Expeditie Ooievaar, een reisverslag Kris Struijf Op de algemene ledenvergadering eind maart presenteerde de conser vator van Het Zwin een schitterend verslag van het volgen van een aan tal ooievaars tijdens hun jaarlijkse tocht naar het zuiden. In dit artikel voor de toen niet aanwezigen alsnog een kennismaking met de verrassen de ooievaar. Inleiding Ooievaars spreken mensen tot de verbeelding. Hun opvallende ver schijning en boeiend gedrag, hun trekgewoonten, hun rol in tal van volksverhalen maken deze vogels erg populair. In Vlaan deren loopt er al 20 jaar lang een onderzoek naar deze vogels. Daaruit groeide het educatief- wetenschappelijk project 'Ooievaars zonder Grenzen', een samenwerkingsproject van Dierenpark Planckendael, Natuurpunt, het Provinciaal Natuurpark Zwin en de Vlaamse Overheid. In de voorbije jaren hebben we verschillende ooie vaars van het Zwin en Plancken dael gevolgd met satellietzen ders. Sommige overwinteren in Spanje, maar enkele verre afstandvliegers trekken tot in de vallei van de Niger in West- Afrika! In augustus 2006 volgde een 4- koppig team (Wim Van den Bossche van Natuurpunt, Jean Niesz van Dierenpark Planckendael, Kris Struyf en Siska Willems van het Zwin) de trek van een paar bezenderde ooie vaars dwars door Frankrijk en Spanje. In Zuid-Spanje kreeg het team gezelschap van een ploeg van het TV-programma 'Dieren in Nesten'. De expeditie eindigde in Tarifa bij de Middellandse Zee, dé oversteekplaats voor ooie vaars en tal van andere vogels die vanuit Europa in Afrika gaan overwinteren. Een kort verslag van deze trip werd onlangs in het programma Dieren in Nesten uitgezonden. Hier volgt hun dag boek Dagboek expeditie ooievaar 2006 20 augustus 2006 Om 10u. wachten Jean, Wim en een ploeg van het programma 'Dieren in Nesten' ons, Kris en Siska, op bij het Dierenpark Planckendael. Wij komen met de expeditiewagen vanuit het Zwin. De ooievaars hebben voor de nodige spanning gezorgd door zaterdag al aan hun trektocht te beginnen. Slecht weer heeft hun tocht echter gestopt in het noor den van Frankrijk (ooievaar Germaine) en de streek van Ath in Henegouwen (ooievaar Kobe). Er is gelukkig veel persbelang stelling voor de start van de tocht. We leggen de bedoeling van de expeditie uit en vertellen over het belang van de bescher ming van trekvogels en hun stop plaatsen. Na een lekker middagmaal in Planckendael raadplegen we in het bureel van Natuurpunt het Argos satellietsysteem voor nieu we locaties. Germaine zit in de buurt van Valenciennes. Daar gaan we naartoe. Rond 17u. peilen we daar met de ontvanger, maar we horen geen signaal van de vogel. We contro leren opnieuw de satellietgege- vens. Germaine bevindt zich zo'n 20 km meer naar het westen. Rond 19u krijgen we een goed signaal in een "moeilijk" land schap. Het is een kleinschalig landschap met maïsveldjes, wei den, bossen en bomenrijen en veel hoogspanningsmasten. Na een uur peilen laat de batterij van de draagbare pc ons spijtig genoeg in de steek. We gaan op zoek naar een camping en eten een hapje. Germaine vinden zal voor morgenvroeg zijn. We vin den een goede slaapplaats bij Marciennes en zetten de tenten op. ledereen is hier erg vriende lijk en de stemming is goed. 27 augustus 2006: Het is vroeg dag! Om half acht gaat Wim al luisteren of er een signaal is van 'ons Germaine'. De vogels zijn rond 6 uur normaal al 'op' en dus kan er al wat bewe ging zijn. Niets te horen! Het sig naal van de zender op de vogel wordt continu uitgezonden naar de satelliet. Als de batterij onvol doende energie heeft, schakelt hij uit en heeft hij 6 uur nodig om via zonne-energie terug op te laden. Als de zender niet volledig is opgeladen, slaat hij terug uit. Het is voor Germaine belangrijk dat de zon schijnt, niet alleen om de batterij van haar zender hele maal op te laden, maar ook om op thermiek te kunnen vliegen. Maar met dit miezerig weer is het onwaarschijnlijk dat ze vliegt. We horen niets. We ontbijten en breken het kamp op, We beslui ten achter Tia aan te gaan en haar route naar het zuiden te volgen. Zij zit nog steeds in Noord-Spanje. We rijden richting La Rochelle. Tia is daar ook geweest en bij vorige expedities werden daar telkens groepjes van een tiental ooievaars gevon den. Als ze de route van Parijs naar Zuidwest Frankrijk volgen, komen ze daar aan de kust. Ooievaars vliegen niet over zee en volgen vanaf La Rochelle de kustlijn zuidwaarts. Het blijft de hele dag regenen. Als we geen ooievaars zien, dan kunnen we toch naar het land schap kijken en af en toe duiken er toch vogels op, al dan niet op trek: een blauwe en grauwe kie kendief, torenvalken, een boom valk, een wespendief en heel veel zwaluwen. In de verte zien we groepjes reeën op de akkers. We strijken neer op een kleine camping bij het waterrijke natuurgebied Marais Poitevin ten noorden van La Rochelle. De campinguitbater blijkt een enthousiaste natuurliefhebber te zijn die meldt dat er vandaag 10 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 10