De bestelde beton moest blijkbaar toch afgenomen worden en de recreatief inge stelde dames ten gemeentehuize hebben een andere stortplaats gevonden: de Strijdersgatpolder. In het Bos van Erasmus lag er een stukje grindweg dat doodliep op enkele landbouwpercelen aan de zuidkant van het bos. Eerder waren enkele ideeën geopperd om dit stukje met een simpel paadje door te trekken naar de Vierhonderdpolderdijk. We zagen er nog op toe dat er een Flora Faunatoets plaats vond omdat in de rietkragen bruine kieken dieven broedden. Nadat deze hobbel geno men was, kon, midden in het broedseizoen, de asfaltmachine aan de gang. Ook hier wederom een "schitterende" weg, waar aanpalende boeren makkelijk met hun landbouwmachines doorheen kunnen. Groene rakker Dat was de afzender van een mail die we ontvingen met betrekking tot het knotten in onze streek. "Enige tijd geleden las ik dat jullie knotters zochten. Wat schetste mijn verbazing toen ik langs de Kanaaldijk reed; geen geknotte tronken, maar zwaar mishandelde tronken. Mijn vraag is: Flebben jullie door het tekort aan knotters het knotwerk uitbesteed aan firma Feijter, die ook in Cadzand en omge ving de natuur aan het vernielen is? Is dit natuurbehoud en accepteren jullie dit in bij voorbeeld 't Zwin?" Groene rakker 2 En een andere groene rakker deed ons de volgende tekst toekomen: Beste Natuurliefhebbers en hoeders van het Zeeuwsch Vlaamsche landschap. Tijdens een wandeling afgelopen stormachtige dagen rondom Cadzand en door de duinen van Cadzand ben ik toch wel geweldig geschrokken van het snoeiwerk wat hier plaatsvindt. Ik denk dat een van de meest groene mensen van 't Duumpje en wel Sjaak Flermans het met me eens is dat we hier niet kunnen spreken van snoeien maar eigenlijk meer van "slopen". Ik heb de graafmachine die gepromoveerd is tot "snoeimachine" eens goed bekeken en het is natuurlijk een grote aanfluiting dat er geen andere optie is om met een soort van Middeleeuws Martelwerktuig wat hydrau lisch aangedreven wordt door een rups kraan de bomen en struiken te lijf te gaan. Ik denk dat er bij 't Duumpje genoeg pro fessionals rondlopen die een andere optie hebben, anders zijn er in de omstreken wel licht toch andere snoeitechnieken voorhan den want dit is een grote aanfluiting. Wat moet de gemiddelde toerist hiervan Met graafmachine gesloopte knotwilg denken? Dat het Nederlandse leger met explosieven de groengordel rond Cadzand aanpakt sloopt om enige transparantie in de groengordel te krijgen Ik hoop dat er naar alternatieven gekeken worden want dit is te gek voor woorden en het aanzien niet waard in beide gevallen betrof het werkzaamhe den van het waterschap, waarmee onze ver eniging normaliter eenmaal 's jaars overleg voert, waarbij de methodes waarop men beheert ook aan de orde komen. Regelmatig belooft men dan beterschap, maar het volgend jaar is het meestal van hetzelfde laken een pak. Veel wordt uitbe steed, zonder al te veel toezicht, en soms krijgen we het idee dat het steeds gekker wordt. Een van de Groene Rakkers had ook iemand van de plaatselijke politiek benaderd, en men haastte zich om de inzender te vertel len dat het waterschap de boosdoener was. Dat is altijd gemakkelijker dan zelf een handje mee te helpen om het waterschap op wat andere gedachten te brengen. Plattelandsontwikkeling De grote lijnen waarlangs ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen moeten lopen, worden beschreven in het Omgevingsplan Zeeland. Hiernaast zijn er visies geformuleerd in Natuurlijk Vitaal terwijl ook de aanwijzing tot Nationaal Landschap richtinggevend behoort te zijn. Gemeente Sluis vond het nodig een aparte beleid voor plattelandsontwikkeling te ont wikkelen, waarin men poogt de eerder genoemde nota's te ondergraven. We citeren uit ons bezwaar: "Met het verschijnen van deze beleidsnota wordt gekozen voor een sektarische oplos sing van een beperkt probleem terwijl juist Natuurlijk Vitaal met integrale aanpak alle sectoren gezamenlijk zoveel mogelijk wil verbeteren. Er is nog maar juist gekozen voor een integrale aanpak Natuurlijk Vitaal waarin centraal staat een evenwicht tussen landbouw, natuur, economie en recreatie. Die integrale visie ontbreekt volledig in de beleidsnota. Wat we zien is dat allerlei ont wikkelingen worden mogelijk gemaakt in de vorm van nevenactiviteiten in het bui tengebied zonder dat er een duidelijke afweging gemaakt wordt of deze ontwikke lingen wel passen in een kwaliteitsbeeld van de streek." En dat is nog maar een klein deel van onze inspraakreactie. Het geheel overziend betreft het een beleidsnota die meer problemen zal oproe pen dan oplossen. Ben je net verlost van vele duizenden varkens, zet je de deur open voor weer nieuwe varkens. MER Zwin In het Zwin zijn er nog wat andere zaken aan de orde dan alleen ooievaars, waarover u eerder kon lezen. Een deel van Het Zwin moet op de schop, en voordat tot uitvoering wordt overge gaan, dient men te komen tot een "Internationaal Milieueffectrapport over structurele maatregelen voor het duurzaam behoud en de uitbreiding van het Zwin als natuurlijk Intergetijdegebied." In deze "startnotitie" worden diverse moge lijkheden met alle voor- en nadelen uitge breid doorgelicht. Hierna kan er dan door belanghebbenden op 'geschoten' worden. We hebben enkele bijeenkomsten gehad samen met onze Belgische broeders van Natuurpunt België en Natuur Westkust, en ook de ZMF was hierbij aanwezig. Natuurpunt heeft een zienswijze ingediend over het Belgische deel van de plannen, ter wijl wij dat hebben gedaan over alles wat in Nederland staat te gebeuren. Tevens gaven we aan dat we de Belgische opmer kingen ondersteunden. U kunt de desbetreffende rapporten op Internet raadplegen en binnenhalen. Zie: www.afdelingkust.be De bal ligt nu weer in het andere kamp, en we wachten op de reacties. 20 't duumpje 7/2 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 20