<e Tabel met waarnemingen op de overgang van vochtig naar pias-dras. Het riet was hier gemengd met een grote zegge- soort, vermoedelijk oeverzegge. Natuurlijk zaten de barnsteens lakken hier ook weer. Jaap schraapte van de natte, slikkige bodem wat donkere glimslakken en geronde schijfhorens, respec tievelijk een land- en een zoet watersoort. Ik zat wat droger en vond vooral veel kleine, donkere torretjes, niet groter dan twee millimeter, op de zegge. Ik was uit op bolle korfslak, een slak van een zelfde formaat, en vond zowaar na enig zoeken een nog niet volgroeid exemplaar. Stom geluk, zo leek het! Het 'maaien' met de zeef door het gewas leverde geen nieuwe vondsten op. Dan vergeet ik nog te mel den dat Barry onze vondsten op het droge aanpakte en in potjes deed. In de zeef van Jaap ont dekte hij toch ook nog een leeg huisje van het traktorwieltje. Dat waterslakje behoort ook tot de lilliputters. Omdat onze inspan ningen niets nieuws meer ople verden, zijn we teruggelopen naar de auto's. Voordat we het weiland doorkruisten, zijn we toch nog even in een strook met oude wilgenstruiken gaan kijken. Hier kroop een 'legioen' slanke barnsteenslakken (s.l.) rond, die hier de alleenheerschappij leken te hebben. In dit donkere stru weel was weinig ondergroei en de slakken kropen zowel over de natte bodem, als op het liggende en staande hout. Ze gingen ech ter niet hoog de struiken in. Deze waarneming was al buiten het onderzochte kilometerhok, zodat het legioen niet in de bijla ge is terug te vinden. Tuin Barry had voldoende slakken gezien en ging tevreden huis waarts, terwijl Jaap en ik nog 'even' bij Alice en Wim zijn gaan buurten. Hun woning aan de Rembrandtstraat in Oostburg ligt in hetzelfde kilometerhok als het onderzochte deel van het Groote inventarisatie 22,juli 2007 levend dood juv ad juv ad Landslakken Arion ater Grote wegslak 2 Arion intermedius Egel-wegslak 1 Carychium minimum Plompe dwergslak 1 Cochlicopa sp Agaathoren 1 Deroceras reticulatum Gevlekte akkerslak 8 Helix aspersa Segrijnslak 2* Monacha cantiana Grote karthuizerslak 1 2 Oxychilus draparnaudi Grote glansslak r Oxyloma elegans/ sarsii Slanke barnsteenslak s.l. p.m. >100 Punctum pygmaeum Dwerg puntje 1 Trichia hispida Haarslak 2 1 Vallonia pulchella Fraaie jachthorenslak Vertigo antivertigo Dikke korfslak 1 Zonitoides nitidus Donkere glimslak 2 waterslakken Anisus leucostomus Geronde schijfhoren - 1 2 2 Galba truncatula Leverbotslak 1 3 Gyraulus crista Traktorwieltje - - 1 Physella acuta Puntige blaashoren - 2 Potamopyrgus antipodarumJenkins1 waterhoren 2 1 Stagnicola palustris s.l. Moeraspoelslak s.l. 15 1 Ventrosia ventrosa Opgezwollen brakwaterhoren - -(p.m.) (>25) Opmerkingen: Waarnemingen in een particuliere tuin (alle andere uit het natuurgebied Groote Gat). 0: Het actuele voorkomen van Ventrosia ventrosa is onzeker, alleen weinig tot sterk verweerde lege huisjes aangetroffen Gat, zodat ik niet kon nalaten een segrijnslak te zoeken in hun tuin. Dat kostte geen enkele moeite, ik vond er meteen twee op de achterzijde van een platte steen, schuin tegen een muur. Onder een stuk schors zat verder nog een grote giansslak. Bij deze twee soorten hebben we het gelaten, want een aanvullende inventarisatie was niet het doel. Met Alice hebben we de rest van de inventarisatie doorgesproken en tot verrassing van Jaap en mij konden we ook al een fotorepor tage van het eerste deel op scherm bewonderen. Zoekende en pratende mannen in het veld, bloedserieus met keukenzeven in de hand; een buitenstaander kan zo'n vertoning toch nauwelijks serieus nemen! Resultaat Het resultaat laat zeventien levende soorten zien, waarvan er vijftien in het Groote Gat voorko men en twee in een tuin. Daarnaast zijn er aanwijzingen voor nog eens drie soorten die actueel in het natuurterrein voor komen. In de siakkenfauna heb ben we geen goede indicator voor duidelijk brakke omstandig heden gevonden. De enige gegadigde, opgezwollen brakwa terhoren, is slechts als zwak tot sterk verweerd, leeg huisje waar genomen. Dat sluit niet uit dat elders in het gebied nog een vitale populatie kan voorkomen. Eén Rode-Lijstsoort kan genoemd worden de bolle korfslak. De slakkenwerkgroep kwam deze soort vooralsnog alleen in natuurterreinen tegen. Onze dank gaat uit naar Stichting "Het Zeeuwse Landschap" voor het verlenen van toestemming voor het betre den van dit terrein. Verder wil ik Alice en Jaap nog bedanken voor het leveren van aanvullende informatie. Bronnen: Cornelis, J.Ch., 1943. Ons eigen landje. Geïllustreerde beschrijving van het Land van Cadzand. - Bronswijk, Oostburg. LNV, 2006. Natura2000-gebieden (111 gebie den). Ontwerp-aanwijzingsbesluiten van de 1e tranche (DVD). - Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, 's-Gravenhage. Mooij, R.M. (samenst.), 1986. De vegetatie van Zeeuwsch-Vlaanderen. - PPD-Zeeland, Middelburg. Provincie Zeeland, 1993, Waterhuishoudingsplan 1993-1997. - Provincie Zeeland, Middelburg. Weeda, E.J, en R., T Ch. Westra., 1987. Nederlandse oecologische flora. Wilde planten en hun relaties 2. - IVN. Wilderom, M.H., 1973. Tussen Afsluitdammen en Deltadijken, 4. - Den Boer, Middelburg. Soortenlijst mollusken Groote Gat e.o. Oostburg (km-hok 23-372); inventarisatie 22 juli 2007, Slakkenwerkgroep KNNV-Afd. Bevelanden. Slakkeninventarisatie Groote Gat e.o., Oostburg. (Slakkenwerkgroep KNNVAfd. Bevelanden, rap port nr. 58, d.d. 29-7-2007) 18 't duumpje 3 '07

't Duumpje | 2007 | | pagina 18