omhoog lieten tillen. Vooral de Boomvalk was spectaculair. In een mum van tijd zat hij zonder 1 keer met zijn vleugels te bewe gen zo hoog dat hij alleen nog met de verrekijker te volgen was. Om zich vervolgens uit de opstij gende lucht te laten vallen in noordelijke richting en in 1 snelle streep enkele kilometers aflegde op zoek naar een nieuwe ther- miekbel. Fantastisch! Aan het eind van de Ringdijk hebben vooral de "overkanters" zich zeker een half uur staan ver gapen aan een steenuil, die zich prachtig liet zien. Aan de over kant is deze soort niet zo alge meen als bij ons. Het middaguur naderde en de hele club deed zich te goed aan de gulle gastvrijheid van Corrie en Jan de Zwart, waar de soep als vanouds weer heerlijk was en de nodige lunchpakketjes te voorschijn werden gehaald. "De Sophia" zoals het volgende gebied meestal wordt genoemd, is weer een ander schitterend natuurgebied dat in beheer is bij het Zeeuwse Landschap en dat deel uitmaakt van de Ecologische Hoofdstructuur. Vooral op het eilandje in Sophia-West, dat vorig jaar september in goede harmo nie door 't Duumpje en het Zeeuws Landschap met bloed, zweet en tranen is ontdaan van wilgenopschot en andere begroeiing, zijn de resultaten goed zichtbaar. De Kokmeeuwenkolonie is vanaf de dijk goed te zien (inmiddels zijn er 1150 nesten geteld), maar ook de daartussen broedende Zwartkopmeeuwen doen het goed (158 nesten). Ook de Zwartkopmeeuw is een van oor sprong Mediterrane soort die oprukkend vanuit het zuiden steeds vaker tot broeden komt in ons land. Aan de rand van het eilandje tellen we 12 nesten van Geoorde fuut. Mogelijk zitten er aan de andere kant nog eens een zelfde aantal. Het is best bijzon der dat dit kleine fuutje hier broedt. Met een zeker afgrijzen zien we, als in een aflevering van National Geografie, in close up door onze telescopen, hoe deze schaarse soort voor Nederland door twee brutale kauwen wordt gepest. De perfecte samenwerking van deze twee deugnieten maakt het het fuutje bijzonder moeilijk. De ene Kauw doet een uitval naar het nest waar het fuutje op zit, dat zich heldhaftig verdedigt en de Kauw ogenschijnlijk de deur wijst, terwijl de andere Kauw op dat moment aan de andere kant het nest probeert te roven. Het Fuutje staat stijf van de adrenaline en is maar net op tijd om de andere Kauw van repliek te dienen. Dit gaat zo'n 4 a 5 keer door, totdat de Kauwen het voorlopig even opgeven. Toch kunnen ze het niet laten het Fuutje aan de veren te trek ken en stiekem takjes uit het nest te stelen. Een Canadese gans neemt het nog even op voor de fuutjes, maar dat is maar tijdelijk. Inmiddels weten we dat een aan tal broedsels het uiteindelijk heeft moeten afleggen tegen de Kauwen, maar er zijn ook al jonge fuutjes gezien op het eiland, dus... "De Zwarte Polder" bestaat uit een buitendijks gebied "De Verdronken Zwarte Polder" en een recent in beheer genomen binnendijks gebied "De Herdijkte Zwarte Polder". Op de dijk is het goed toeven want er is zowel zicht op het bin- nendijkse als op het buitendijkse natuurgebied. Hier treffen we soorten als Kleine strandloper, Kleine plevier, Bontbekplevier, Kluut, maar ook Scholekster, diverse meeuwen soorten en een Visdiefje dat aan de rand van het eilandje op ape gapen ligt. Niet lang daarna zou het de strijd opgeven. De dag liep ten einde bij deze laatste halte. Moe maar voldaan keerde een deel van de vogelaars huiswaarts. 23 deelnemers had den zich ingeschreven voor een maaltijd in strandpaviljoen De Zeemeeuw aan 't Zwin. Daar werd nog uitgebreid nagepraat. De laatste dagen was er een lach- meeuw gesignaleerd in de Sophia, die daar 's avonds kwam slapen. Niet moeilijk te raden waar de echte bikkels nog even heengingen Wat we daar aantroffen was ongelofelijk. Van heinde en verre hadden vogelaars zich naar de Sophia begeven. Een kleine vijf tig auto's stonden geparkeerd op de Isabelladijk. Over de hele dijk hadden zich vogelaars verspreid. Allemaal voor de Lachmeeuw, die overigens achteraf een Franklins meeuw bleek te zijn. Net weer even een andere soort. Meeuwen zijn er in vele soorten en maten. Deze Franklins meeuw komt nor maal alleen voor in Noord- Amerika en heeft zijn overwinte- ringsgebied in Zuid-Amerika. Normaal zie je deze soort niet in Europa en deze was dus tamelijk ver van huis. Wat mij persoonlijk eigenlijk meer charmeerde, waren de Steltkluten die waren neergestreken. Vorig jaar heeft er een koppel gebroed in de Sophia. Ze overwinteren in Afrika. In goede zomers broeden er zo'n 10 tot 40 paar in heel Nederland. Prachtige elegante vogels, met extreem lange poten, die je toch ook niet iedere dag ziet. Het was een mooie dag. - 15 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 15