Dreps en andere zeldzame akkerkruiden Awie de Zwart Het groeiseizoen van 2006 ligt inmiddels al weer ver achter ons. Maar terugkijkend kunnen we tevre den zijn over de oogst. Tot driemaal toe doken uiterst zeldzame akker kruiden op in natuurgebieden van Het Zeeuwse Landschap. Drie éénja rigen die hoog staan genoteerd op de Rode Lijst voor bedreigde plan ten. In navolgend artikel worden de drie even uitgelicht. al van voor 1950! Eén van de twee oude vindplaatsen komt overeen met de nieuwe vind plaats. Later in het jaar bleek uit publi caties dat de soort ook elders in het land op een aantal plaatsen is teruggevonden. Desondanks is de soort op de Rode Lijst inge deeld in de categorie Bedreigd. Brede wolfsmelk De eerste vondst werd gedaan in de Kleine Loodijkpolder. In het pas opgeleverde groene ontmoe tingspunt ten zuidwesten van Zuidzande viel mijn oog op enke le forse wolfsmelkachtige plan ten. Mijn eerste gedachten gin gen uit naar een ontsnapt tuin- exemplaar maar voor een juiste determinatie moest gewacht worden tot de bloei. Begin juni was het zover. De prachtig geel groene bloeiwijzen waren de sleutel voor de oplossing: brede wolfsmelk. Zeker honderd bloei ende exemplaren stonden op een oppervlakte ter grootte van een tennisveld. Forse planten van 40 tot 80 cm hoog gaven kleur aan het ingezaaide gras. De laatste waarnemingen in West-Zeeuws-Vlaanderen dateren Dreps De tweede ontdekking had plaats in een tarweveld langs het Grote Gat bij Oostburg. Deze akker is in beheer bij Het Zeeuwse Landschap en doet dienst als ganzenopvang. Jaarlijks wordt deze ingezaaid met tarwe. Hier kunnen de gretige ganzen met hun platvoeten ongestraft een maaltje bijeen scharrelen. Omdat er geen kunstmest wordt gestrooid en er niet wordt gespo ten, is er ook plaats voor éénjari ge akkerkruiden. Op een zonnige dag in juli trof ik tussen het wui vende graan één pol dreps aan. In eerste instantie doet de naam wellicht denken aan een nieuwe drug. Een laatste trend uit de jongerenscene. Een zoveelste bedreiging voor de losgeslagen jeugd. Maar niets is minder waar. Dreps is een uiterst zeldzame akkerplant. Een éénjarig gras uit de familie van de dravik. Een graanonkruid dat de afgelopen halve eeuw dankzij de verre gaande verfijning van de onkruidbestrijding uiterst succes vol uit de graanvelden is verdre ven. Om deze reden is de plant op de Rode Lijst ingedeeld in de categorie Ernstig Bedreigd. Omdat de tarwe zo goed als rijp was, dreigde de dreps met het dorsen van het graan van de akker te verdwijnen. Daarom heb ik letterlijk de laatste strohalm beetgepakt en een aantal zaden verzameld. Daarvan staan nu drie nazaten in mijn eigen tuin. Stinkende kamille De laatste vondst werd gedaan bij het scheiden van de markt, als het meeste groen al op zijn retour is. Op de Geuzendijk viel het oog van ondergetekende op een randje bloeiende kamille langs een onverharde weg. Een smal streepje van nog geen 20 cm breed op de overgang van de stenen naar de grasberm. Over een lengte van 40 meter stonden zeker 70 bloeiende polletjes met de kenmerkende kamillebloeiwij- ze. Een donkergeel hartje omringd door witte kroonblaad- jes. Het waren niet zozeer de bloemen als wel de bladeren die mij deden twijfelen of het hier de zeer algemene echte kamille betrof. Daarvoor was het blad te afwijkend. Het opsnuiven van de typische geur en de daaropvol gende determinatie bood sluiten de zekerheid. De afwijkende kamille was de zeldzame stinken de kamille. Een plant, eveneens categorie Ernstig Bedreigd, van kleiige akkers en stikstofrijke ruderale plaatsen. Stinkende kamille heeft dankzij haar geur enige historie als gebruikersplant. Zo werd zij gebruikt als insectenwerend mid del en, zo vermeldt de Oecolo- gische Flora, werd de plant naar het schijnt in vervlogen tijden langs de randen van graanperce- len ingezaaid om de muizen te weren. 75 't duumpje 112'07

't Duumpje | 2007 | | pagina 15