwen. Als je het brood te lang vast hield, pikten zij in je hand. Zij hadden geleerd dat je bij die lange tweebenigen voer te pakken kon krijgen. Nog een voorbeeld. Ik wilde dia's van eekhoorns maken. Geen eenvoudige klus, want het gaat om snelle, waakzame en beweeglijke dieren. Ik pro beerde ze te lokken met wat nootjes. Een van de eekhoorns bleek erg ondernemend, want hij beet me in de vinger. Ik liet de pinda los en hij, of zij, verorberde de pinda. Mijn vrouw werd ontzien. Maar het was ons gelukt wat prachtige plaatjes te schie ten. Toch maar niet meer doen, dacht ik later. Je had immers het risico een nare ziekte op te lopen. Een en ander speelde zich jaren geleden af in park Clingendael (bij Wassenaar/Den Haag). Ik heb gelukkig niets opgelopen. Over opportunisme gesproken. Zilvermeeuwen nuttigen zelfs broodjes sam bal. Daarna zie je ze trouwens veel water drinken. Veel vogelsoorten, ook de zilvermeeuw, maken met veel plezier gebruik van platte daken in de steden, soms tot groot onge noegen van de mens. Zo leggen meeuwen soms een zeer agressief gedrag aan de dag tegenover mensen. (NRC 7 juli 2006). Merels zijn gek op druiven. Ze blijven ze eten en ze leren ook bij. Ik legde eens wat druiven op een grasveldje: géén interesse. Totdat enkelen doorkregen dat je die "grondbessen" ook kon eten. Vogels en andere dieren kunnen opportu nistisch gedrag vertonen. Dat blijkt volgens mij uit o.a. uit de hier gegeven voorbeelden. Andere soorten blijven star doorgaan op de door hen "gekozen" weg. Speurders onder de dieren, bijvoorbeeld exemplaren van een Japanse makakensoort, zullen soms iets ontdekken en hun eventu ele ontdekking zal snel door andere maka ken worden opgepikt. Zo hebben makaak apen van de homo sapiens geleerd en hun vondsten doorgegeven. Niet voor niets bestaat er het woord na- apen. Rob Jeltes, Groede Ooievaars zonder grenzen Na het huishoudelijk gedeelte van de Algemene Ledenvergadering eind maart toonde de conservator van Het Zwin, Kris Struyf, een schitterende presentatie over de ooievaars in 't Zwin en in een nabijgelegen vogelreservaat Planckendael in Mechelen waar hij tot voor kort werkzaam was, In onze vereniging hadden we altijd het idee dat de ooievaars daar gedomesticeerd waren en het Zwin nooit verlieten, of het moest zijn om een tochtje over ons Zeeuwsvlaamse land te maken. Maar dat is dus een misvatting. In samenwerking tussen 't Zwin, Planckendael en Natuurpunt werd een vier tal ooievaars voorzien van een minieme satellietzender en terwijl de ooievaars in de periode van 20 augustus 2006 tot 2 sep tember naar het zuiden koersten, reden de onderzoekers waaronder Dhr. Struyf mee naar het zuiden, dwars door België, Frankrijk en Spanje, waar men de achtervol ging in de vallei van de Ebro staakte, terwijl Germaine, Pumba, Tia en Kobe nog wat zui delijker trokken. Germaine bereikte rond 17 september 2006 haar bestemming in het Afrikaanse Niger. 17 't duumpje 1/2 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 17