IL Binnendijkse maatregelen ten dienste van pioniers: Natuurlijk peilbeheer en meer water. Aanleg van flauwe slikkerige oevers en veel ondiep water. Herstel van zoute kwel waar mogelijk. Aanleg of herstel van steilran- den (ook reliëf binnen de weide gebieden toelaten). Begreppeling aanbrengen als perceelsgrens en ook in lage natte delen. Verwijderen opgaande beplan ting in de betrokken gebieden en eromheen. Werken met knotbo- men en heggen. Geen bossages/struwelen aan planten in en bij weidegebieden. Versnippering tegengaan: min der predatie. Binnendijkse maatregelen ten dienste van weidevo gels: Goede afspraken omtrent te verrichten werkzaamheden en de veedichtheid. Vooral de controle hierop is van groot belang. Tegengaan van verruiging Vertrapping door koeien niet Percentages in natuurontwikkeling 100 80 60 40 20 SI FY KE WT ZT SE SC ST KT SL CL XL KI GT TL tegengaan: reliëfvorming (bul- ten-slenken-structuur) en open houden slijkstranden en -randen Vermijden van overbegrazing: oppassen met inscharen: 3 melk koeien per ha. Bij de beweiding dienen van wege voorgaande drie punten een lage begrazingsdruk in het voorjaar - het broedseizoen - en een hoge vanaf de zomer - na het broedseizoen - centraal te staan. Waar mogelijk beweiding met rustig vee: melkvee, drachtige koeien. Beweiding op maat: beweiding gedoseerd toestaan afhankelijk van het aantal vogels dat er broedt. Instandhouden van de begrep peling. Bewaking (niet alleen op papier maar ook daadwerkelijk) en gedurende de broedtijd sluiten van gebieden: vakantieperiode valt grotendeels na de broedtijd; minder predatie. Onderhoud knotbomen en heg gen (tegengaan van predatie). Ten behoeve van de pioniers droogtegevoelige plekken twee maal jaarlijks omwerken. Overzichtskaart getelde- en niet getelde gebieden bebouwing natuurgebied I I proefgebied 9 't duumpje 1/2 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 9