*c ongeveer tweederde van de grootte van een kokmeeuw. Snelle vleugelslagen en een grilli ge vlucht vanwege de jacht op insecten vlak boven en op het wateroppervlak maken dat de vogels een wat sternachtige indruk maken tijdens het vliegen. Ze zijn ook goed herkenbaar aan de donkere onderkant van de vleugel en de lichtgrijze boven kant. In tegensteling tot de Roodstuit- zwaluw hebben ze hun broedge bieden juist in het noorden. In Russische en Siberische zoetwa termoerassen brengen ze hun jongen groot. Zij overwinteren in West-Europa en het Middelandse Zee gebied. Verder bijzonderhe den: er waren nog een paar Bruine kiekendieven, een Zomertaling en wat Kemphanen. Het volgende gebied dat we bezochten is al wat langer gele den ingericht en is vanwege de lange Ringdijk die er langs loopt goed te bewonderen: De Blikken. Van oorsprong ook weer een oude kreekrest uit de 17de eeuw, waarvan een groot deel tegen woordig een eigen waterhuis houding heeft en dus niet afhan kelijk is van het agrarische grond waterpeil. Naast watervogels als Groenpoot- ruiter en Kemphaan konden we hier genieten van Bruine kieken dief, Buizerd en Boomvalk die zich op de opstijgende warme lucht van een thermiekbel dwaalgast. Dus uiterst zeldzaam. De telpost in Breskens staat bekend om deze soort. Van de 9 Nederlandse Roodstuitzwaluwen in 1990 werden er bijvoorbeeld 5 in Breskens gesignaleerd. Vrij recent in 2004 werden er hier nog 8 gezien. De wind was de afgelopen dagen wel goed, maar niet helemaal perfect. De kans dat er nog meer bijzonders voorbij zou kunnen komen, was dus wel aanwezig en onder de op het eerste gezicht ontspannen sfeer viel toch een zekere spanning te bespeuren, leder moment kon zich iets bij zonders aandienen. Wij konden helaas niet blijven, want we hadden nog een heel programma voor de boeg en dat begon met een bakje koffie met bolus en een welkomstwoordje ken naar de aangekondigde Roodstuitzwaluw, die zich jam mer genoeg niet liet zien. "Tja, als tie net aan de andere kant van de dijk vliegt, dan mis je hem". De Zwarte Wouw, die ook werd doorgebeld, was wel goed te zien dankzij de scherpe blik van Jaap Kolijn. Het enthousiasme was opnieuw aangewakkerd en we besloten naar onze eerste stopplaats te verkassen "de Baarzandse kreek". Vanaf de parallelweg Breskens-Schoondijke heb je een prima zicht op deze vier jaar geleden opnieuw ingerichte kreekrest. Zeker in de ochtend met de zon in de rug en ja hoor, alweer een interessante soort, die nog niet iedereen kende: D we rg m ee u wtj es Dit kleine zoetwatermeeuwtje is een zelfde aantal vogelaars van allerlei pluimage en uit alle windstreken te genieten van wat een fantastische dag beloofde te worden. En het begin was al direct goed: er waren Roodstuitzwaluwen gezien. Deze soort heeft vooral zijn verspreidingsgebied rond de Middellandse Zee en is in onze streek en zeker in Nederland een op het terras van de nabijgele gen strandtent. Er klonk al snel een gezellig geroezemoes over het terras, vogelaars die ervaringen uitwis selden tot er plotseling een GSM overging en er opnieuw een Roodstuitzwaluw was gesignal eerd die onze kant op vloog. Het is een grappig gezicht als opeens 43 verrekijkers de hemel afzoe- 14 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 14