van Rivière naar Saint Etienne d'Orthe, waar ook vloeiweiden zijn langs de Adour. Deze weiden overstromen als het smeltwater uit de Pyreneeën komt. Dit is een ideale rustplaats voor ooievaars: open vlakten met veel voedsel. Bij de twee vorige expedities vonden we hier telkens groepen ooievaars. Maar dit jaar (wat had je gedacht?) geen ooievaar te zien. Een groepje boerenpaarden trekt onze aandacht. Ze zijn in het gezelschap van een grote groep koereigers, die dankbaar gebruik maken van de aanwezigheid van de paarden. Bij elke stap die de paarden zetten, reppen de koe reigers zich om de opgejaagde insecten op te pikken. Wat ver derop zien we hetzelfde tafereel, maar dan met koeien. Verder zien we er blauwe reigers, een buizerd en steltkluten. We volgen de Adour die zich breed door het landschap slin gert tot in Urt. Daar eten we een broodje en proberen het dag boek door te mailen. Het lukt niet, de internetverbinding hapert. Straks opnieuw proberen. Om 15 uur zetten we koers naar Spanje... en om 16.30 uur rijden we de grens over in de provincie Navarra. In de Spaanse Pyreneeën komen we langs een 'Centro de Migracion de Aves'. Het centrum is wel gesloten, maar de vallei is open voor ieder een. We zien er veel wespendie- ven doortrekken en... een zwarte ooievaar!!! Die was helemaal alleen onderweg. Verder zien we in deze vallei tientallen jagers hutten voor de jacht op de hout duif. Die hutten staan allemaal op één lijn. We kunnen ons voor stellen dat je er als houtduif geen schijn van kans maakt om er langs te vliegen zonder gezien te worden. We gaan verder zuidwaarts. Om 19 uur komen we aan in 'Camping De Olite' in Olite (Navarra), boven Tudela. Moe als we zijn van de lange rit, vallen we snel in slaap om te dromen van Tia die we (hopelijk) morgen zullen inhalen! 25 augustus 2006: Om 10 uur vertrekken we rich ting Tudela waar Tia eergisteren heeft geslapen. Het landschap is onderweg helemaal anders dan wat we tot nu gezien hebben: weidse droge, roestbruine vlak ten. We zien ook de eerste olijf bomen. We houden een eerste maal halt in Perato. Het ziet er zwart van de vale gieren. Op de kerktoren zien we een ooievaars nest. In Alfaro zien we 'eindelijk' een eerste grote groep ooievaars het zijn er 70! We tellen 96 ooi evaarsnesten op kerktorens en daken van oude huizen. In Tudela kan Wim met de GPS de exacte locatie terug vinden waar Tia sliep. Het blijkt de kerktoren te zijn. Eergisteren sliep zij hier en in 2000 stond de ploeg naar exact dezelfde kerktoren te kij ken waar Pumba sliep! Dit toont aan dat ooievaars ook vaak dezelfde rustplaatsen opzoeken. Het is belangrijk dat deze plaat sen in de toekomst goed beschermd worden. Om 19 uur bereiken we Madrid. Buiten de stad liggen veel stort plaatsen waar het afval van de inwoners nog gewoon wordt gedumpt. Vlak bij zo'n stort troe pen meer dan 100 boerenzwalu wen samen op een elektriciteits kabel. Bij de locatie waar Tia gisteren sliep, zetten we de ont vanger op om haar signaal te zoeken. Enkele duidelijke biebjes vertellen ons dat ze op deze plaats is gebleven. Eindelijk heb ben we haar ingehaald, na zes dagen achtervolging! We stoppen langs een uitgestrek te weide met grazende koeien, koereigers, en... ooievaars. In wolken komen ze vanachter de hoger gelegen storten aangevlo gen. En daar zit onze Tia bij! We tellen minstens 3.500 ooievaars hier. Een dergelijk stort is voor hen een rijkelijk gedekte tafel. Anderzijds liggen er ook twee krengen (kadavers - red.) zonder uiterlijke tekenen van verwon dingen. Zij hebben ongetwijfeld iets verkeerds gegeten op het stort. Om 22 uur komen we aan in Camping El Greco in Toledo. Al gauw blijkt dat we geen slechte re kampplaats hadden kunnen kiezen. De mensen naast ons bouwen een feestje met harde muziek en schreeuwende stem men. Na een half uur mopperen besluiten we ons kamp op te bre ken. Met onze opgemaakte ten ten wandelen we over de cam ping, op zoek naar een beter plekje. Besluit We hebben tussen twee 'trek- stoten' ingezeten. In Frankrijk waren alle ooievaars al vertrok ken, terwijl de Nederlandse vogels pas zijn vertrokken toen wij al in Frankrijk zaten. Dit blijkt uit tal van waarnemingen van grote groepen doortrekkende ooievaars die ons vanuit België werden gemeld. De vogels kiezen als slaapplaats dikwijls dezelfde plaats, ook al 72 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 12